Apycom jQuery Menus

State

ACHIEVEMENTS AT STATE LEVEL
SN
Name
Year
Item
Teacher
Incharge
Rank
1
Viney Babbar
1986
Gymnastics (IX Haryana Sports Festival)
Silver Medal
2
Nishant
1989
VII State Ambulance Competition
I
3
Viney, Nishant, Dinesh, Alok, Amit
1989
-do-
II
4
Gunjan, Geeta, Shampy, Aman, Hina
1989
-do-
II
5
Nishant, Dinesh,  Amit, Alok, Yogeet
1989
VIII Haryana State Ambulance Competition, Rohtak
I
6
Gunjan, Jyoti, Shampy, Savita, Neelima 
1990
-do-
I
7
Kavita Dahiya, Nidhi, Shilpa, Pawan, Kavita Singh
1990
-do-
II
8
Nishant
1990
                        
-do-     (Viva   Voce)
I
9
Gunjan
1990
                        
-do-     (Viva Voce)
I
10
Nishant
1990
 
VIII Haryana State Ambulance Competition, Rohtak      (Red Cross)
State Sanad
11
Ravita, Shampy, Nidhi, Gunjan 
1991
4th Haryana Base Ball Championship, Rohtak
Winners
12
Gunjan, Shenji, Shampy, Savita, Neelima
1991
9th Haryana State Ambulance Competition, Karnal
II
13
Junior Female
Kavita Dahiya, Shilpa, Nidhi, Pawan, Kavita Singh
1991
-do-
I
14
Senior Female
Varinder, Abhishek,  Deepak, Pradeep, Rahul  
1991
-do-
I
15
Junior Male
Nishant, Amit, Kapil, Sanjay, Manish
1991
-do-
II
16
Junior Female
Sherry, Namita, Sarita, Parul, Natasha
1991
-do-
III
17
Shilpa
1991
                        
-do-     (Viva  Voce)
I
18
Kuldeep Sharma
1992
Haryana State Science Exhibition, Kurukshetra
I
19
Vineet Nagpal
1992
-do-
II
20
Senior Female
Gunjan, Shilpa, Nidhi, Kavita, Neelima
1992
10th Haryana State Ambulance Competition, Rewari
I
21
Senior Male
Nishant, Amit Kr., Kapil, Amit Saini, Deepak Juneja
1992
                        
-do-
II
22
Junior Female
Pawan Joon, Namita, Rashi, Sarita, Parul Bajaj
1992
                        
-do-
II
23
Nishant Sharma
1992
                        
-do-      (Viva  Voce)
I
24
Gunjan Sharma
1992
                        
-do-      (Viva  Voce)
I
25
Pawan Joon
1992
                       
-do-       (Viva Voce)
I
26
Nitin Kaul, Prashant Bajaj, Pankaj,  Gaurav Verma, Ajmer Singh
1993
11th State Ambulance Meet, Kurukshetra   14-17 Dec.
III
27
Vikas Hooda
1993
State Science Competition on Environment, Rohtak
I
28
Deepak Dahiya, Karunpal,
1993
State Gymnastics Competition
I
29
Senior Female
Gunjan, Neelima, Rashi, Anjali, Namita
1994
12th State Ambulance Meet Yamunanagar
I
30
Junior Male
Nitin, Prashant, Pankaj, Ajmer, Gaurav
1994
Cadet Ambulance
III
31
Hardyal, Ashok, Pardeep, Dinesh Manjeet
1994
                         
-do-  
III
32
Priyanka Srivastava
1994
                         
-do     (Viva Voce)
I
33
Gunjan 
1994
                         
-do-    (Viva Voce)
I
34
Nitin Kaul
1994
                         
-do-    (Viva Voce)
I
35
Garima Pathania
1995
State Schools Archery    -  20 mts. Competition, Karnal        - 30 mts.
II
36
Manu Tiwari, Sumit, Akhil, Nitin Jain
1995
Haryana School Boys Archery Meet, Hisar
II
37
Mayank, Nitin, Manish
1995
State Science Quiz
Merit
38
Arjun Singh
1996
State Science Essay Competition Kurukshetra
Merit
39
Sr Female
Garima Pathania, Anjali, Nidhi Bajaj, Jinia, Nidhi Chaudhary
1997
14th State Ambulance Meet, Karnal
I
40
Jr. Male
Manu, Rajat, Navneet, Amit, Saurabh
1997
-do-
II
41
Junior Female
Manisha, Shikha, Garima Hooda, Monika, Prerna 
1997
-do-
III
42
Garima Pathania
1997
                        
-do-  
I
43
Arun Deswal
1998
State Essay Writing Y.H.A.I. Rewari 
I
44
Srishti Dogra
1998
Haryana Punjabi Sahitya Academy, Panchkula             (Singing)
II
45
Anshul Pathania
1998
-do-                       (Mono Acting)
I
46
Amit Vashisht
1998
Regional Singing Competition, Chandigarh
III
47
Lenin Pal
1998
Haryana State Ranking Table Tennis, Faridabad
Gold  Medal
48
Garima, Jinia, Akhil, Anshul, Kavya
1998
State Bal Vigyan Congress, Hisar
Selected for Nationals
49
Manisha, Nidhi, Anjali, Prerna, Seema 
1999
15th State Ambulance Meet, Sirsa
II
50
Vishal, Pawan, Arun, Saurabh, Nipun
1999
-do-
I
51
Monika Chhikara, Monika Gahlaut, Priyanka, Aman, Gauri
1999
15th State Ambulance Meet, Sirsa
II
52
Kavya Konark, Vikrant, Prateek, Raman, Lokesh, Nikhil
1999
                        
