Apycom jQuery Menus

National

 

ACHIEVEMENTS AT NATIONAL LEVEL
SN
Name
Year
Item
Teacher
Incharge
Rank
1
Seema Hooda
1986
Declamation All India Schools Festival U.S.O. New Delhi
II
2
Kavita  Madan
1986
Dance All India School Festivals U.S.O. New Delhi
Merit
3
Seema, Nandita, Kiran, Monika, Sujata
1987
VIII All India Home Nursing Competition  (Orissa)
III
4
Keshav Dahiya
1988
Gymnastics
National - S.A.I. Scholarship
5
Nishant 
1989
39th All India Schools Festival Madras          (Declamation)
III
6
Dinesh
1989
39th All India Schools Festival Madras          (Declamation)
Merit
7
Nishant
1989
39th All India Schools Festival Madras          (Painting)
Merit
8
Dinesh 
1989
39th All India Schools Festival Madras          (Painting)
Merit
9
Nishant
1989
NAFEN’S 2nd  National Drawing Competition, New Delhi
I
10
Nishant, Karunish, Alok, Amit, Yogeet
1989
All India Ambulance Competition, Jamshedpur
II
11
Gunjan
1989
All India Ambulance Competition, Jamshedpur (Viva Voce)
III
12
Nishant
1989
All India Ambulance Competition, Jamshedpur (Viva Voce)
II
13
Nishant
1989
Painting All India Schools Festival, Banglore
I
14
Randeep Malhan
1991
Indian Base Ball Team
National Colour
15
Arya Bandhu, Randeep, Ajay, Rajat
1992
National  Base Ball Campionship, Madras
Winners
16
Nishant Sharma
1992
NAFEN’s 5th National Drawing Competition, New Delhi
I
17
Randeep
1993
National Base Ball Championship, Aurangabad
Winner
18
Nishant
1993
NAFEN’s 6th National Drawing Competition, New Delhi
II
19
Neeraj
1994
Football
National S.A.I. Scholarship
20
Vikrant
1994
Football 
National S.A.I. Scholarship
21
Nitin Kaul, Gaurav Verma
1995
National Red Cross Meet, Gurgaon
I
22
Nitin Kaul, Gaurav Verma 
1995
National Red Cross Meet, Lucknow
I
23
Neelima Jain, Ruchi, Preeti, Namita, Sarita
1996
10th All India First Aid Comp, Bahadurgarh
I
24
Garima, Jinia, Anjali, Anoora, Neha 
1996
-do-
II
25
Nitin, Gaurav, Prashant, Pankaj, Amarjeet 
1996
-do-
II
26
Neelima Jain
1996
-do-
I
27
Sarita Nandal, Arun Deswal
1996
10th All India First Aid Competition, Bahadurgarh 
II
28
Nitin Jain
1997
CBSE Class X (Maths)
Merit
29
Garima, Nitin, Manish, Gaurav
1998
All India Science Festival Quiz, Bahal
III
30
Garima Pathania
1998
CBSE Class (X)  Maths
Merit
31
Arun Deswal
1998
National Creative Writing
Bal Shree Honour
32
Garima, Jinia, Akhil, Anshul, Kavya
1998
National Science Congress, Chennai
Bal Vaigyanik (Gold Medal)
33
Nitin, Gaurav, Manish
1999
All India Science Quiz, Bhiwani
III
34
Shachi Sharma
1999
CBSE Class XII (English)
Merit
35
Abhilasha Goswami
1999
-do-
Merit
36
Nidhi Marya
1999
-do-
Merit
37
Hemant Chugh
1999
National Creative Writing
Bal Shree Honour
38
Swati Dangi
1999
National Korf Ball, Agra
I
39
Prerna
1999
All India Group Discussion, Bhiwani
I
40
Vishwas Bhutani
2000
Scouts & Guides
Rashtarpati Award
41
Vikrant Malik
2000
Korfball National Championship, Faridabad
Runners Up
42
Vikrant Malik
2000
8th Korf Ball Federation Cup, Mohali
Winner
43
Anshul Pathania,Raman Maggu Rohit, Hemant Chugh, Nikhil Govil
2001
11th  All India Brigade Competition in First Aid Ambulance Drill and Home Nursing at Jamshedpur  from 3-7 Jan. 2001
I
44
Aman Chhikara, Vidhi Bajaj, Monika Gahlaut, Manu Saini, Krittika
2001
-do-
II
45
Kavya, Vikrant Malik, Kirat Pal, Prateek, Lokesh
2001
-do-
III
46
Hemant Chugh
2001
-do-
I
47
Vidhi Bajaj
2001
-do-
II
48
Aman Chhikara
2001
-do-
III
49
Prerna Sanwal
2001
-do-
III
50
Raman  Maggu
2001
CBSE  Class-X (Science 100%)
Merit
51
Sumit Rana
2001
III National Science Olympiad – State Level   (SOF)
I
52
Krittika Aggarwal
2001
III National Science Olympiad – State Level   (SOF)
X
53
Sumit Rana
2001
III National Science Olympiad – National Level   (SOF)
I
54
Aman Saharan
2001
II Sub Junior National Korfball Campionships at Agra
II
55
Aman Chhikara, Shreya Dawar Monika Gahlaut, Manu Saini 
2001
12th All India St. John  Ambulance Competition   at   Bangalore  from 12-16th Dec.2001 
Mr. Khajan Singh & Mrs. Suman Sharma
I
56
Ashish Sethi, Kanwalpreet, Gaurav Saini, Himanshu Yadav, Deepak Saini
2001
-do-
-do-
I
57
Raman Maggu
2001
-do-
-do-
III
58
Anshul Pathania
2001
-do-
-do-
III
59
Himanshu Yadav
2001
-do-
-do-
III
60
Kavya Konark, Nikhil Govil, Prateek Raman
2001
VII Inter School Science Quiz – PRISM 2001, Bahal
II
61
Kavya Konark Goel
2002
CBSE Class XII  (Chemistry)
Mrs. Ashu Juneja
Merit 
62
Abhinav Miglani & Ashish Sethi
2002
Working Model Competition by NAFEN, 24th Nov.2002
Mr. Ishwar Singh
I
63
Shilpa Popli
2002
Essay Writing Competition by NAFEN, 24th Nov.2002
Mr. Ishwar Singh
Third
64
Neha Chahar, Abhinav Miglani,  Ashish Sethi, Gaurav Saini &  Vidhi Bajaj 
2002
10th National Children’s Science Congress, Mysore, 27th to 31st Dec.2002 
Mrs. Arti Yadav
Bal Vaigyanik (Gold Medal)
