Apycom jQuery Menus

International

 

 

PATHANIA PUBLIC SCHOOL, ROHTAK
ACHIEVEMENTS AT INTERNATIONAL LEVEL
SN
Name
Year
Item
Teacher
Incharge
Rank
1
Nishant
1989
Commonwealth Cadet Camp, (Malacca – Malasia)
Best Cadet
2
Neelima Jain
1995
International Red Cross Meet, Tokyo, Japan
I
3
Garima Pathania
1997
International Peace Camp
South Korea, Seoul  4-10 Aug.’97
II
4
Prerna Sanwal, Monika Gahlaut, Manu Saini, Vidhi Bajaj, Aman Chhikara, Anshul Pathania, Raman Maggu, Rohit Jatain, Vikrant Malik 
2000
International St John Ambulance Cadet Camp 2000, Malaysia from 18 to 23 November 2000.
Participation
5
Hemant Chugh
2001
Balkan -Ji- Bari  International, New Delhi
National Bal Kavi 2000
6
Parveen Hooda
2001
International Taekwondo Championship – 2001 at Delhi  on   20- 21, Oct. 2001
Gold Medal
7
Ashish Nandal
2002
Mathematical  Olympiad, Lucknow 4th May 2002
Ms. Suman Manchanda
Merit
8
Mohit Jatain
2002
-do-
-do-
Merit
9
Ankit Jangra
2002
Macfair International (Cartooning),Lucknow.
Ms. Suman Manchanda 
Merit
10
Chetna Huria
2003
Balkan –Ji- Bari  International, New Delhi
Mrs. Shobha Vashistha
National Award in Poetry–2003
11
Priyanka 
2003
Balkan –Ji- Bari  International, New Delhi
-do-
National Award in Prose–2003
12
Swati Kampani & Nitish Mittal
2004
Macfair 2004, Lucknow, 21st to 25th Aug.2004 
Mrs. Arti Yadav
Consolation
13
Sanchit Sehgal
2006
International Symposium at National Bal Bhawan, Delhi, Nov.2006
Outstanding
14
Ritu Lohchab
2007
Odyssey International, Lucknow, 8th to 11th Sept.2007
Mrs. Neetu Sethi
First
15
Vaibhav Grover
2007
Odyssey International, Lucknow, 8th to 11th Sept.2007
Mrs. Reshma Malhotra  & Mr. Yashvir
Consolation
16
Devpriya Dogra, Vaishnavi Shukla, Minal Mittal, Advitiya Laller, Rimpy Kundu, Anushree Bansal, Ayushi Garg, Surbhi Bisht, Shweta Jangra, Sony Hooda, Uru Dutt, Navna Deswal, Krishma Malik, Neha Nandal, Disha Alva
2007
12th International Women Folk Dance (Dandiya Dance) Delhi, 25th to 30th Dec.2007
Mrs. Vidya Dogra & Mrs. Anita Awasthi
Third & Cash Prize of Rs.2000/-
17
Rashi Jain
2008
First International Youth Drawing triennial Zakopane, Poland
Mrs. Neetu Sethi
Honorary Mention
18
Neha Nandal, Preeti Punia, Purushotam Kumar, Chakshu Batra, Somani Sharma, Surbhi Kampani, Ajay Arya, Sarvanshu
2008
International Geofest, Lucknow (Voice & Vision), 7th to 11th Nov.2008
Mrs. Reshma Malhotra
III
19
Somani Sharma
2008
International Geofest, Lucknow (Geo Talk), 7th to 11th Nov.2008
Mrs. Reshma Malhotra
Commendable Position
20
Surbhi Kampani, Somani Sharma
2008
International Geofest, Lucknow (Geo Quiz)  – 7th to 11th Nov.2008
Mrs. Reshma Malhotra
Commendable Position
21
Ajay Arya, Sarvanshu
2008
International Geofest, Lucknow (Geo Tech), 7th to 11th Nov.2008
Mrs. Reshma Malhotra
Commendable Position
22
Preeti, Rishabh, Osheen
2008
3rd International Mathematics Fest at CMS Lucknow, 2nd to 5th Dec.2008
Mrs. Vidyottama
III
23
Rishabh Vij
2008
3rd International Mathematics Fest (Quiz) at CMS  Lucknow, 2nd to 5th Dec.2008
Mrs. Vidyottama
Silver Medal
24
Manisha, Vaishali, Ashna Batra, Shubham Vij, Tarun Tomar, Rohit Parashar
2010
9th Geofest International & National Geography Olympiad-2010 (Voice & Vision Comp.), 5th to 8th Sept.2010
Mrs. Shalini Gupta
Consolation
25
Manisha, Vaishali, Ashna Batra, Shubham Vij, Tarun Tomar, Rohit Parashar
2010
9th Geofest International (National Geography Olympiad-2010),  5th to 8th Sept.2010
Mrs. Shalini Gupta
Represented Haryana and selected in Top Six
26
Devpriya Dogra, Vaishnavi Shukla, Meenal Mittal, Ayushi Garg, Shweta Jangra, Navna Deswal, Manju Hooda, Bankit Narwal, Mehak Singh, Kritika Grover, Divya Malik, Akanksha, Arzoo Dhankhar