-do-
I
53
Lenin Pal
1999
State Table Tennis
Gold Medal
54
Hemant Chugh
2000
Inter School English Group Discussion, Bhiwani
II
55
Anshul, Raman, Hemant, Rohit & Nikhil Govil
2000
17th State Ambulance Competition, Palwal
I
56
Aman Chhikara, Vidhi Bajaj, Monika Gahlaut, Manu Saini, Krittika
2000
-do-
I
57
Monika Chhikara, Ritu Manderna, Prerna, Poorti Khanna  & Akanksha Parmar
2000
17th State Ambulance Competition, Palwal 
I
58
Kavya, Kiratpal, Prateek, Lokesh & Vikrant
2000
-do-
II
59
Hemant Chugh
2000
-do-
Gold Medal
60
Aman Chhikara
2000
-do-
Gold Medal
61
Poorti Khanna
2000
-do-
Gold Medal
62
Harshita
2001
State Table  Tennis  at   Bhiwani – 6th to 11th Nov.
III
63
Anshul Pathania, Raman Maggu, Krittika Aggarwal, Neha Chahar, Kamini Sharma
2001
9th Haryana State National Bal Science Congress at Rohtak on 15th Dec. 2001
Ms. Ashu Juenja
State  Bal Vaigyanik Award
64
Neha Chahar, Abhinav Miglani,  Ashish Sethi, Gaurav Saini &  Vidhi Bajaj 
2002
10th Haryana State Level Children Science Congress, Kaithal, 30th to 1st Dec.2002 
Mrs. Arti Yadav
Selected for Nationals
65
Pawan Kapoor, Mohit Jatain, Ashish Nandal, Himanshu Dhull, Gaurav Kumar, Manu Dhawan, Ajit Rana, Ravinder Malik, Manjul Malik, Deepak Redhu, Mohit Malik and Harit Sapra
2003
CBSE North Zone Handball Championship, Faridabad, 18th to 21st Sept.2003
Mr. Khajan Singh & Mr. R. K. Sehrawat
II
66
Amit Ahlawat
2003
4th Haryana State Kickboxing Championship, 17th to 19th Oct.2003
First
67
Amit Ahlawat
2003
15th Haryana State Taekwondo Championship, 31st Oct. to 2nd Nov.2003
Bronze Medal
68
Kriti Aggarwal, Ashish Hooda, Ashish Singhal, Pallavi Jangra, Lalit Chahar
2003
11th State Children’s Science Congress, 29th & 30th Nov. 2003
Mrs. Asha Gaur & Mrs. Lata Nijhawan
Selected for National
69
Abhinav Miglani, Inderpreet, Shwetank, Yatan Sharma, Paramjeet 
2003
11th State Children’s Science Congress, 29th & 30th Nov. 2003
Mrs. Arti Yadav
Selected for National
70
Ritu Kadyan, Priyanka Hooda, Bhawna Maderna, Seema Verma
2004
Haryana State Soft Ball Championship, Kurukshetra, 14th to 16th May 2004.
Mrs. Kavita Rathee
I
71
Anmol Mehta, Yogesh, Ankit Kumar, Vikas Hooda
2004
Haryana State Soft Ball Championship, Kurukshetra, 14th to 16th May 2004.
Mrs. Khajan Singh
II
72
Tanu, Priyanka, Joshika, Kriti, Garvita, Pallavi, Minal, Yashika, Deepti, Devyani
2004
Haryana State Soft Ball Championship, Kurukshetra, 14th to 16th May 2004.
Mrs. Kavita Rathee
I (Scholarship.Rs.1200/- per child)
73
Saransh, Shivtaj Malik, Sudhir Tomar, Achientya Mehta, Dushyant
2004
Haryana State Soft Ball Championship, Kurukshetra, 14th to 16th May 2004.
Mr. Khajan Singh
II
74
Yashika Miglani, Parul, Jyoti, Yashika Dahiya, Garvita, Sonal, Himani, Pooja, Garima Gandhi, Manju, Seema & Ameeksha
2004
CBSE North Zone Handball Tournament, Faridabad, 28th to 30th Sept.2004.
Mrs. Kavita Rathee
Third
75
Swati Kampani & Nitish Mittal
2004
North Zone CBSE Science and Intel Exhibition, Chandigarh, 27th to 28th Aug.2004.
Mrs. Arti Yadav
I
76
Nicy Batra & Harshita
2004
North Zone CBSE Science and Intel Exhibition, Chandigarh, 27th to 28th Aug.2004.
Mrs. Arti Yadav
I
77
Shwetank, Abhishek Jain, Dheeraj Rathi, Tanu Thakran and Aditi Singh
2004
12th State Bal Science Congress, Karnal, 11th  to 12th Dec. 2004
Mrs. Dimple
II
78
Kriti Aggarwal, Gaurav Minocha, Vansh Sharma, Pallavi Jangra and Krishan Chanda
2004
12th State Bal Science Congress, Karnal, 11th  to 12th Dec. 2004
Mr. Deepak
I
79
Gaurav Minocha
2004
Zonal Level Bal Shree Camp (Creative Scientific Innovation), New Delhi
Selected for Nationals
80
Kusum Verma
2004
Zonal Level Bal Shree Camp (Creative Art), New Delhi
Selected for Nationals
81
Nicy Batra & Harshita Malik
2005
Science Fair (Team Project) by Kurukshetra Panorama & Science Centre, 15th to 17th Jan. 2005
Mrs. Arti Yadav
II
82
Mrs. Arti Yadav
PGT (Bio-Sciences)
2005
Science Fair (Teacher Project) by Kurukshetra Panorama & Science Centre, 15th to 17th Jan. 2005
Mrs. Arti Yadav
I
83
Sonal, Neha, Garima, Shibali, Pooja, Anmol, Bhawna, Diksha, Anu, Renu, Ashima,Shreya, Garvita, Seema, Anchal
2005
Sub Junior Girls State Softball Championship, Panipat in May 2005.
Mrs. Kavita Rathee
III
84
Ritu, Shivani, Jyoti, Ritu, Seema, Bhawna, Ameeksha, Shika, Ridhi, Parul, Ritika, Seema, Minakshi, Seema Hooda, Ritu
2005
Sub Junior Girls State Softball Championship, Panipat in May 2005. 
Mrs. Kavita Rathee
II
85
Chirag, Mohit, Pradeep, Gaurav, Sandeep, Mohit, Shivtaj, Adarsh, Paramveer, Tishant, Abhishek, Naveen, Naresh, Ankit, Sudhir
2005
Sub Junior Boys State Softball Championship, Panipat  in May 2005 
Mr. Baljeet Singh
III
86
Naveen, Manoj, Ravinder, Saurabh, Anil, Rakesh, Anil Malik, Pradeeo, Diwaker, Dinesh, Ankit, Inderjeet, Deepak, Nitin, Ankit
2005
Sub Junior Boys State Softball Championship, Panipat  in May 2005 
Mr. Baljeet Singh
II
87
Kriti Aggarwal
2005
State Level Student Science Seminar, Gurgaon, 29th Aug.2005.
Mrs. Asha Gaur
II
88
Sahil Khatter,  Gaurav Minocha, Vansh Sharma
2005
Regional Level CBSE – INTEL Science Exhibition, Gurgaon, 20th to 21st Sept. 2005.
Mr. Veenus Girdhar
Selected for Nationals
89
Priyanka Ahlawat, Prerna Chawla, Anjali Dhama, Kriti Aggarwal, Dinesh Kumar
2005
13th Haryana State Junior Bal Science Congress, Sonepat, 3rd Dec.2005
Mr. Deepak Malik
I
90
Anu, Garima, Supriya Sheetal, Vishakha, Pooja, Rishika
2006
16th Sub Junior Haryana Baseball Championship, Kalka, 12th to 14th May 2006
Mrs. Kavita Rathee
First
91
Mohit Khatri, Mohit Dalal, Rahul Deswal, Sandeep Ranga, Yashawjeet Nandal, Gaurav Nain
2006
16th Sub Junior Haryana Baseball Championship, Kalka, 12th to 14th May 2006
Mrs. Kavita Rathee
Second
92
Miss Anjali Dhama
2006
State Level Science Seminar, Gurgaon, 29th Aug.2006 
Mrs. Arti Yadav
Third
93
Gaurav Minocha, Vansh Sharma, Sahil Khatter, Sarthak Hans
2006
Regional Level CBSE Science Exhibition, Faridabad, 11th Sept. 2006 
Mr. Veenus Girdhar
Selected for Nationals
94
Hitesh Hooda, Nishant Arora, Mohit Khatri, Madhur Malik, Gaurav Nain, Sandeep Ranga, Sachin Malik, Sachin Jangra, Aditya Gulia, Suraj, Sumit, Chakshu
2006
CBSE North Zone-II Handball Championship, Siwani, 16th to 19th Sept.2006.
Mr. Khajan Singh
Second
95
Anu, Neha, Garima
2006
School State Badminton Championship, Rohtak on 6th Nov.2006
Mr. Surender Kr.
II
96
Varun & Vatan
2006
School State Badminton Championship, Rohtak, 6th Nov.2006
Mr. Surender Kr.
III
97
Shubham Jain, Rishabh Bansal, Priyanka Ahlawat, Nidhi Pasrija & Prerna Chawla
2006
14th State Bal Science Congress, Jind, 9-10 Dec.2006.