65
Abhinav Miglani
2003
Northern India Science Fair, New Delhi, 21st to 23rd Jan.2003
Mr. Ishwar Singh
Third
66
Neha Chahar
2003
CBSE Class X (Eng-95%)
Mrs. Minakshi Jain
Merit 
67
Krittika Aggarwal
2003
CBSE Class X (SST-97%)
Mr. Rajeev Sharma
Merit
68
Mohit Malik, Ashish Nandal, Mohit Jatain, Manu, Deepak Redhu, Nitin Rathee, Manjul Malik, Ajit Singh Rana, Ravinder Malik, Himanshu Dhull, Harit Sapra, Gaurav Rohaj
2003
Inter School CBSE National Handball Tournament, Jodhpur, 27th to 30th Nov. 2003
Mr. R. K. Sehrawat
Third
69
Abhinav Miglani, Inderpreet, Shwetank, Yatan Sharma, Paramjeet
2003
11th National Children’s Science Congress, 27 – 31st Dec.  2003
Mrs. Arti Yadav
Outstanding
70
Kriti Aggarwal, Ashish Hooda, Ashish Singhal, Pallavi Jangra, Lalit Chahar
2003
11th National Children’s Science Congress, 27 – 31st Dec.  2003
Mrs. Asha Gaur & Mrs. Lata Nijhawan
Outstanding 
71
Rajat Miglani, Kunal Khurana
2004
National Indian Science Congress, 3rd to 7th Jan.2004
Mrs. Arti Yadav
Participation
72
Jyoti Dalal, Preeti Sharma, Neha Chahar, Nidhi, Tanvi Beniwal
2004
13th All India St. John  Ambulance Competition, Kolkata, 17th  to 22nd Feb.2004
Mrs.Suman Sharma
I
73
Anshuman Sethi, Ashish Hooda, Sachin Tomar, Sunny, Lalit Chahar
13th All India St. John  Ambulance Competition, Kolkata, 17th to 22nd Feb.2004
Mr. Khajan Singh 
I
74
Deepti Saini, Ritu, Sonakshi, Priya, Anchal
2004
13th All India St. John  Ambulance Competition, Kolkata, 17th to 22nd Feb.2004
Mrs. Suman Sharma
II
75
Ashish Sethi, Kanwalpreet, Gaurav Saini, Deepak Saini, Ashish Rohaj
2004
13th All India St. John  Ambulance Competition, Kolkata, 17th to 22nd Feb.2004
Mr. Khajan Singh 
III
76
Inderpreet Singh, Nitish, Paramjeet, Dheeraj Rathi, Ankit Chaudhary, Ankit Saini
2004
13th All India St. John  Ambulance Competition, Kolkata, 17th to 22nd Feb.2004
Mr. Khajan Singh 
III
77
Inderpreet Singh
2004
13th All India St. John  Ambulance Competition, Kolkata, 17th to 22nd Feb.2004
Mr. Khajan Singh 
III in Theory
78
Miss Poorti Khanna
2004
CBSE Class-XII (Business Studies)
Mr. Sanjeev Kaushik
Merit
79
Miss Taruna Chawla
2004
CBSE Class-XII (Business Studies)
Mr. Sanjeev Kaushik
Merit
80
Kriti, Tanu, Harshita, Deepti, Disha, Shivani Seema & Bhawna
2004
National Base Ball Championship, 23rd to 29th May 2004.
Mrs. Kavita Rathee
Participation
81
Shwetank, Abhishek Jain, Dheeraj Rathi, Tanu Thakran and Aditi Singh
2004
12th National Senior Bal Science Congress, Guwahati, 27th to 31st Dec.2004.
Mrs. Dimple
Outstanding
82
Kriti Aggarwal, Gaurav Minocha, Vansh Sharma, Pallavi Jangra and Krishan Chanda
2004
12th National Junior Bal Science Congress, Guwahati, 27th to 31st Dec.2004.
Mr. Deepak
Outstanding
83
Seema Ahlawat
2004
CSIR Scholarship, New Delhi
Winner
84
Bharat Jangra
2005
CBSE Class X (Hindi Course-A) 
Mrs. S. Vashistha
Merit 
85
Nicy Batra
2005
CBSE Class X (Hindi Course-A) 
Mrs. S. Vashistha
Merit 
86
Kartika
2005
CBSE Class X (Hindi Course-A) 
Mrs. S. Vashistha
Merit 
87
Sahil Khatter,  Gaurav Minocha, Vansh Sharma
2005
National Level CBSE – INTEL Science Exhibition, Delhi, 26 to 27th Oct.2005.
Mr. Veenus Girdhar
Won the Nationals
88
Priyanka Ahlawat, Prerna Chawla, Anjali Dhama, Kriti Aggarwal, Dinesh Kumar
2005
13th National Junior Bal Science Congress, Bhubaneshwar, 27th to 31st Dec.2005. 
Mr. Deepak Malik
Outstanding
89
Anu, Garima, Supriya Sheetal, Vishakha, Pooja, Rishika
2006
16th Sub Junior National Baseball Championship, Solan, 23rd to 29th May 2006.
Mrs. Kavita Rathee
Participation
90
Mohit Khatri, Mohit Dalal, Rahul Deswal, Sandeep Ranga, Yashawjeet Nandal, Gaurav Nain
2006
16th Sub Junior National Baseball Championship, Solan, 23rd to 29th May 2006.
Mrs. Kavita Rathee
Participation
91
Hitesh Hooda, Shivtaj Malik
2006
National Softball Championship, Hyderabad, 6th to 11th June2006.
Mrs. Kavita Rathee
Participation
92
Ankit Malik
2006
CBSE Class – X (Social Studies)
Mr. Rajeev Sharma
Certificate of Merit
93
Devyani Sapra
2006
CBSE Class – X (Social Studies)
Mr. Rajeev Sharma
Certificate of Merit
94
Ikjot Kaur
2006
CBSE Class – X (Mathematics)
Mr. Praveen Chander
Certificate of Merit
95
Lalit Kumar
2006
CBSE Class – X (Social Studies)
Mr. Rajeev Sharma
Certificate of Merit
96
Sukrit Narula
2006
CBSE Class – X (Science)
Mrs. Asha, Mrs. Anu, Mrs. Arti 
Certificate of Merit
97
Hitesh Hooda, Nishant Arora, Mohit Khatri, Madhur Malik, Gaurav Nain, Sandeep Ranga, Sachin Malik, Sachin Jangra, Aditya Gulia, Suraj, Sumit, Chakshu
2006
National CBSE Handball Championship, Gaziabad, 4th to 8th Nov.2006.
Mr. Khajan Singh
Participation
98
Shubham Jain, Rishabh Bansal, Priyanka Ahlawat, Nidhi Pasrija & Prerna Chawla
2006
14th National Bal Science Congress, Sikkim, Gangtok, from 24th to 31st Dec.2006.