2010
International & 14th All India Women Folk Dance Competition & Carnival at Shimla, 3rd Oct.2010
Mrs. Vidya Dogra & Mrs. Neetu Sethi
Consolation
27
Uru Sharma & Madhav Chawla
2011
Model on E-Waste
Geofest International & National Geographic Olympiad, Lucknow, 10th to 13th Sept.2011
Mrs. Shalini Gupta
Commendation
28
Abhimanyu Arya, Abhishek Sehrawat
2011
Geotoon
Geofest International & National Geographic Olympiad, Lucknow, 10th to 13th Sept.2011
Mrs. Shalini Gupta
Commendation
29
Uru Sharma 
2012
Selected for JENESYS-2012 held at Japan from 12th to 22nd May 2012
Team Leader
30
Anushmita Laller, Diksha, Gracy, Malika Ahlawat, Tripta
2012
Azero-Carbon-City
Eureka International-2012, Lucknow from 25th Nov. to 28th Nov.2012
Mrs. Neetu Sethi
First
31
Malika Ahlawat, Gracy, Diksha
2012
Radio Playwriting
Eureka International-2012, Lucknow from 25th Nov. to 28th Nov.2012
Mrs. Jyoti Girotra
III
32
Dhruv Dutt, Manvi, Kakul Hooda, Tanishka Tyagi, Saloni
2012
Tintinnabulation In Wall Street
Eureka International-2012, Lucknow from 25th Nov. to 28th Nov.2012
Mrs. Mala Durgia & Mrs. Komal Sharma
Consolation
33
Chirag Arora, Manav Rao
2013
Model Display
National Geography Olympiad & Geofest International-2013, Lucknow, 9th to 12th Nov.2013
Mrs. Arti Yadav
First
34
Saksham Arora, Abhimanyu Arya
2013
Model Display
National Geography Olympiad & Geofest International-2013, Lucknow, 9th to 12th Nov.2013
Mrs. Neetu Sethi
First
35
Manav Rao, Mayank
2013
Geotoons
National Geography Olympiad & Geofest International-2013, Lucknow, 9th to 12th Nov.2013
Mrs. Shalini Gupta
Commendation
36
Abhimanyu Arya,
Dhruv Bajaj
2013
Create Your Taste
National Geography Olympiad & Geofest International-2013, Lucknow, 9th to 12th Nov.2013
Mrs. Neetu Sethi
Commendation
37
Shweta Srivastav
2014
(Poetry on Canvas) Odyssey International-2014 at CMS Lucknow from 23rd to 26th Aug.2014 
Mrs. Neetu Sethi &
Mrs. Reshma Malhotra
First
38
Prachi Kalra,
Saksham Arora
2014
(Photomontage) Odyssey International-2014 at CMS Lucknow from 23rd to 26th Aug.2014 
Mrs. Nutan Singh &
Mrs. Reshma Malhotra
Second
39
Abhishek Sehrawat,
Prachi Kalra
2014
(Director's Desk) Odyssey International-2014 at CMS Lucknow from 23rd to 26th Aug.2014 
Mrs. Nutan Singh &
Mrs. Reshma Malhotra
Fifth
40
Disha Dhankar
2015
Quest-2015 (Turn Coat) at CMS Lucknow from 3rd to 6th Aug.2015
Mrs. Reshma Malhotra
Consolation
41
Nirja Saini, Swati Bhoker, Mansi, Disha Dhankar, Vikas Malik
2015
Quest-2015 (Mime) at CMS Lucknow from 3rd to 6th Aug.2015
Mrs. Neetu Sethi & Mrs. Reshma Malhotra
Consolation
42
Yugam Madaan
2016
International Commerce
Olympiad-2015
Mr. Deepak Jain
92.2%
43
Garvit 
2016
Odyssey International-2016
(Cogitation) at Lucknow from 28th to 31st Aug,2016
Mrs. Reshma
Malhotra
II &
Best of Odyssey
44
Vikas Malik, Mukul Kumar
2016
Odyssey International-2016
(Fresco) at Lucknow from 28th to 31st August 2016.
Mrs. Neetu Sethi
Consolation
45
Sejal, Ria, Anu, Hardik,
Dhruv Dutt, Vikas Malik,
Garvit, Ashish Ahlawat,
Hardik, Mukul Kumar
2016
Odyssey International-2016
(Symphony) at Lucknow from 28th to 31st Aug.2016
Mrs. Neetu Sethi
Mr. Pankaj
II
46
Hardik, Garvit,
Ashish Ahlawat,
Mukul Kumar,
Vikas Malik
2016
Odyssey International-2016
(La Mascarade) at Lucknow from 28th to 31st Aug.2016
Mrs. Lata Kawatra
Mrs. Neetu Sethi
II &
Best of Odyssey
47
Sejal, Ria, Anu, Hardik,
Dhruv Dutt,
Garvit, Ashish Ahlawat,
Hardik, 
2016
Odyssey International-2016
(Thespian Dream) at Lucknow from 28th to 31st Aug.2016.