Mrs. Arti Yadav
I & Selected for Nationals
98
Prakriti
2007
24th Sub-Junior / 34th Junior Swimming Championship, Ambala Cantt.. 26 to 27th May 2007.
II
99
Neha Nandal
2007
State Badminton Tournament, Panchkula, 18th to 22nd Aug.2007
II
100
Priyanka Ahlawat
2007
Zonal Level Bal Shree Camp (Creative Writing), Chandigarh, 27th to 28th Sept.2007.
Selected for Nationals
101
Vaibhav Grover
2007
FIITJEE Talent Reward Exam, 2nd Dec.2007
Zonal Topper Mathematics
102
Ashutosh Yadav, Rohan Gupta, Ashish Mehta, Tarun Tomar, Akshee Batra
2007
15th State Bal Science Congress, Narnaul, 8th & 9th  Dec.2007.
Mrs. Arti Yadav
Selected for Nationals
103
Anu Arya & Prerna Sharma
2008
Inter School Poem Recitation, Bhiwani, 9th May 2008
Mr. Sunil Kumar
II
104
Tushar Sharma & Chetan Malik
2008
Inter School Poem Recitation, Bhiwani, 9th May 2008
Mr. Sunil Kumar
III
105
Anu Arya
2008
Inter School Poem Recitation, Bhiwani, 9th May 2008
Mr. Sunil Kumar
III
106
Diya Bisht
2008
Inter School Poem Recitation, Bhiwani, 9th May 2008
Mr. Sunil Kumar
III
107
Manu Ahlawat, Rishabh Bansal, Sumit Sindhu, Sarvanshu, Amit Nehra
2008
18th State Ambulance, Rohtak, 23rd to 26th Oct.2008
Mr. Khajan Singh
III
108
Vishakha Agarwal, Komal Malik, Swati Punia, Kavita, Monika Dahiya
2008
18th State Ambulance, Rohtak, 23rd to 26th Oct.2008
Mrs. Kavita Rathee
II
109
Neha Nandal, Sonal Dahiya, Osheen Sharma, Disha Alva, Shweta Dangi
2008
18th State Ambulance, Rohtak, 23rd to 26th Oct.2008
Mrs. Kavita Rathee
I
110
Geetika Gulati, Manisha Patlan, Phalak Sachdeva, Sushila Sharma
2008
18th State Ambulance, Rohtak, 23rd to 26th Oct.2008
Mrs. Kavita Rathee
I
111
Vaibhav Grover, Suraj Hooda, Himanshu Deswal, Chakshu Batra, Kunal
2008
18th State Ambulance, Rohtak, 23rd to 26th Oct.2008
Mr. Khajan Singh
I
112
Akhil Saini, Gurneet Singh, Ashutosh Yadav, Prateek Malhotra, Rohan Gupta
2008
18th State Ambulance, Rohtak, 23rd to 26th Oct.2008
Mr. Khajan Singh
III
113
Rishabh Bansal
2008
18th State Ambulance, Rohtak, 23rd to 26th Oct.2008
Mr. Khajan Singh
I
114
Osheen Sharma
2008
18th State Ambulance, Rohtak, 23rd to 26th Oct.2008
Mrs. Kavita Rathee
I
115
Disha Alva
2008
18th State Ambulance, Rohtak, 23rd to 26th Oct.2008
Mrs. Kavita Rathee
II
116
Geetika Gulati
2008
18th State Ambulance, Rohtak, 23rd to 26th Oct.2008
Mrs. Kavita Rathee
II
117
Manisha Patlan
2008
18th State Ambulance, Rohtak, 23rd to 26th Oct.2008
Mrs. Kavita Rathee
I
118
Vaibhav Grover
2008
18th State Ambulance, Rohtak, 23rd to 26th Oct.2008
Mr. Khajan Singh
I
119
Ajay Arya
2008
Zonal Level Bal Shree Award (Creative Writing), National Bal Bhawan, Delhi, 23rd Sept.2008.
Selected for Nationals
120
Hrithik Kaul
2008
State Level Bharat Ko Jano Competition-2008, 16th Nov.2008
I
121
Neha, Shraddha, Nidhi, Ashutosh & Rohan
2008
16th State Bal Science Congress, Rewari, 29th Nov.2008
Mrs. Arti Yadav
I
122
Nishant Dhama
2008
State Level Essay Writing Competition, Panchkula by Deptt. of Renewable Energy, Haryana on 13th Dec.2008
Mrs. Vidya Dogra
II
Rs.15,000 cash prize
123
Nikhil Dhull
2009
50m Butterfly, 50m Free Style, 200m I.M. Swimming Championship 2009-10, 17th to 20th Aug.2009 at Kurukshetra
First
124
Apoorva Bhalla
2009
State Level Essay Writing Competition, 10th Sept.2009 at Israna
Mrs. Nutan Singh
II
125
Purushotam Kumar Rai
2009
State Level Essay Writing Competition, 10th Sept.2009 at Israna
Mrs. Nutan Singh
Consolation 
126
Preeti Nehra
2009
State Level Debate Competition, 10th Sept.2009 at Israna
Mrs. Nutan Singh
I
127
Rishika Dangi
2009
State Level Debate Competition, 10th Sept.2009 at Israna
Mrs. Nutan Singh
I
128
Sakshi
2009
State Level Debate Competition, 10th Sept.2009 at Israna
Mrs. Nutan Singh
III
129
Aishwarya Durgia
2009
State Level Debate Competition, 10th Sept.2009 at Israna
Mrs. Nutan Singh
III
130
Nikhil Dhull
2009
50 Mtr Free Style Swimming in XXIII Haryana State Olympic Games, 21st to 24th Nov.2009 at Rohtak
III
131
Shivam Juneja, Nitish Kumar, Akhil Saini, Rishab Arora, Bhanu Pratap Singh
2009
19th State Ambulance, Hisar, 2nd to 5th Dec.2009
Mr. Khajan Singh
I
132
Geetika Gulati, Vaishali Khatter, Anushree Bansal, Nivedita Malik
2009
19th State Ambulance, Hisar, 2nd to 5th Dec.2009
Mrs. Kavita Rathee
I
133
Neha Nandal, Monica Deswal, Preeti Redhu, Manisha Patlan, Garima
2009
19th State Ambulance, Hisar, 2nd to 5th Dec.2009
Mrs. Kavita Rathee
I
134
Preeti Nehra, Jyoti, Komal, Priyanka, Osheen
2009
19th State Ambulance, Hisar, 2nd to 5th Dec.2009
Mrs. Kavita Rathee
II
135
Preeti Nehra
2009
19th State Ambulance, Hisar, 2nd to 5th Dec.2009
Mrs. Kavita Rathee
I
136
Geetika Gulati
2009
19th State Ambulance, Hisar, 2nd to 5th Dec.2009
Mrs. Kavita Rathee
I
137
Neha Nandal
2009
19th State Ambulance, Hisar, 2nd to 5th Dec.2009
Mrs. Kavita Rathee
II
138
Akshee Batra, Advitiya Laller, Nishant Dhama, Aditya Rana, Hemant Mann
2009
17th State Bal Science Congress, Jind, 5th & 6th Dec.2009
Mrs. Asha Gaur
I and Selected for Nationals
139
Himani, Shivani, Sanjana, Manisha, Prachi, Tripti, Vibhooti, Muskan, Anshu, Vishakha, Jyoti, Ruchika
2009
CBSE North Zone-II Handball Tournament, Rohtak, 2nd to 5th Oct.2009
Mrs. Kavita Rathee
II
140
Anjali Dhama, Ajay Arya, Shweta Mittal
2009
Zonal Level Science Quiz Competition, Rohtak, 9th Dec.2009
Mrs. Arti Yadav
Selected for State Level
141
Amit Ahlawat
2010
North Zone Bal Shree Camp-2010 at Pathania Public School, Rohtak, 21st to 24th Sept.2010
Selected for Nationals
142
Preeti Nehra, Manisha Patlan, Neha Nehra, Sonika Saini, Mudita Girotra
2010
20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula
Mrs. Kavita Rathee
First
143
Uru Sharma, Garima, Vrinda, Pooja Ahlawat, Kirti
2010
20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula
Mrs. Kavita Rathee
First
144
Rishabh Arora, Amit Sheoran, Arshdeep, Tarun Tomar, Tarun
2010
20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula
Mr. Khajan Singh
First
145
Nitish Kumar, Ishan Kaushik, Aaditya Malik, Aditya Rana, Akash Sharma
2010
20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula
Mr. Khajan Singh
Second
146
Akhil Saini, Viney Agrawal, Gurneet Singh Hans, Prashant Sharma, Ashutosh Yadav
2010
20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula
Mr. Khajan Singh
Third
147
Diksha Dahiya, Manisha Bhambri, Nivedita Malik, Anupma Kumari, Niyati Sangwan
2010
20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula
Mrs. Kavita Rathee
Second
148
Homeguard
Neha Nandal, Geetika Gulati, Anushree Bansal, Vaishali Khatter, Avneet Sidana
2010