Mrs. Arti Yadav
Participation
99
Rishab Bansal
2007
94th Indian Science Congress, Chidambram, Jan. 3rd to 7th, 2007.
Mrs. Arti Yadav
Participation
100
Yugdeep Bangar
2007
CBSE Class – X (Mathematics)
Mrs. Praveen Chander
Certificate of Merit
101
Kriti
2007
CBSE Class – X (English & IT)
Mrs. Reshma & Mrs. Nutan
Certificate of Merit
102
Sarthak Hans
2007
CBSE Class – X (IT)
Mrs. Nutan Singh
Certificate of Merit
103
Gaurav Minocha
2007
CBSE Class – X (English & IT)
Mrs. Reshma & Mrs. Nutan
Certificate of Merit
104
Ashish M Sherashia
2007
CBSE Class – X (English)
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
105
Ankit
2007
CBSE Class – X (Mathematics)
Mr. Praveen Chander
Certificate of Merit
106
Himanshu Popli
2007
CBSE Class – X  (IT)
Mrs. Nutan Singh
Certificate of Merit
107
Heena
2007
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
108
Harshita
2007
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
109
Nicy
2007
CBSE Class-XII (Eco & Maths)
Mrs. Rajni Gupta & Mr. Raj Khanna
Certificate of Merit
110
Anupriya
2007
CBSE Class-XII (Eco & Music)
Mrs. Rajni Gupta & Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
111
Parul Singh
2007
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
112
Vishesh Kansal
2007
All India Solo Vocal Competition in Light Music, Pune, 1st June 2007
Certificate of Honour
113
Vishesh Kansal
2007
All India Solo Instrumental Contest in Classical Music, Pune on 1st June 2007
Certificate of Honour 
114
Yugdeep Bangar
2007
National Talent Search Examination
Annual Scholarship Awarded Rs.6000/- 
115
Abhishek Bhayana, Dinesh Kumar, Shubham Gupta, Rishabh Bansal, Shubham Jain
2007
XIV All India Ambulance Competition, Kanpur, 13th to 17th Nov.2007
Mr. Khajan Singh
II
116
Pallavi Kawatra, Sandhya Bhatia, Kriti Aggarwal, Nidhi Pasrija, Vishakha
2007
XIV All India Ambulance Competition, Kanpur, 13th to 17th Nov.2007
Mrs. Kavita Rathee
III
117
Pallavi Kawatra
2007
XIV All India Ambulance Competition, Kanpur, 13th to 17th Nov.2007
Mrs. Kavita Rathee
II
118
Kriti Aggarwal
2007
XIV All India Ambulance Competition, Kanpur, 13th to 17th Nov.2007
Mrs. Kavita Rathee
II
119
Ashutosh Yadav, Rohan Gupta, Ashish Mehta, Tarun Tomar, Akshee Batra
2007
15th National Bal Science Congress, Pune, 25th to 31st Dec.2007.
Mrs. Arti Yadav
Gold Medal
120
Manisha Patlan
2007
J.R.C. National Integration Camp (Essay Writing Comp., Delhi, 25th to 31st Dec.2007
Mrs. Veena Sehgal & Mrs. Nirupma Bajaj
Second
121
Geetika Gulati
2007
J.R.C. National Integration Camp, Delhi, 25th to 31st Dec.2007
Mrs. Veena Sehgal & Mrs. Nirupma Bajaj
Best Camper
122
Tarun Tomar
2008
Poem Writing (Gandhiji) National Bal Bhawan, Delhi, Jan.2008
I
123
Shivam Juneja
2008
National Essay Writing organised by Akhil Bhartiya Anuvrat Nyas, Delhi in Jan 2008.
III
124
Sushila
2008
Poem Writing (Gandhiji) National Bal Bhawan, Delhi, Jan.2008
III
125
Tarun Tomar
2008
Education for All Week (Creative Writing), National Bal Bhawan, Delhi, 21st to 23rd April 2008
Mrs. Neetu Sethi
I
126
Akshee Batra
2008
Education for All Week (Creative Writing), National Bal Bhawan, Delhi, 21st to 23rd April 2008
Mrs. Neetu Sethi
III
127
Vishesh Kansal
2008
All India Solo Light Music, Pune, 1st June 2008
III
128
Vishesh Kansal
2008
All India Solo Patriotic Song, Pune, 1st June 2008
I
129
Vishesh Kansal
2008
All India Instrumental Music
I
130
Prerna Chawla
2008
CBSE Class –X (Mathematics)
Mr. Praveen Chander
Certificate of Merit
131
Ishu Garg
2008
CBSE Class –X (Social Studies)
Mrs. Shalini Gupta
Certificate of Merit
132
Nidhi Pasrija
2008
CBSE Class –X (IT)
Mrs. Nutan Singh
Certificate of Merit
133
Rishabh Bansal
2008
CBSE Class –X (IT)
Mrs. Nutan Singh
Certificate of Merit
134
Shweta Mittal
2008
CBSE Class – X (IT)
Mrs. Nutan Singh
Certificate of Merit
135
Anjali Dhama
2008
CBSE Class –X (English)
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
136
Navya Gupta
2008
CBSE Class – XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
137
Sumangla Kadyan
2008
National Essay Writing, Delhi
II
Awarded by Dr. Abdul kalam & Cash Prize of Rs.5000/-
138
Parul Girdhar
2008
CBSE Class-XII Commerce
CBSE  Scholarship Rs.1000/- per Month
139
Vishesh Kansal
2008
All India Inter Schools Classical Instrumental Music, Chandigarh, 30th Nov.2008
I
140
Bhawna Dahiya & Parneeta Pahwa
2008
Anuvrat Essay Writing Comp-2007
I & Best Essay
141
Neha Jindal
2008
16th National Bal Science Congress, Dimapur, Nagaland, 27th to 31st Dec.2008
Mrs. Arti Yadav
Participation
142
Manisha Patlan
2009
Oil India Golden Jubilee National Essay Competition – 2009
Mr. Sunil Kumar
I
Rs.20,000/- cash prize
143
Vishesh Kansal
2009
All India Solo Classical Instrumental Music, Pune, 1st June 2009
I
144
Sanjeevani Kansal
2009
All India Solo Patriotic Song, Pune, 1st June 2009
I
145
Rishabh Vij
2009
CBSE Class – X (Mathematics)
Mr. Praveen Tomar
Certificate of Merit
146
Abhishek Bhayana
2009
CBSE Class – X (Science)
Mr. Veenus, Mr. Suresh & Mrs. Arti Yadav
Certificate of Merit
147
Chakshu Batra
2009
CBSE Class – X (Science)
Mr. Veenus, Mr. Suresh & Mrs. Arti Yadav
Certificate of Merit
148
Purushotam Kumar Rai
2009
CBSE Class – X (Science)
Mr. Veenus, Mr. Suresh & Mrs. Arti Yadav
Certificate of Merit
149
Deepti
2009
The 16th National Thang-Ta Championship-2009 at Sri Ganganagar from 30th Sept. to 3rd Oct.2009.