Mrs. Neetu Sethi
Best of Odyssey
48
Sejal, Ria, Anu, Hardik,
Dhruv Dutt, 
2016
Odyssey International-2016
(Spectacle De Dance) at Lucknow from 28th to 31st Aug,2016.
Mrs. Reema Sharma
Best of Odyssey
49
Dhruv Dutt, Rishi Goel, Purnima, Bhavishay Bharti
2017
Quest-2017 (JIngle) at CMS Lucknow from 3rd to 6th Aug.2017
Mrs. Neetu Sethi
I
50
Priyam, Harsh Dalal,
Rishi Goel, Malika, Anu
2017
Quest-2017 (Mime) at CMS Lucknow from 3rd to 6th Aug.2017
Mrs. Neetu Sethi
II
51
Bhavishay Bharti
2017
Quest-2017 (Movie Making) at CMS Lucknow from 3rd to 6th Aug.2017
Mrs. Neetu Sethi
Consolation
52
Bhavishay Bharti, Purnima, Rishi Goel, Dhruv Dutt, Malika, Anu, Rashi Goel, Harsh Dalal, Priyam Singh
2017
Quest-2017 (Dance Performance) at CMS Lucknow from 3rd to 6th Aug.2017
Mrs. Neetu Sethi
Best Presentation
53
Bhavishay Bharti, Purnima, Rishi Goel, Dhruv Dutt, Malika, Anu, Rashi Goel, Harsh Dalal, Priyam Singh
2017
Quest-2017 at CMS Lucknow from 3rd to 6th Aug.2017
Mrs. Neetu Sethi
Most Vibrant Team
54
Anamika
2018
Asian Boxing Championship at Bangkok
from 19 - 28th April 2018
Mr. Mohan Lal
Silver Medal
55
Anamika
2018
Golden Glove of Vojvodina International Boxing Tournament at Serbia from 9th to 16th July 2018
Mr. Mohan Lal
Gold Medal
56
Anamika
2018
World Boxing Championship (Semi-Final)
at Budpest, Hungary, 31st Aug.2018
Mr. Mohan Lal
Gold Medal
57
Anamika
2018
World Boxing Championship (Final)
at Budpest, Hungary, 31st Aug.2018
Mr. Mohan Lal
Silver Medal
58
Dhruv Dutt, Purnima, Siddhant. Kunjan, Ananya, Nancy, Dhananjay, Milind Bharti, Mahak, Anusna, Bantript
2019
Odyssey International-2019
(Sufi Dance)
Ms. Neetu Sethi
Ms. Reema Sharma
Best of Odyssey
59
Bantript
2019
Odyssey International-2019 (Solo Dance)
Ms. Neetu Sethi
Ms. Reema Sharma
Best of Odyssey
60
Dhruv Dutt, Purnima, Siddhant. Kunjan, Ananya, Nancy, Dhananjay, Milind Bharti, Mahak, Anusna, Bantript
2019
Odyssey International-2019 (Glactica-state wise dance performance)
Ms. Virangana
Ms. Reema Sharma
I Position with Rs.20000/- cash
61
Milind, Anusna, Bantript, Mahak, Dhananjay
2019
Odyssey International-2019 (Spactle de Dance)
Ms. Reema Sharma
II
62
Siddhant Sethi, Dhruv Dutt
2019
Odyssey International-2019 (Cineamtics)
Ms. Neetu Sethi
Consolation
63
Dhruv Dutt, Purnima, Siddhant. Kunjan, Ananya, Nancy, Dhananjay, Milind Bharti, Mahak, Anusna, Bantript
2019
Odyssey International-2019 (Philharmonic)
Ms. Neetu Sethi & Mr. Tarun Batra
Consolation
64
Manav Gulati, Anshika Singh, Mansi, Siddharth Hooda
2020
E-Cofas - Adtech virtually organised by CMS Lucknow
Ms. Geeta Malhotra
Ms. Rajni Gulati
First
65
Manav Gulati, Disha, Anshika Singh, Mansi, Siddharth Hooda, Nishtha Kaushik, Dheeraj, Anusna Pradhan, Piyush Anand, Bantript Singh Chawla
2020
E-Cofas - Costek virtually organised by CMS Lucknow
Ms. Reema Sharma
First
66
Bantript Singh, Chawla, Manav Gulati
2020
E-Cofas - Teenovations virtually organised by CMS Lucknow
Mr. Ashish
III
67
Disha, Manav Gulati, Anshika, Mansi, Siddharth Hooda, Nishtha, Dheeraj, Anusna, Piyush, Bantript Singh Chawla
2020
E-Cofas virtually organised by CMS Lucknow
Ms. Neetu Sethi
Runner Up Trophy