20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula 
Mrs. Kavita Rathee
First
149
Arshdeep
2010
20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula (Viva Voce)
Mr. Khajan Singh
First
150
Neha Nehra
2010
20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula (Viva Voce)
Mrs. Kavita Rathee
First
151
Manisha Patlan
2010
20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula (Viva Voce)
Mrs. Kavita Rathee
First
152
Preeti Nehra
2010
20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula (Viva Voce)
Mrs. Kavita Rathee
First
153
Geetika Gulati
2010
20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula (Viva Voce)
Mrs. Kavita Rathee
First
154
Diksha Dahiya
2010
20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula (Viva Voce)
Mrs. Kavita Rathee
First
155
Nivedita Malik
2010
20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula (Viva Voce)
Mrs. Kavita Rathee
First
156
Anupama Kumari
2010
20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula (Viva Voce)
Mrs. Kavita Rathee
First
157
Vaishali Khatter
2010
20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula (Viva Voce)
Mrs. Kavita Rathee
First
158
Anushree Bansal
2010
20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula (Viva Voce)
Mrs. Kavita Rathee
First
159
Arun Rathee
2011
16th Haryana State Jr/Sub Jr Chess Championship, 15th to 17th April 2011, Rohtak
Mrs. Kavita Rathee
First
160
Shivam Chawla, Jatin Grover 
2011
State Level Exhibition Under Inspire Scheme organised by SCERT at Gurgaon, 27th to 29th July 2011
Mr. Gaurav Kumar
State Award
161
Sanjivani
2011
45th Haryana State Table Tennis Championship, Rohtak from 28th July to 3rd Aug.2011.
Second
162
Ashna Batra, Geetika Gulati
2011
Regional Level CBSE Science Exhibition-2011, Karnal on 16th & 17th Aug.2011.
Mr. Raj Kumar Khanna
First & selected for Nationals
163
Mayank Aggarwal, Chirag Arora, Manav Rao, Chirag Malik, Himanshu Sharma
2011
State Level Junior Red Cross Training Camp, Haridwar, 17th to 23rd Oct.2011
Mr. Raj Kumar Chopra
The Best Team
164
Mayank Aggarwal
2011
State Level Junior Red Cross Training Camp (Painting Competition) Haridwar, 17th to 23rd Oct.2011
Mr. Raj Kumar Chopra
First
165
Chirag Malik
2011
State Level Junior Red Cross Training Camp (Declamation Competition) Haridwar, 17th to 23rd Oct.2011
Mr. Raj Kumar Chopra
First
166
Chirag Arora
2011
State Level Junior Red Cross Training Camp, Haridwar, 17th to 23rd Oct.2011
Mr. Raj Kumar Chopra
The Best Junior Cadet
167
Chirag Malik
2011
State Level Junior Red Cross Training Camp (Race), Haridwar, 17th to 23rd Oct.2011
Mr. Raj Kumar Chopra
Third
168
Mayank Aggarwal, Chirag Arora, Manav Rao, Chirag Malik, Himanshu Sharma
2011
State Level Junior Red Cross Training Camp (Quiz), Haridwar, 17th to 23rd Oct.2011
Mr. Raj Kumar Chopra
First
169
Mayank Aggarwal, Chirag Arora, Manav Rao, Chirag Malik, Himanshu Sharma
2011
State Level Junior Red Cross Training Camp (Group Song), Haridwar, 17th to 23rd Oct.2011
Mr. Raj Kumar Chopra
First
170
Mayank Aggarwal, Chirag Arora, Manav Rao, Chirag Malik, Himanshu Sharma
2011
State Level Junior Red Cross Training Camp (Drama), Haridwar, 17th to 23rd Oct.2011
Mr. Raj Kumar Chopra
Third
171
Simran
2011
25th Haryana State Primary School Gymnatics Competitiion held at Panchkula
III
172
Nidhi Soni, Uru Sharma, Tripti Sharma, Sakshi Bhardwaj, Naman Jain
2012
19th Bal Science Congress held at Rohtak on       2011
Mrs. Arti Yadav
Selected for Nationals
173
Himani, Navana, Amit,
Hardik, Shubham, Ashish
2012
Zonal Level Nukkad Natak
on Drug Abuse Substance and
Illicit Trafficking on 21st & 22nd Oct.2011
Mrs. Neetu Sethi
First
174
Anushka Dhawan
2012
Zonal Level Symposium (English)on Drug Abuse Substance and
Illicit Trafficking on 21st & 22nd Oct.2011
Mrs. Reshma Malhotra
First
175
Advitiya Laller
2012
Zonal Level Symposium (English) on Drug Abuse Substance and
Illicit Trafficking on 21st & 22nd Oct.2011
Mrs. Reshma Malhotra
First
176
Kritika Grover
2012
Zonal Level Symposium (Hindi) on Drug Abuse Substance and
Illicit Trafficking on 21st & 22nd Oct.2011
Mr. Sunil Kumar
Second
177
Jayant Arya and Nidhi Soni
2012
Zonal Level Case Study on Drug Abuse Substance and
Illicit Trafficking on 21st & 22nd Oct.2011
Mrs. Arti Yadav
First
178
Nidhi Soni, Nisha Singh
2012
Regional Level CBSE Science Exhibition, held at Manimajra, Chandigarh on 31st Aug. & 1st Sept.2012
Mrs. Arti Yadav
Selected for Nationals
179
Chirag Sangwan and Ashish Hooda
2012
Haryana State Sports (Baseball) at Hisar in Sept.2012
First
180
Chirag Sangwan and Ashish Hooda
2012
47th Haryana School Sports at Rohtak from 12th to 15th Oct.2012
First
181
Himanshi, Muskan, Anjali Rana, Anushka, Nikita, Niharika, Riya Gupta, Sakshi Dahiya, Riya Narwal, Jahnvi and Manisha
2012
CBSE North Zone-II Handball Championship-2012 from 18th to 20th Oct.2012 at Siwani Mandi
Mrs. Kavita Rathee
Third
182
Divya, Vaishali, Ruchika
2012
CBSE North Zone Badminton Championship from 28th Oct. to 31st Oct.2012 at Rohtak
Mrs. Kavita Rathee
Second
183
Simran
2012
Haryana State Inter Centre Gymnastics Competitions, Kurukshetra
III
184
Simran
2012
Haryana State Sub Junior Artistic Gymnastic Championship, Faridabad
I
185
Simran
2012
Haryana State Sub Junior Artistic Gymnastic Championship, Faridabad
Best Gymnast
186
Ashish Ahlawat
2012
State Level Children's Day celebrations (Mono Acting), Faridabad on 4th Nov.2012
Mrs. Nutan Singh
I
187
Aarzoo Arora
2012
Zonal Level Legal Literacy Competitions held at Rohtak on 9th Nov.2012
First
188
Himani Bhardwaj
2012
Zonal Level Legal Literacy Competitions held at Rohtak on 9th Nov.2012
Mr. Sunil Kumar
First
189
Chhavi Arora, Kunal, Hardik Babbar, Anjali, Kritika Grover, Yastika Batra and Pallavi
2012
Zonal Level Legal Literacy Competitions held at Rohtak on 9th Nov.2012
Mrs. Neetu Sethi
First
190
Nishant Dhama, Kunal Dhankar
2012
State Level Inter School Science Quiz at Rohtak on 22nd Dec.2012
Mrs. Krishna Saini
First
191
Hardik Wadhwa
2013
State Level Science Competition organised by National Education Trust, Tohana, 16th Jan.2013
Mr. Khajan Singh
Merit
192
Prateek Kinra
2013
State Level Science Competition organised by National Education Trust, Tohana, 16th Jan.2013
Mr. Khajan Singh
Merit
193
Kunal Rathee, Chirag Arora, Himanshu Sharma, Manav Rao, Mayank
2013
21st State St John Ambulance Competition, 14th to 17th April 2013, Kurukshetra
Mr. Khajan Singh
First
194
Jatin Grover, Abhishek Phutela, Saksham, Abhishek Bhoriya, Vipin Negi
2013
21st State St John Ambulance Competition, 14th to 17th April 2013, Kurukshetra