Gold Medal
150
Kavita
2009
The Bharat Scouts and Guides awarded at Rashtrapati Bhawan on 20th Sept. 
Awarded by President
151
Akshee Batra, Advitiya Laller, Nishant Dhama, Aditya Rana, Hemant Mann
2009
17th National Bal Science Congress, Ahmedabad, 27th to 31st Dec.2009
Mrs. Asha Gaur
Gold Medal
152
Nishant Dhama 
2010
97th Indian Science Congress at Thiruvananthapuram from 3rd to 7th Jan.
Mr. Suresh Chopra
Participation
153
Miss Nidhi Pasrija
2010
CBSE Class-XII (English)
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
154
Miss Anjali Dhama
2010
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
155
Miss Neha Kawatra
2010
CBSE Class-XII (FMM)
Mrs. Rajni Gupta
Certificate of Merit
156
Hrithik Kaul
2010
I-genius Quiz Online Contest on 18th Oct.2010
Consolation
Cash Prize of
Rs.3000/-
157
Prateek Malhotra
2010
CBSE Class-X secured Grade A1
Certificate of Merit
158
Neha Nandal
2011
CBSE Class-XII (Physical Education)
Mr. Khajan Singh
Certificate of Merit
159
Shivam Chawla 
2011
National Level Exhibition Under Inspire Scheme organised by SCERT at Gurgaon, 14th to 16th Aug.2011
Mr. Gaurav Kumar
State Award
160
Ashna Batra, Geetika Gulati
2011
National Level CBSE Science Exhibition-2011, Delhi on 21st & 22nd Oct.2011.
Mr. Raj Kumar Khanna
Participation
161
Sakshi Bhardwaj
2011
Best Message for CBSE on National Education Day 2011
Mrs. Reshma Malhotra
First
162
Anushree
2011
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
163
Diksha Dahiya
2011
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
164
Anupma Kumari
2011
CBSE Class-X secured Grade A1
Mr. Parveen Chander
Certificate of Merit
165
Arpan Dagar
2011
CBSE Class-X secured Grade A1
Mr. Parveen Chander
Certificate of Merit
166
Pooja Ahlawat
2011
CBSE Class-X secured Grade A1
Mr. Parveen Chander
Certificate of Merit
167
Shubham Vij
2011
CBSE Class-X secured Grade A1
Mr. Parveen Chander
Certificate of Merit
168
Tarun Tomar
2011
CBSE Class-X secured Grade A1
Mr. Parveen Chander
Certificate of Merit
169
Advitiya Laller
2011
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
170
Ankita
2011
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
171
Dev priya Dogra
2011
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
172
Manisha Bhambri
2011
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
173
Nishant Dhama 
2011
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
174
Ravinshu Hooda
2011
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
175
Akshee
2011
CBSE Class-X secured Grade A1
Mr. Sunil Kumar
Certificate of Merit
176
Hemant Mann
2011
CBSE Class-X secured Grade A1
Mr. Sunil Kumar
Certificate of Merit
177
Nidhi Soni, Uru Sharma, Tripti Sharma, Sakshi Bhardwaj, Naman Jain
2012
19th National Children's Science Congress at Jaipur from 27th to 31st Dec.2012
Mrs. Arti Yadav
Gold Medal
178
Prateek Malhotra
2012
CBSE-AISSCE-2012
Scholarship for Higher Education to 1% students
Higher Education Scholarship
179
Rohan Gupta
2012
CBSE-AISSCE-2012
Scholarship for Higher Education to 1% students
Higher Education Scholarship
180
Himani, Navana, Amit,
Hardik, Shubham, Ashish
2012
National Level Nukkad Natak
on Drug Abuse Substance and
Illicit Trafficking-2012
Mrs. Neetu Sethi
First
181
Nidhi Soni, Deven Sachdeva
2012
National Level Case Study
on Drug Abuse & Illicit Trafficking-2012
Mrs. Arti Yadav
II
182
Tanishka
2012
National Level Story Writing
on Drug Abuse & Illicit Trafficking-2012
Mr. Sunil Kumar
III
183
Aishwarya K
2012
Card Making on All India Inter Public School Art Competition at Vidya Devi Jindal School, Hisar on 7th Aug.2012
Mrs. Neetu Sethi
II
184
Pooja
2012
Poster Making on All India Inter Public School Art Competition at Vidya Devi Jindal School, Hisar on 7th Aug.2012
Mrs. Neetu Sethi
II
185
Priya, Sharuti Sharma
2012
Rangoli on All India Inter Public School Art Competition at Vidya Devi Jindal School, Hisar on 7th Aug.2012
Mrs. Neetu Sethi
III
186
Hitesh Tanwar, Sharuti Sharma, Priya, Aishwarya K
2012
Best Out of Waste on All India Inter Public School Art Competition at Vidya Devi Jindal School, Hisar on 7th Aug.2012
Mrs. Neetu Sethi
Consolation
187
Chhavi Arora, Kunal, Hardik Babbar, Anjali Rana, Kritika Grover, Yastika, Pallavi Khurana
2012
Inter School Creative Choreography Competition-Nrityotsav on 17th Aug.2012 at Hisar
Mrs. Neetu Sethi
First
188
Tripti, Garima Nain, Hemant Mann, Nitish Kumar
2012
1st All India Inter School Mathematics Quiz on 21st Aug.2012 at BRCM Bahal, Bhiwani
Mr. Raj Khanna
First
189
Shivam Chawla 
2012
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
190
Isha Gandhi
2012
CBSE Class-X secured Grade A1
Sunil Kumar
Certificate of Merit
191
Himanshi Mann
2012
CBSE Class-X secured Grade A1
Sunil Kumar
Certificate of Merit
192
Tanishka
2012
CBSE Class-X secured Grade A1
Sunil Kumar
Certificate of Merit
193
Nidhi Soni
2012
CBSE Class-X secured Grade A1
Sunil Kumar
Certificate of Merit
194
Vibha Kush
2012
CBSE Class-X secured Grade A1
Sunil Kumar
Certificate of Merit
195
Prerna
2012
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
196
Rohan Gupta
2012
CBSE Class-XII (Mathematics & Chemistry)
Mr. Raj Kumar Khanna & Mrs. Krishna Saini
Certificate of Merit
197
Gurneet Singh Hans
2012
Mathematics
Mr. Raj Kumar Khanna
Certificate of Merit
198
Prateek Malhotra
2012
Music Hind. Vocal
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
199
Vaishali Khatter
2012
Music Hind. Vocal
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
200
Nidhi Soni, Nisha Singh
2012
National Level CBSE Science Exhibition, held at Delhi on 30th & 31st Oct.2012
Mrs. Arti Yadav
Participation
201
Sharuti Sharma
2012
First National Art Competition The Butterfly-2012
Mrs. Neetu Sethi
Certificate of Merit
202
Asihwarya K
2012
First National Art Competition The Butterfly-2012
Mrs. Neetu Sethi
Certificate of Merit
203
Dheeraj Saini
2012
First National Art Competition The Butterfly-2012
Mr. Raj Chopra
Certificate of Merit
204
Kirti Saini
2012
First National Art Competition The Butterfly-2012
Mrs. Neetu Sethi
Certificate of Merit
205
Abhimanyu Arya
2012
First National Art Competition The Butterfly-2012
Mrs. Neetu Sethi
Certificate of Merit
206
Deeksha
2012
First National Art Competition The Butterfly-2012
Mrs. Neetu Sethi
Certificate of Merit
207
Anirudh
2012
First National Art Competition The Butterfly-2012
Mrs. Neetu Sethi
Certificate of Merit
208
Janhvi Kaushik
2012
First National Art Competition The Butterfly-2012
Mrs. Neetu Sethi
Certificate of Merit
209
Manav Rao, Mayank Aggarwal, Chirag Malik, Himanshu Patlan, Gaurav Saharan, Himanshu Sharma, Kritika Grover, Jigyasa Arora, Jitika Malik, Nikita Phougat, Akanksha Arya, Anushka Dhawan
2012
National Youth Exhange Programme by Indian Red Cross society, Chandigarh at Amritsar from 22nd to 29th Dec.2012
Mr. Khajan Singh and Mrs.Kavita Rathee
Participation
210
Manav Rao
2012
National Youth Exhange Programme (Tug of War) by Indian Red Cross society, Chandigarh at Amritsar from 22nd to 29th Dec.2012
Mr. Khajan Singh
First
211
Mayank Aggarwal
2012
National Youth Exhange Programme (Poem Recitation by Indian Red Cross society, Chandigarh at Amritsar from 22nd to 29th Dec.2012
Mr. Khajan Singh
First
212
Himanshu Patlan
2012
National Youth Exhange Programme (Poster Making) by Indian Red Cross society, Chandigarh at Amritsar from 22nd to 29th Dec.2012
Mr. Khajan Singh
Second
213
Manav Rao
2012
National Youth Exhange Programme (Written Quiz) by Indian Red Cross society, Chandigarh at Amritsar from 22nd to 29th Dec.2012
Mr. Khajan Singh
Third
214
Manav Rao, Mayank Aggarwal, Himanshu Sharma, Gaurav Saharan
2012
National Youth Exhange Programme (Oral Quiz) by Indian Red Cross society, Chandigarh at Amritsar from 22nd to 29th Dec.2012
Mr. Khajan Singh
III
215
Akanksha Arya
2012
National Youth Exhange Programme (Sack Race) by Indian Red Cross society, Chandigarh at Amritsar from 22nd to 29th Dec.2012
Mrs. Kavita Rathee
First
216
Kritika Grover, Jigyasa Arora
2012
National Youth Exhange Programme (Three Leg Race) by Indian Red Cross society, Chandigarh at Amritsar from 22nd to 29th Dec.2012
Mrs. Kavita Rathee
Second
217
Kritika Grover
2012
National Youth Exhange Programme (Paper Reading) by Indian Red Cross society, Chandigarh at Amritsar from 22nd to 29th Dec.2012
Mrs. Kavita Rathee
III
218
Mr. Khajan Singh
2012
National Youth Exhange Programme (Marathon) by Indian Red Cross society, Chandigarh at Amritsar from 22nd to 29th Dec.2012
Second
219
Mrs. Kavita Rathee
2012
National Youth Exhange Programme (Sack Race) by Indian Red Cross society, Chandigarh at Amritsar from 22nd to 29th Dec.2012
Second
220
Saurabh, Siddharth Sethi, Yashasvi Srivastav, Parshant
2013
CBSE National Rope Skipping (Free Style) Championship at Meerut, 11th to 13th Jan.2013
Mr. Khajan Singh
First
221
Shreya Bhatnagar, Khushbu Sharma, Simran Huria, Rechal Hooda
2013
CBSE National Rope Skipping (Free Style) Championship at Meerut, 11th to 13th Jan.2013
Mrs. Kavita Rathee
Second
222
Pulkit 
2013
10th Sub Junior National Jump Rope Championship at Nashik from 25th to 29th July 2013
Silver Medal
223
Dushyant Kumar
2013
10th Sub Junior National Jump Rope Championship at Nashik from 25th to 29th July 2013
Silver Medal
224
Rimpy
2013
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
225
Ashima
2013
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
226
Kritika Grover
2013
Global Tiger Day Competition (Poem Writing) April/May-2013- Round-I
Selected for Round-II
227
Pooja Dhaka
2013
Folder Making on All India Inter Public School Art Competition at Vidya Devi Jindal School, Hisar on 7th & 8th Aug.2013
Mrs, Neetu Sethi
I
228
Abhimanyu Arya
2013
Portrait Making on All India Inter Public School Art Competition at Vidya Devi Jindal School, Hisar on 7th & 8th Aug.2013
Mrs, Neetu Sethi
II
229
Shubham, Mayank
2013
Best Out of Waste on All India Inter Public School Art Competition at Vidya Devi Jindal School, Hisar on 7th & 8th Aug.2013
Mrs, Neetu Sethi
II
230
Shubham Sharma
2013
Wood Carving on All India Inter Public School Art Competition at Vidya Devi Jindal School, Hisar on 7th & 8th Aug.2013
Mrs, Neetu Sethi
III
231
Alisha Manchanda
2013
Mehndi on All India Inter Public School Art Competition at Vidya Devi Jindal School, Hisar on 7th & 8th Aug.2013
Mrs. Neetu Sethi
III
232
Simran Kaur
2013
Inter School Music Competition-
Naadotsav-2013, 24th Aug. 2013, at
OP Jindal Modern School, Hisar
Mrs. Ritu Behl
II
233
Abhishek Sehrawat
2013
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
234
Mayank Kadyan
2013
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
235
Mehak Dua
2013
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
236
Naman Jain
2013
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
237
Sakshi Bhardwaj
2013
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
238
Shivam Kataria
2013
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
239
Tripti
2013
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
240
Vishakha Arya
2013
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
241
Yastika
2013
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
242
Ankit Ahuja
2013
CBSE Class-X secured Grade A1
Dr. Sunil Kumar
Certificate of Merit
243
Dhruv Bajaj
2013
CBSE Class-X secured Grade A1
Dr. Sunil Kumar
Certificate of Merit
244
Hrithik Kaul
2013
CBSE Class-X secured Grade A1
Dr. Sunil Kumar
Certificate of Merit
245
Manisha
2013
CBSE Class-X secured Grade A1
Dr. Sunil Kumar
Certificate of Merit
246
Mehak Goyal
2013
CBSE Class-X secured Grade A1
Dr. Sunil Kumar
Certificate of Merit
247
Pulkit 
2013
CBSE Class-X secured Grade A1
Dr. Sunil Kumar
Certificate of Merit
248
Samiksha
2013
CBSE Class-X secured Grade A1
Dr. Sunil Kumar
Certificate of Merit
249
Sharmistha
2013
CBSE Class-X secured Grade A1
Dr. Sunil Kumar
Certificate of Merit
250
Varsha Malik
2013
CBSE Class-X secured Grade A1
Dr. Sunil Kumar
Certificate of Merit
251
Ankur
2013
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Nutan Singh
Certificate of Merit
252
Deepanshu Tyagi
2013
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Nutan Singh
Certificate of Merit
253
Himani
2013
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Nutan Singh
Certificate of Merit
254
Prateek Kinra
2013
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Nutan Singh
Certificate of Merit
255
Simran Kaur
2013
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Nutan Singh
Certificate of Merit
256
Chhavi Arora, Kunal, Hardik Babbar, Anjali Rana, Kritika Grover, Yastika, Pallavi Khurana
2013
National Assembly by Avantika Group on Hindi Day at Delhi, 16th Oct.2013
Mrs. Neetu Sethi
Best Performance
257
Chirag Sangwan, Ashish Hooda, Dheeraj Saini
2013
31st Junior National Softball, 3rd June 2013 at LPU Jalandhar, Punjab
Mr. Baljeet
Third & Scholarship of Rs.60,000/-
258
Manav Rao, Abhimanyu Arya
2014
22nd National Young Environmentalists Conference (Model Making) at National Bal Bhawan, Delhi from 23rd to 27th March 2014.