Mr. Khajan Singh
First
195
Tanurag Dangi, Himanshu Patlan. Prashant, Gaurav
2013
21st State St John Ambulance Competition, 14th to 17th April 2013, Kurukshetra
Mr. Khajan Singh
Third
196
Manav Rao
2013
21st State St John Ambulance Competition, 14th to 17th April 2013, Kurukshetra
Mr. Khajan Singh
First
197
Abhishek Phutela
2013
21st State St John Ambulance Competition, 14th to 17th April 2013, Kurukshetra
Mr. Khajan Singh
First
198
Jigyasa Arora, Nikita, Kritika Grover, Anushka Dhawan. Prachi Boora
2013
21st State St John Ambulance Competition, 14th to 17th April 2013, Kurukshetra
Mrs. Kavita Rathee
First
199
Upma Kaushik, Shivani Sharma, Ritvika Juneja, Arachika Nagpal, Neha Khatri
2013
21st State St John Ambulance Competition, 14th to 17th April 2013, Kurukshetra
Mrs. Kavita Rathee
Third
200
Manasvi Shukla, Akanksha Arya, Nidhi, Divya Malik, Arzoo Dhankhar
2013
21st State St John Ambulance Competition, 14th to 17th April 2013, Kurukshetra
Mrs. Kavita Rathee
Second
201
Ritvika Juneja
2013
21st State St John Ambulance Competition, 14th to 17th April 2013, Kurukshetra
Mrs. Kavita Rathee
First
202
Nikita
2013
21st State St John Ambulance Competition, 14th to 17th April 2013, Kurukshetra
Mrs. Kavita Rathee
First
203
Aarzoo Arora
2013
State Level Legal Literacy Competition (Declamation), 10th May 2013 at Gurgaon
Mrs. Neetu Sethi
Second & Cash Prize of Rs.8,000/-
204
Himani Bhardwaj
2013
State Level Legal Literacy Competition (Poem Recitation), 10th May 2013 at Gurgaon
Mrs. Neetu Sethi
First & cash prize of Rs.11,000/-
205
Yastika Batra, Chhavi Arora, Kritika Grover, Anjali Rana, Pallavi Khurana, Kunal, Hardik Babbr
2013
State Level Legal Literacy Competition (Mime), 10th May 2013 at Gurgaon
Mrs. Neetu Sethi
First & cash prize of Rs.11,000/-
206
Himani Bhardwaj
2013
State Level Legal Literacy Prize Distributiion Ceremony, 17th May 2013 at Gurgaon
Mrs. Neetu Sethi
Cash Prize of Rs.51,000/-
207
Ashish Hooda, Chirag Sangwan, Ankit Sharma
2013
State Softball Championship at Rohtak from 22nd to 24th Nov.2013
Mr. Baljeet Singh
First
208
Yastika Batra, Chhavi Arora, Anjali Rana, Pallavi Khurana, Kunal, Hardik Babbar, Shubham Sharma, Vikas, Siddarth Sethi
2013
State Level Presentation on Female  Feeticide (Mime) at District Court Palwal, 3rd August 2013
Mrs. Neetu Sethi
Cash Prize of Rs.50,000/-
209
Samriti, Riya, Nandini, Jasmine
2013
1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013
Mrs. Kavita Rathee
I
210
Akshat, Anirudh, Vikash, Nikhil
2013
1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013
Mrs. Kavita Rathee
I
211
Prashant, Aman Hooda, Aman, Shubham
2013
1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013
Mrs. Kavita Rathee
II
212
Kunal, Nitin, Kapil, Anshul
2013
1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013
Mrs. Kavita Rathee
III
213
Samriti
2013
1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship (Double Under) 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013
Mrs. Kavita Rathee
I
214
Khushboo
2013
1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship (Speed Sprint) 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013
Mrs. Kavita Rathee
I
215
Simran
2013
1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship (Speed Hop) 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013
Mrs. Kavita Rathee
I
216
Sourabh
2013
1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship (Speed Sprint) 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013
Mrs. Kavita Rathee
I
217
Aman Sehrawat
2013
1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship (Speed Hop) 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013
Mrs. Kavita Rathee
I
218
Yashasvi
2013
1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship (Free Style) 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013
Mrs. Kavita Rathee
I
219
Siddharth
2013
1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship (Double Under) 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013
Mrs. Kavita Rathee
II
220
Aditya Malik
2013
1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship (Speed Hop) 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013
Mrs. Kavita Rathee
II
221
Vishvender
2013
1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship (Speed Sprint) 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013
Mrs. Kavita Rathee
II
222
Aman Hooda
2013
1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship (Double Under) 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013
Mrs. Kavita Rathee
III
223
Sahej Kochar
2013
1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship (Speed Hop) 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013
Mrs. Kavita Rathee
III
224
Parshant, Rahul, Kunal
2013
23rd Sub-Junior National Baseball Championship from 29th Sept. to 3rd Oct.2013 at Karnal 
Mrs. Kavita Rathee
First
225
Madhav Chawla, Hrithik Kaul
2013
World Tourism Day (Travel Solutions) at MDU on 27th Sept.2013
Mrs. Neetu Sethi
First
226
Priya Babbar
2013
World Tourism Day (Slogan Writing) at MDU on 27th Sept.2013
Mrs. Neetu Sethi
First
227
Kritka Grover, Anushka Dhawan
2013
World Tourism Day (Planning Spectrum) at MDU on 27th Sept.2013
Mrs. Neetu Sethi
First
228
Amit Ahlawat
2013
World Tourism Day (15 Seconds) at MDU on 27th Sept.2013
Mrs. Neetu Sethi
First
229
Amit Ahlawat, Vikas Sharma, Shubham, Twinkle, Devisha, Deepanshi, Divyank 
2013
World Tourism Day (Nukkar Natak) at MDU on 27th Sept.2013
Mrs. Neetu Sethi
First
230
Hitesh Panwar
2013
World Tourism Day (Poster Making) at MDU on 27th Sept.2013
Mrs. Neetu Sethi
Second
231
Simran
2013
Haryana State Inter Centre Gymnastics Competitions, Ambala Team) from 17th to 19th Oct.2013
Mr. Baljit Singh
First
232
Simran
2013
Haryana State Inter Centre Gymnastics Competitions (U-Bars), Ambala from 17th to 19th Oct.2013
Mr. Baljit Singh
Second
233
Simran
2013
Haryana State Inter Centre Gymnastics Competitions (V.Table), Ambala from 17th to 19th Oct.2013
Mr. Baljit Singh
Second
234
Simran
2013
Haryana State Inter Centre Gymnastics Competitions (All Round Best), Ambala from 17th to 19th Oct.2013
Mr. Baljit Singh
Second
235
Simran
2013
27th Haryana State Primary School Game Competition, Panchkula from 6th to 8th Nov.2013
Mr. Baljit Singh
First
236
Ankush Bhardwaj
2013
Haryana State Inter Centre Gymnastics Competitions, Ambala from 26th Nov. to 28th Nov.2013
Mr. Baljit Singh
First
237
Rechal Hooda
2013
48th Haryana State School Tournament (Basketball) at Karnal from 17th Sept. to 20th Sept.2013
Mr. Baljit Singh
Second
238
Maynak 
2013
ZonaL Level for Balshree -2013 (Creative Scientific Innovation)  from Pathania Public School, Rohtak
Mrs. Arti Yadav
Selected for National
239
Manav Rao
2013
ZonaL Level for Balshree -2013 (Creative Scientific Innovation)  from Pathania Bal Bhavan, Rohtak
Mrs. Arti Yadav
Selected for National
240
Kritika Grover
2013
ZonaL Level for Balshree -2013 (Creative Writing)  from Pathania Bal Bhavan, Rohtak
Mrs. Reshma Malhotra
Selected for National
241
Rohit Sangwan
2013
6th Haryana State Junior Netball Championship at Jhajjar from 28th to 29th Dec.2013
Mr. Baljit Singh
First &
Gold Medal
242
Diksha
2014
State Level Legal Literacy Competitions (Declamation) at Kurukshetra on 22nd May 2014
Mrs. Reshma Malhotra
First &
Cash Prize of Rs.11,000/-
243
Tripta
2014
State Level Legal Literacy Competitions (Poem Recitation) at Kurukshetra on 22nd May 2014
Mrs. Reshma Malhotra
First &
Cash Prize of Rs.11,000/-
244
Diksha, Garima
2014
Regional Level CBSE Science Exhibition at Ballabhgarh, 10th to 12th July 2014 
Mrs. Arti Yadav
First
245
Chirag & Navishth
2014
Regional Level CBSE Science Exhibition at Ballabhgarh, 10th to 12th July 2014 
Mrs. Arti Yadav
First
246
Rahul, Vinay
2014
Haryana Tourism Day (Quiz on Tourism & Hotel Mgmt) at MDU on 1st Sept.2014
Mrs. Neetu Sethi
First
247
Deepak, Hemant, Ankush, Hardik Babbar, Siddharth, Ankur, Ashish, Karan
2014
Haryana Tourism Day (Nukkar Natak) at MDU on 1st Sept.2014
Mrs. Neetu Sethi
First
248
Ankita Pruthi, Arti
2014
Haryana Tourism Day (Flower Arrangement) at MDU on 1st Sept.2014
Mrs. Neetu Sethi
First
249
Sakshi, Akanksha Arya
2014
Haryana Tourism Day (Salad Preparation) at MDU on 1st Sept.2014
Mrs. Neetu Sethi
First
250
Shubham, Prachi Boora
2014
Haryana Tourism Day (Vegetable Carving) at MDU on 1st Sept.2014
Mrs. Neetu Sethi
Second
251
Anjali, Hancy, Shreya, Riya, Divya, Muskan, Riyansh & Rishabh 
2014
Haryana State Anuvrat Naitik Geet Gyan Pratiyogita on 8th Sept.2014 at Bhiwani
Mr. Prem Rawal
Mr. Pankaj
Third
252
Abhimanyu Arya
2014
State Level Knowledge & Talent Hunt Program (Painting) at FDDI, Rohtak, 1st Oct.2014
Mrs. Neetu Sethi
First
253
Yankita Kadian
2014
State Level Knowledge & Talent Hunt Program (Face Painting) at FDDI, Rohtak, 1st Oct.2014
Mrs. Neetu Sethi
First
254
Himanshu Patlan
2014
State Level Knowledge & Talent Hunt Program (Face Painting) at FDDI, Rohtak, 1st Oct.2014
Mrs. Neetu Sethi
Second
255
Simran Kaur
2014
State Level Children's Day celebrations (Solo Song), Hisar, 31st Oct.2014
Mr. Pankaj
Third
256
Lavanya
2014
State Level Gymnastics-2014, Sirsa, 28th to 30th Oct.2014
Mr. Baljit Singh
Second
257
Simran Saini
2014
State Level Gymnastics-2014, Ambala, 28th to 30th Oct.2014
Mr. Baljit Singh
Second
258
Koastubh
2014
State Level Gymnastics-2014, Karnal, 20th Nov. to 22nd Nov.2014
Mr. Baljit Singh
Third
259
Simran
2014
Haryana State Inter Centre Gymnastics Competition (Floor Exercise) at Panchkula, 26th to 28th Nov.2014
Mr. Baljit Singh
First
260
Simran
2014
Haryana State Inter Centre Gymnastics Competition (Balancing Beam) at Panchkula, 26th to 28th Nov.2014
Mr. Baljit Singh
First
261
Simran
2014
Haryana State Inter Centre Gymnastics Competition (All Round Best Gymnast) at Panchkula, 26th to 28th Nov.2014
Mr. Baljit Singh
First
262
Simran
2014
Haryana State Inter Centre Gymnastics Competition (Team Event) at Panchkula, 26th to 28th Nov.2014
Mr. Baljit Singh
First
263
Lavanya
2014
Haryana State Inter Centre Gymnastics Competition (Team Event) at Panchkula, 26th to 28th Nov.2014
Mr. Baljit Singh
First
264
Nainika Kalra
2014
Brain Hunt by Dainik Bhaskar
State Level Qualifier
265
Akanksha, Jigyasa Arora, Ritika, Nikita Phogat
2014
22nd State St John Ambulance Competition, Faridabad from 19th to 22nd Dec.2014 
Mrs. Kavita Rathee
First
266
Parv Saini, Shivanshu Sharma, Vivek Deswal, Paras, Garvit
2014
22nd State St John Ambulance Competition, Faridabad from 19th to 22nd Dec.2014 
Mr. Khajan Singh
First
267
Himanshu Patlan, Ashish Ahlawat, Deepak Ahlawat, Akshaj Juneja
2014
22nd State St John Ambulance Competition, Faridabad from 19th to 22nd Dec.2014 
Mr. Khajan Singh
Second
268
Harsh Raperia, Karan Chawla, Shivam Mandal, Akash Chopra, Armaan Alam Ansari
2014
22nd State St John Ambulance Competition, Faridabad from 19th to 22nd Dec.2014 
Mr. Khajan Singh
Second
269
Sejal, Anisha, Anamika, Ria, Anu
2014
22nd State St John Ambulance Competition, Faridabad from 19th to 22nd Dec.2014 
Mrs. Kavita Rathee
Second
270
Garima, Priya, Aradhya, Nidhi
2014
22nd State St John Ambulance Competition, Faridabad from 19th to 22nd Dec.2014 
Mrs. Kavita Rathee
Third
271
Anisha
2014
22nd State St John Ambulance Competition (Viva-Voce), Faridabad from 19th to 22nd Dec.2014 
Mrs. Kavita Rathee
First
272
Nikita Phogat
2014
22nd State St John Ambulance Competition (Viva-Voce), Faridabad from 19th to 22nd Dec.2014 
Mrs. Kavita Rathee
First
273
Akash Chopra
2014
22nd State St John Ambulance Competition (Viva-Voce), Faridabad from 19th to 22nd Dec.2014 
Mr. Khajan Singh
First
274
Deepanshi & Reva Kathuria
2015
Regional Level CBSE Science Exhibition at Gurgaon, 21st to 23rd Jan.2015
Mrs. Priyanka Kaushik
First
275
Anuj Popli & Dhruv Dutt
2015
Regional Level CBSE Science Exhibition at Gurgaon, 21st to 23rd Jan.2015
Mrs. Kanika Maggu
First
276
Anamika
2015
10th Sub-Junior State Boxing Championship at Bhiwani from 20th to 23rd Aug.2015
Mr. Mohan lal
Second
277
Anamika
2015
Sub-Junior State Boxing Championship at Yamunanagar, Sept.2015
Mr. Mohan lal
Third
278
Anamika
2015
3rd Nov.-Boxing-Bhiwani-State Level
Mr. Mohan lal
Gold Medal
279
Lavanya
2015
State-Gymnastics
Mr. Baljeet Singh
Second
280
Akanksha, Garima, Neha, Namita, Swati Dahiya
2015
23rd State St John Ambulance Competition, Kurukshetra from 27th to 30th Nov.2015
Mrs. Kavita Rathee
First
281
Karan, Akash, Vivek Deswal, Harsh Raperia, Shivam Mandal
2015
23rd State St John Ambulance Competition, Kurukshetra from 27th to 30th Nov.2015
Mr. Mohan lal
First
282
Sejal, Anu, Anamika, Ria, Anisha
2015
23rd State St John Ambulance Competition, Kurukshetra from 27th to 30th Nov.2015
Mrs. Kavita Rathee
Second
283
Ashish Ahlawat
2015
23rd State St John Ambulance Competition (Viva-Voce), Kurukshetra from 27th to 30th Nov.2015
Mr. Mohan lal
First
284
Anisha
2015
23rd State St John Ambulance Competition (Viva-Voce), Kurukshetra from 27th to 30th Nov.2015
Mrs. Kavita Rathee
First
285
Shivam Mandal
2015
23rd State St John Ambulance Competition (Viva-Voce), Kurukshetra from 27th to 30th Nov.2015