Mrs. Neetu Sethi
First
259
Manav Rao, Abhimanyu Arya
2014
22nd National Young Environmentalists Conference (Powerpoint Presentation) at National Bal Bhawan, Delhi from 23rd to 27th March 2014.
Mrs. Nutan Singh
First
260
Manav Rao, Abhimanyu Arya
2014
22nd National Young Environmentalists Conference (Quiz) at National Bal Bhawan, Delhi from 23rd to 27th March 2014.
Mrs. Shalini Gupta
Third
261
Manav Rao, Abhimanyu Arya
2014
22nd National Young Environmentalists Conference (Poster Making) at National Bal Bhawan, Delhi from 23rd to 27th March 2014.
Mrs. Neetu Sethi
First
262
Rahul Sheokand
2014
CBSE Class-XII (Physical Education)
Mr. Baljeet Singh
CBSE Merit Certificate & Letter of Appreciaton by HRD Minister
263
Nisha Singh
2014
CBSE Class-XII (Physical Education)
Mr. Baljeet Singh
CBSE Merit Certificate & Letter of Appreciaton by HRD Minister
264
Garima Nain
2014
CBSE Class-XII (Economics & Accounts)
Mr. Deepak Jain
CBSE Merit Certificate & Letter of Appreciaton by HRD Minister
265
Anjali Hooda
2014
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Neetu Sethi
CBSE Merit Certificate & Letter of Appreciaton by HRD Minister
266
Shubham, Deepak
2014
Best out of Waste All India Art Competition at Vidya Devi Jindal School, Hisar on 7th & 8th Aug.2014
Mrs. Neetu Sethi
II
267
Yankita
2014
Mehandi All India Art Competition at Vidya Devi Jindal School, Hisar on 7th & 8th Aug.2014
Mrs. Neetu Sethi
Consolation
268
Mamta Singh, Disha Dhankhar
2014
Selected by CBSE for Online Writings Day-3 on Sri Pingali Venkayya from 5th to 11th Aug.2014
Mrs. Reshma Malhotra
Rs.5000/-
269
Jalaj, Manav Rao
2014
Selected by CBSE for Online Writings Day-3 on Sri Pingali Venkayya from 5th to 11th Aug.2014
Mrs. Reshma Malhotra
Rs.5000/-
270
Mamta Singh, Disha Dhankhar
2014
Selected by CBSE for )Online Writings Day-6 on Sri Pingali Venkayya from 5th to 11th Aug.2014
Mrs. Reshma Malhotra
Rs.5000/-
271
Manav Rao, Jalaj
2014
Selected by CBSE for Online Writings Day-6 on Sri Pingali Venkayya from 5th to 11th Aug.2014
Mrs. Reshma Malhotra
Rs.5000/-
272
Cheshtha Sindhwani, Anushmita Laller
2014
Selected by CBSE for Online Writings Day-6 on Sri Pingali Venkayya from 5th to 11th Aug.2014
Mrs. Reshma Malhotra
Rs.5000/-
273
Sawan
2014
Pen & Ink Performance at Gial, Delhi
Mrs. Neetu Sethi
Rs.25,000/-
274
Chirag Arora, Navishth Singh
2014
National Level CBSE Science Exhibition, 11th to 13th Sept. at Delhi
Mrs. Arti Yadav
Outstanding
Rs.3000/- cash
275
Aarzoo Arora
2014
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
276
Chirag Arora
2014
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
277
Kritika Grover
2014
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
278
Manav Rao
2014
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
279
Mayank
2014
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
280
Arzoo Dhankhar
2014
CBSE Class-X secured Grade A1
Dr. Sunil Kumar
Certificate of Merit
281
Sahil Gupta
2014
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Nutan Singh
Certificate of Merit
282
Manisha
2014
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Nutan Singh
Certificate of Merit
283
Saksham Arora
2014
Model United Nations Conference at Rohtak, 1st & 2nd Nov.2014
Mrs. Shalini Gupta
Special Mention
284
Muskan Mehlawat
2014
Model United Nations Conference at Rohtak, 1st & 2nd Nov.2014
Mrs. Shalini Gupta
Special Mention
285
Manav Rao
###
National Creative Scientific Innovation
Bal Shree Honour
286
Kritika Grover
###
National Creative Writing
Bal Shree Honour
287
Pulkit Balhara
###
Kishore Vaigyanik Puruskar Yojana
Scholarship for higher studies
288
Anuj Popli & Dhruv Dutt
2015
National Level CBSE Science Exhibition at Gurgaon, 23rd to 25th April 2015
Mrs. Kanika Maggu
Outstanding
Rs.3000/- cash
289
Simran Kaur, Ankur, Dinky Juneja, Richa, Sharmistha, Simran Singh Juneja, Varsha Malik
2015
Congrats Letter from Ms. Smriti Zubin Irani, Human Resource Development Minister for Excellent Performance in Class-XII
290
Garima, Hancy Kawatra, Vivek Rana, Aman Singal, Cheshtha Sindhwani, Diksha, Advika, Anushmita Laller, Esha
2015
Congrats Letter from Ms. Smriti Zubin Irani, Human Resource Development Minister for Excellent Performance in Class-X
291
Mr./Mrs. Versha Rani, Anita Awasthi, Ashu Kapoor, Baljeet Singh, Deepak Kumar Jain, Neetu Sethi, Parveen Chander, Rajni Gupta, Reshma Malhotra, Arti Yadav, Ashish Kumar Sharma, Poonam Rana, Poonam Saini, Mohan Lal, Sushila Devi, Parveen Dhaka, Kavita Rathee, Shalini Gupta 
2015
Appreciation Letter from Ms. Smriti Zubin Irani, Human Resource Development Minister for Excellent Performance in Class-X
292
Garima
2015
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
293
Hancy Kawatra
2015
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
294
Vivek Rana
2015
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
295
Aman Singal
2015
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Nutan Singh
Certificate of Merit
296
Cheshtha Sindhwani
2015
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Nutan Singh
Certificate of Merit
297
Diksha
2015
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Nutan Singh
Certificate of Merit
298
Advika
2015
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Susheela Kumari
Certificate of Merit
299
Anushmita Laller
2015
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Susheela Kumari
Certificate of Merit
300
Esha
2015
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Susheela Kumari
Certificate of Merit
301
Hardik Wadhwa
2015
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
302
Pooja Kadian
2015
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
303
Shikha Raghav
2015
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
304
Simran Kaur
2015
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
305
Yastika
2015
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
306
Dinky Juneja
2015
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
307
Divya Sachdeva
2015
CBSE Class-XII (Physical Education)
Mr. Mohan Lal
Certificate of Merit
308
Lokesh Makkar
2015
CBSE Class-XII (Physical Education)
Mr. Mohan Lal
Certificate of Merit
309
Richa
2015
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
310
Saksham Arora
2015
CBSE Class-XII (Economics)
Mrs. Rajni Gupta
Certificate of Merit
311
Sanad Girotra
2015
CBSE Class-XII (Physical Education)
Mr. Mohan Lal
Certificate of Merit
312
Sharmistha 
2015
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
313
Vasrsha Malik
2015