Mr. Mohan lal
First
286
Aakash
2015
23rd State St John Ambulance Competition (Viva-Voce), Kurukshetra from 27th to 30th Nov.2015
Mr. Mohan lal
First
287
Pranjel
2016
State Level Essay Writing Competition on the occasion of Republic Day Celebrations at Panchkula on 19th Jan.2016 
Mrs. Reshma Malhotra
First
288
Anamika
2016
Haryana State Boxing Championship in Sept.2016 at Bhiwani
Mr. Mohan Lal
Gold Medal
289
Vinay Kumar, Vikas Malik, Bhawana Devi
2016
State Level Maths & Science Quiz (Redge-2016) at Chhuchhakwas on 18th Oct.16
Mrs. Parveen Dhaka
Third &
Cash prize of Rs.21,000/-
290
Rahul, Nitesh Dutt
2016
Tourism Quiz at MDU Rohtak on 9th Nov.2016
Mrs. Shalini Gupta
First among schools & Third among colleges
291
Rechal Hooda
2017
26th Junior Haryana State Baseball Championship at Hisar on 11th & 12th Feb.2017
Mrs. Kavita Rathee
II
292
Parv Saini, Savin, Shivanshu Sharma, Anuwak Choudhary, Kunal
2017
24th State St. John  Ambulance Competition (Senior-Boys), Panipat, 18th to 21st Apr.2017
Mr. Mohan Lal
I
293
Gagandeep Rawal, Kartik Rao, Aditya, Paras, Shivam Mandal
2017
24th State St. John  Ambulance Competition (Junior-Boys), Panipat, 18th to 21st Apr.2017
Mr. Mohan Lal
I
294
Anu, Simran, Nitika, Palak, Pratibha Ahlawat
2017
24th State St. John  Ambulance Competition (Senior Girls), Panipat, 18th to 21st Apr.2017
Mrs. Kavita Rathee
I
295
Tanishka, Nancy, Manvi, Sakshi, Kakul Hooda
2017
24th State St. John  Ambulance Competition (Junior Girls), Panipat, 18th to 21st Apr.2017
Mrs. Kavita Rathee
I
296
Harsh Raperia, Lakshay, Kartavya, Saarth Rathee, Prashant
2017
24th State St. John  Ambulance Competition (Junior Boys), Panipat, 18th to 21st Apr.2017
Mr. Mohan Lal
II
297
Deepak, Arya Khokhar, Karan, Aman Phogat, Parth Singhania
2017
24th State St. John  Ambulance Competition (Senior Boys), Panipat, 18th to 21st Apr.2017
Mr. Mohan Lal
III
298
Vritika, Bhoomika Sangwan, Samriddhi, Bhawana Devi, Indu
2017
24th State St. John  Ambulance Competition (Senior Girls), Panipat, 18th to 21st Apr.2017
Mrs. Kavita Rathee
III
299
Palak
2017
24th State St. John  Ambulance Competition (Viva-voce), Panipat, 18th to 21st Apr.2017
Mrs. Kavita Rathee
I
300
Kakul Hooda
2017
24th State St. John  Ambulance Competition (Viva-voce), Panipat, 18th to 21st Apr.2017
Mrs. Kavita Rathee
I
301
Garima Deswal
2017
School State Tournament (500 m Race) at Rohtak on 19th & 20th Sept.2017
Mr. Mohan lal
III
302
Garima Deswal
2017
School State Tournament (1000 m Race) at Rohtak on 19th & 20th Sept.2017
Mr. Mohan lal
III
303
Bhawna
2017
Haryana State Gymnastics (U-14) at Rohtak on 1st Oct.2018
Mr. Mohan lal
III
Bronze Medal
304
Daksh
2017
Haryana Govt. Cycling Competition at Rohtak on 4th Oct.2017
Baljeet Singh
First
305
Anamika
2017
Haryana State Mahakumbh Boxing Championship from 11th 14th Oct.2017 at Bhiwani
Mr. Mohan lal
I & Cash of Rs.5000/-
306
Sahil
2017
Haryana State Open Wrestling Tournament at Samargopalpur, Rohtak on 28th Oct.2017
Mr. Mohan Lal
II & Cash Prize of Rs.1150/-
307
Garima
2017
3rd Haryana State Senior Roll Ball Skating Championship at Kurukshetra from 29th to 31st Oct.2017
Mr. Mohan lal
II
308
Anamika
63rd School State Boxing Championship at Panchkula from 2nd to 4th Nov.2017
Mr. Mohan lal
Gold Medal & Cash Prize of Rs.1100/-
309
Janhavi 
2017
Yuva Sampadak Pratibha Puruskar by Dainik Jagran in August Result delared in November 2017
Consolation 
310
Yashasvi & Mritunjay 
2017
Synergy-2017 (Science Model Presentation) at SGT University, Gurgaon on 9th Nov.2017
Mrs. Arti Yadav
Selected for Top Three
311
Ankush Bhardwaj
2017
State Level Gymnastic Competiton at Sonepat, 14th to 17th Nov.2017
Mr. Baljeet Singh
I
Gold Medal
312
Nishka
2017
Haryana State Rolar Skating(Rink Race & Kwards) at Rohtak from 18th to 19th Nov.2017
Mr. Mohan lal
I
Gold Medal
313
Chitrakshi
2017
Techno Buzz (Tech Attire) at DAV Centenrary School from 5th to 6th Dec.2017
Mrs. Komal Buttan
I
314
Lupika
2017
Techno Buzz (Tech Attire) at DAV Centenrary School from 5th to 6th Dec.2017
Mrs. Savita Panghal
II
315
Milind Bharti, Dhananjay
2017
Techno Buzz (Timeline) at DAV Centenrary School from 5th to 6th Dec.2017
Mrs. Mitali
II
316
Aarav Arora, Yash Jain
2017
Techno Buzz (Aakar) at DAV Centenrary School from 5th to 6th Dec.2017
Mrs. Komal Buttan
II
317
Nikhil Jakhar, Sagar Rathee
2017
Science Quiz at SGT University, Gurgaon on 8th Dec.2017
Mr. Mahak Khurana
Consolation 
318
Sarishti
2017
Haryana State Boxing Championship at RDM Scool Samargopalpur from 9th to 10th Dec.2017
Mr. Mohan lal
I
319
Anamika
2017
Haryana State Boxing Championship at RDM Scool Samargopalpur from 9th to 10th Dec.2017
Mr. Mohan lal
I
320
Sakshi 
2017
Haryana State Boxing Championship at RDM Scool Samargopalpur from 9th to 10th Dec.2017
Mr. Mohan lal
III
321
Amrutha K S
2017
Haryana State Boxing Championship at RDM Scool Samargopalpur from 9th to 10th Dec.2017
Mr. Mohan lal
III
322
Harshita, Lupikaa
2018
Regional CBSE Science Congress at Gurgaon from 23rd to 25th Jan.2018
Mrs. Kanika Maggu
I and Selected for Nationals
323
Pratham Ahlawat
2018
17th Haryana State Kickboxing Chamionship-2018
Mr. Mohan lal
Gold Medial & selected for National
324
Ankit, Aditya, Yogesh, Hardik
2018
Reliance Foundation Youth Sports (400m Relay Race) at MDU, 8th to 10th Sept.2018
Mr. Mohan lal
Gold Medal
325
Hardik 
2018
Reliance Foundation Youth Sports (200m Race) at MDU, 8th to 10th Sept.2018
Mr. Mohan lal
Silver Medal
326
Hardik
2018
Reliance Foundation Youth Sports (100m Race) at MDU, 8th to 10th Sept.2018
Mr. Mohan lal
Bronze Medal
327
Aakanksha
2018
Haryana State Basketball Championship, 13 to 15th Sept.2018, Jhajjar
Mr. Baljeet Singh
III
328
Aryan
2018
Open State Fencing Touranment at Samalkha on 18th August 2018
Mr. Baljeet Singh
Silver Medal
329
Aryan
2018
Haryana State Fencing Tournament at Ambala, 20th to 22nd Sept.2018
Mr. Baljeet Singh
Silver Medal
330
Saket Malik
2018
Haryana State Fencing Tournament at Ambala, 20th to 22nd Sept.2018
Mr. Baljeet Singh
Silver Medal
331
Sakshi
2018
Haryana State Fencing Tournament at Ambala, 20th to 22nd Sept.2018
Mr. Baljeet Singh
Silver Medal
332
Aryan
2018
CBSE Cluster-XV Athletics Champion (800M) at Datta (Hansi-Hisar) from 1st to 3rd Oct.2018
Mr. Mandeep 
Silver Medal
333
Vishal Dahiya
2018
CBSE North Zone-II Boxing Tournament-2018 at Charkhi Dadri from 5th to 7th Oct.2018
Mr. Virender
Bronze Medal
334
Arisha Deswal
2018
Haryana State Gymnastics (U-19) Tournament at Rohtak, 7th to 9th Oct.2018
Mr. Baljeet Singh
Gold Medal
335
Arzu Deswal
2018
Haryana State Gymnastics(U-17) Tournament at Rohtak, 7th to 9th Oct.2018
Mr. Baljeet Singh
Gold Medal
336
Ankush Bhardwaj
2018
Haryana State Gymnastics(U-17) Tournament at Rohtak, 12th & 13th Oct.2018
Mr. Baljeet Singh
Silver Medal
337
Kushal, Annanya, Vishesh, Kulwant, Bhuwan, Sahil, Jatin, Shayari
2018
Techno Buzz (Nukkad Natak on IT Awareness) at DAV Centenary School from 2nd & 3rd Nov.2018
Mrs. Neetu Sethi
I
338
Yash Jain, Kartik Khatter
2018
Techno Buzz (Photostory) at DAV Centenary School from 2nd & 3rd Nov.2018
Mrs. Mitali &
Mrs. Savita Saharan
II
339
Gaganpreet Kaur, Dhanwin
2018
Techno Buzz (Typing & Mouse Click Activity) at DAV Centenary School from 2nd & 3rd Nov.2018
Mrs. Komal Buttan
II
340
Kavya jain, Himakshi
2018
Techno Buzz (Tuxpaint Software) at DAV Centenary School from 2nd & 3rd Nov.2018
Mrs. Komal Buttan
III
341
Dhananjay, Mansi
2018
Techno Buzz (Scene using Scratch) at DAV Centenary School from 2nd & 3rd Nov.2018
Mrs. Savita Saharan &
Mrs. Mitali
III
342
Aleena
2018
Techno Buzz (Fancy Dress with IT) at DAV Centenary School from 2nd & 3rd Nov.2018
Mrs. Savita Saharan
III
343
Arav Arora, Chitrakshi Kalra
2018
Techno Buzz (E-card Wizard) at DAV Centenary School from 2nd & 3rd Nov.2018
Mrs. Komal Buttan
III
344
Vidhi
2018
State Level Kala Utsav (Solo Song) at Kurukshetra, 12th Nov.2018
Mr. Pankaj
I
345
Vidhi
2018
State Level Kala Utsav (Solo Music Instrumental) at Kurukshetra, 12th Nov.2018
Mr. Pankaj
I
346
Ritvik
2018
11th State Rope Skipping Competition (Speed Sprint) at Faridabad from 23rd to 25th Nov.2018
Mr. Mandeep 
Gold Medal
347
Ritvik
2018
11th State Rope Skipping Competition (Double Under) at Faridabad from 23rd to 25th Nov.2018
Mr. Mandeep 
Gold Medal
348
Charchita
2018
11th State Rope Skipping Competition (Speed Sprint) at Faridabad from 23rd to 25th Nov.2018
Mr. Mandeep 
Gold Medal
349
Sarthak Silwal
2018
11th State Rope Skipping Competition (Speed Hop) at Faridabad from 23rd to 25th Nov.2018
Mr. Mandeep 
Gold Medal
350
Charchita
2018
11th State Rope Skipping Competition (Speed Hop) at Faridabad from 23rd to 25th Nov.2018
Mr. Mandeep 
Silver Medal
351
Jitansh Grover
2018
11th State Rope Skipping Competition (Double Under) at Faridabad from 23rd to 25th Nov.2018
Mr. Mandeep 
Bronze Medal
352
Shubham
2019
Skills Smarter Abacus Competition at Delhi, 28th April 2019
Ms. Vidyottama
First with cash prize of Rs.1100 & Trophy
353
Bhavishay Bharti
2019
Haryana Science Talent Search Scheme-2018
Ms. Lata Kwatra
Rank 202
354
Digvijay, Harmeet
2019
State Shooting Championship by SGFI
Mr. Mohan lal
Selected for Nationals
355
Saket
2019
State Fencing Championship (U-17) from 9th to 11th Aug.2019  at Rewari
Mr. Baljeet Singh
Silver Medal
356
Saket
2019
State Fencing Championship (Open) from 9th to 11th Aug.2019  at Rewari
Mr. Baljeet Singh
Bronze Medal
357
Sakshi
2019
State Fencing Championship U-14, U-14 (team) and U-17 from 9th to 11th Aug.2019  at Rewari
Mr. Baljeet Singh
3 Bronze Medals
358
Sahil
2019
CBSE North Zone-II (Taekwondo)from 7th Sept. to 11th Sept.2019 at Sirsa
Mr. Mohan Lal
Bronze Medal
359
Saket Mehla
2019
Haryana State School Fencing Championship (U-17) from 13th to 15th Sept.2019 at Panchkula
Mr. Baljeet Singh
Bronze Medal
360
Prachi
2019
Haryana State School Gymnatics Championship from 18th to 20th Sept.2019 at Rohtak
Mr. Baljeet Singh
Silver Medal
361
Pushpender
2019
Haryana State School Wrestling Championship on 17th Sept.2019 at Kharkhoda, Sonepat
Mr. Mohan lal
Bronze Medal
362
Kapil
2019
Haryana State Gymnastics Competition from 18th to 20th Sept.2019 at Rohtak
Mr. Baljeet Singh
Silver Medal
363
Kartikey
2019
Word Tourism Day (Slogan writing) at Rohtak on 27th Sept.2019
Ms. Neetu Sethi
I
364
Bantript Singh Chawla
2019
Word Tourism Day (Haryanavi Solo Dance) at Rohtak on 27th Sept.2019
Ms. Virangana
I
365
Harshit, Sarthak, Khwaish, Herman Singh, Annanya, Kesar, Sakshi, Lakshita
2019
Word Tourism Day (Haryanvi Group Dance) at Rohtak on 27th Sept.2019
Ms. Virangana
I
366
Nishu, Aditya
2019
Word Tourism Day (Quiz) at Rohtak on 27th Sept.2019
Ms. Shalini Gupta
II
367
Gagandeep, Kulwant, Siddhant, Divik, Govansh, Mayank, Shivansh, Ritvik
2019
Word Tourism Day (Nukkad Natak) at Rohtak on 27th Sept.2019
Ms. Neetu Sethi
II
368
Aashna, Mansi
2019
Word Tourism Day (Face Paitning) at Rohtak on 27th Sept.2019
Ms. Neetu Sethi
III
369
Angel
2019
CBSE Cluster-XV Athletics Meet (Shot Put) at Rewari from 2nd to 4th Oct.2019
Mrs. Kavita Rathee
III
370
Sakshi
2019
School State Fencing Championship on 9th Oct.2019  at Rewari
Mr. Baljeet Singh
Bronze Medal
371
Prachi
2019
Haryana State Inter-Centre Gymnastic Competition at Rohtak from 11th to 13th Oct.2019
Mr. Baljeet Singh
Gold Medal & Rs.500 cash
372
Sahil
2019
Haryana State Taekwondo Competition, 2nd to 5th Sept.2019 at Kurukshetra
Mr. Mohan lal
Silver Medal
373
Digvijay, Harmeet, Armaan
2019
CBSE North Zone-II Shooting Championship-2019 (10m Air Pistol) at Panchkula from 29th Sept to 3rd Oct.2019
Mr. Mohan lal
Bronze Medal
374
Anshul, Lakshay
2019
CBSE Regional Level Science Exahibition on 27th & 28th Nov.2019 at Gurgaon
Ms. Arti Yadav, Ms. Kanika Maggu, Mrf. Rupesh
Qualified for Nationals
375
Lovish
2019
State Gymnastics (U-) by Department of Sports and Youth Affairs Haryana at Yamunanagar from 14th to 16th Nov.2019
Mr. Mandeep
Bronze Medal
376
Kunjan
2019
State Level Children's Day Celebrations-2019 at Gurugram on 20th Dec.2019
Ms. Reshma Malhotra
Second
377
Aryan Duhan
2020
Compudon Championship (Microsoft Office Specialist) on 3rd June 2019 at Delhi
Mrs. Swati Arora
Merit
378
Shshank Dhaka
2020
Compudon Championship (Microsoft Office Specialist) on 3rd June 2019 at Delhi
Mrs. Swati Arora
Merit
379
Rijul Kathuria
2020
Compudon Championship (Microsoft Office Specialist) on 3rd June 2019 at Delhi
Mrs. Swati Arora
Merit
380
Divyanshi Jale
2020
Compudon Championship (Microsoft Office Specialist) on 3rd June 2019 at Delhi
Mrs. Swati Arora
Merit
381
Bantript Singh Chawla
2020
Compudon Championship (Microsoft Office Specialist) on 3rd June 2019 at Delhi
Mrs. Swati Arora
Merit
382
Rashmi
2020
State Level Essay Writing Competition on 21st Jan.2020 at MDU, Rohtak
Consolation with a cheque of Rs.3000/-
383
Arav Arora
2020
National Assessment for Scientific Temperament and Aptitude organised by KAMP on 28th Jan.2020
Ms. Kanika Maggu
State Topper Critical Thinker Award
384
Lupikaa, Chhavi
2020
Berserka-2020 (Journalism) from 27th to 28th Oct.2020 Virtually
Mrs. Reshma Malhotra
Second