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
314
Bankit Narwal
2015
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
315
Vishakha Arya
2015
CBSE Class-XII (Physical Education)
Mr. Baljeet Singh
Certificate of Merit
316
Anamika
2016
National Level Rural Sports Competition (Boxing) at Chennai from 16th to 19th Jan.2016
Mr. Mohan Lal
Gold Medal & Cash Rs.50,000/-
317
Garima, Rashi, Muskan
2016
Young Leaders Intiative at SRCC Delhi
on 3rd Feb.2016
Mr. Deepak Jain & Mrs. Rajni Gupta
Declared Among Best 12 Schools of India
318
Manav
###
National Creative Scientific Innovation
Bal Shree Honour
319
Kritika
2016
National Creative Writing
Bal Shree Honour
320
Sahil
2016
6th National Game (Jump Rope - Speed Endurance) from 19th to 21st Aug.2016 at Haridwar
Mr. Mandeep
Gold Medal
321
Aman
2016
6th National Game (Jump Rope-Speed Hop) from 19th to 21st Aug.2016 at Haridwar
Mr. Mandeep
Gold Medal
322
Natterpal, Nikhil
2016
6th National Game (Jump Rope-Speed Sprint) from 19th to 21st Aug.2016 at Haridwar
Mr. Mandeep
Gold Medal
323
Vikas, Prashant 
2016
6th National Game (Jump Rope-Freestyle) from 19th to 21st Aug.2016 at Haridwar
Mr. Mandeep
Gold Medal
324
Shubham
2016
6th National Game (Jump Rope-Speed Hop) from 19th to 21st Aug.2016 at Haridwar
Mr. Mandeep
Silver Medal
325
Anamika
2016
National Level Sports Competition (Boxing) at Telangana from 03rd to 07th Oct.2016
Mr. Mohan Lal
Gold Medal & Eligible to join the Indian Boxing Team
326
Muskan Mehlawat
2016
Model United Nations Conference at Rohtak, 5th & 6th Nov.2016
Mrs. Shalini Gupta & Mrs. Kumud Jain
Best Delegate
327
Abhinav
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
328
Ishan Khurana
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
329
Rishabh Sharma
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
330
Sumit
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
331
Deepak
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Susheela Devi
Certificate of Merit
332
Himanshu Sharma
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Susheela Devi
Certificate of Merit
333
Samriti
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Susheela Devi
Certificate of Merit
334
Shantnu Kadian
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Swati Arora
Certificate of Merit
335
Tanu
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Susheela Devi
Certificate of Merit
336
Tushar Gupta
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Susheela Devi
Certificate of Merit
337
Vikas Hooda
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Susheela Devi
Certificate of Merit
338
Yashasvi Budhwar
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Susheela Devi
Certificate of Merit
339
Yitik Kawatra
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Susheela Devi
Certificate of Merit
340
Aman Nehra
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Swati Arora
Certificate of Merit
341
Atul
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Swati Arora
Certificate of Merit
342
Bhoomika Sangwan
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Swati Arora
Certificate of Merit
343
Mritunjay Rana
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Swati Arora
Certificate of Merit
344
Pranjel
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Swati Arora
Certificate of Merit
345
Rahul
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
346
Reva Kathuria
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Swati Arora
Certificate of Merit
347
Sachin 
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Swati Arora
Certificate of Merit
348
Sanjana
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Swati Arora
Certificate of Merit
349
Bhawana Devi
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
350
Garvit
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
351
Gautam Tayal
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
352
Krrish Batra
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
353
Raghav Takkar
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
354
Ronit Anand
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
355
Sameer Mann
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
356
Bharti Bhalla
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Swati Arora
Certificate of Merit
357
Harshit
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Swati Arora
Certificate of Merit
358
Savin
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Swati Arora
Certificate of Merit
359
Shashi
2016
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Swati Arora
Certificate of Merit
360
Aryan
2016
CBSE National Rope Skipping (Speed Endurance) Championship at Sangamner (Maharashtra), 28th to 30th Dec.2016
Mr. Mandeep
Bronze Medal
361
Aryan, Akshat, Ritvik, Nitin
2016
CBSE National Rope Skipping (Double Dutch Pair Speed) Championship at Sangamner (Maharashtra), 28th to 30th Dec.2016
Mr. Mandeep
Gold Medal
362
Nitin, Akshat, Ritvik
2016
CBSE National Rope Skipping (Double Dutch Single Free Style) Championship at Sangamner (Maharashtra), 28th to 30th Dec.2016
Mr. Mandeep
Gold Medal
363
Simran, Kushboo
2016
CBSE National Rope Skipping (Single Rope Pair Free Style) Championship at Sangamner (Maharashtra), 28th to 30th Dec.2016
Mrs. Kavita Rathee
Bronze Medal
364
Rishika Chaudhary, Kanishka
2016
CBSE National Rope Skipping (Single Rope Pair Free Style) Championship at Sangamner (Maharashtra), 28th to 30th Dec.2016
Mrs. Kavita Rathee
Gold Medal
365
Jigyasa
2016
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
366
Nikita
2016
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
367
Yashi Saini
2016
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
368
Akanksha
2016
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
369
Manasvi Shukla
2016
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
370
Sakshi
2016
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
371
Chirag Juneja
2016
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
372
Manik Goyal
2016
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
373
Vidhi
2016
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
374
Sanchi
2016
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
375
Savita 
2016
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
376
Hunny Chouhan
2016
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
377
Manisha Saini
2016
CBSE Class-XII (Music)
Mrs. Anita Awasthi
Certificate of Merit
378
Anamika
2017
National Level (Boxing Title Youth) at Sonepat from  6th to 10th Aug.2017.
Mr. Mohan Lal
Gold Medal 
379
Muskan Kawatra
2017
National Lettter Writing Competition by Postoffice in July-2017
Mrs. Reshma Malhotra
selected in Best Top 40 
380
Kunjan
2017
National Lettter Writing Competition by Postoffice in July-2017
Mrs. Reshma Malhotra
selected in Best Top 40 
381
Ananya
2017
National Lettter Writing Competition by Postoffice in July-2017
Mrs. Reshma Malhotra
selected in Best Top 40 
382
Sahil & Nitin Kumar
2017
CBSE National Rope Skipping  (Single Rope Pair Freestyle)-2017
Mr. Mandeep
II
383
Sahil
2017
CBSE National Rope Skipping (Endurance-Three Minute)-2017
Mr. Mandeep
III
384
Rahul, Priyam Singh
2017
SR Diplomacy Summit'17 at Scholars Rosary, Rohtak on 4th & 5th Nov.2017
Mrs. Kumud Jain & Mrs. Shalini Gupta
Honorable Mention
385
Aarav
2017
Unified Cyber Olympiad on 5th Feb.2017
Mr. Komal Buttan
All India Rank-48
386
Anamika
2017
10th Junior Women National Boxing Championship at Golaghat-Assam from 20th to 24th Dec.2017
Mr. Mohan Lal
Gold Medal
387
Ashish Ahlawat
2017
CBSE Class-XII (Music)
Mr. Pankaj
Certificate of Merit
388
Riya Gupta
2017
CBSE Class-XII (Music)
Mr. Pankaj
Certificate of Merit
389
Riya Narwal
2017
CBSE Class-XII (Painting)
Mrs. Neetu Sethi
Certificate of Merit
390
Hancy Kawatra
2017
CBSE Class-XII (Physical Education)
Mr. Baljeet Singh
Certificate of Merit
391
Janhavi
2017
CBSE Class-XII (Music)
Mr. Pankaj
Certificate of Merit
392
Muskan Mehlawat
2017
CBSE Class-XII (Music)
Mr. Pankaj
Certificate of Merit
393
Vanshika Tayal
2017
CBSE Class-XII (Music)
Mr. Pankaj
Certificate of Merit
394
Vasu Chawla
2017
CBSE Class-XII (Music)
Mr. Pankaj
Certificate of Merit
395
Mansi
2017
CBSE Class-XII (Music)
Mr. Pankaj
Certificate of Merit
396
Nikhil Manocha
2017
CBSE Class-XII (Music)
Mr. Pankaj
Certificate of Merit
397
Riya Saini
2017
CBSE Class-XII (Music)
Mr. Pankaj
Certificate of Merit
398
Anuj Popli
2017
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
399
Chhavi
2017
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
400
Yashasvi Srivastav
2017
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
401
Deepak
2017
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Reshma Malhotra
Certificate of Merit
402
Chhavi Gulia
2017
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Susheela Devi
Certificate of Merit
403
Vijay Kumar
2017
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Susheela Devi
Certificate of Merit
404
Acanksha Jain
2017
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Susheela Devi
Certificate of Merit
405
Akshi Jain
2017
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Susheela Devi
Certificate of Merit
406
Garima
2017
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Susheela Devi
Certificate of Merit
407
Mahak
2017
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Susheela Devi
Certificate of Merit
408
Pankaj
2017
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Susheela Devi
Certificate of Merit
409
Pridhi
2017
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Susheela Devi
Certificate of Merit
410
Rinkle Sangwan
2017
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Susheela Devi
Certificate of Merit
411
Radhika Anand
2017
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Swati Arora
Certificate of Merit
412
Ria
2017
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Swati Arora
Certificate of Merit
413
Sejal
2017
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Swati Arora
Certificate of Merit
414
Shruti Jain
2017
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Swati Arora
Certificate of Merit
415
Garvit
2017
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Swati Arora
Certificate of Merit
416
Ritika
2017
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Swati Arora
Certificate of Merit
417
Riya Tuteja
2017
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Swati Arora
Certificate of Merit
418
Sumit
2017
CBSE Class-X secured Grade A1
Mrs. Swati Arora
Certificate of Merit
419
Anamika
2018
63rd SGFI National Game Championship at Achkola, Bombay deom 19th to 20th Jan.2018
Mr. Mohan Lal
Bronze Medal
420
Shubham
2018
National Olympic Skating at Rohtak from 5th to 7th Jan.2018
Mr. Mandeep
III
Bronze Medal
421
Anvay
2018
Lawn/Table Tennis Championship at Gurugram, 29th Jan. to 2nd Feb.2018
Mr. Mandeep
Second
422
Harshit Arora
2018
National Info-tech Online Quiz on
27th Jan.2018
Mrs. Swati Arora
III
423
Nikhil Siwach
2018
National Info-tech Online Quiz on
27th Jan.2018
Mrs. Swati Arora
Consolation
424
Sahil
2018
National Info-tech Online Quiz on
27th Jan.2018
Mrs. Swati Arora
Consolation
425
Krishna Bhatia
2018
National Info-tech Online Quiz on
27th Jan.2018
Mrs, Savita Panghal
Consolation
426
Samiksha Bhutany
2018
National Info-tech Online Quiz on
27th Jan.2018
Mrs. Mitali
Consolation
427
Manav Gulati
2018
National Info-tech Online Quiz on
27th Jan.2018
Mrs. Mitali
Consolation
428
Yasha Verma
2018
National Info-tech Online Quiz on
27th Jan.2018
Mrs. Mitali
Consolation
429
Megha, Samriddhi
2018
Technothelon-2017 organised by IIT Guwahati
Sc. Teachers
Rank-65
Silver Certificate
430
Pratham Ahlawat
2018
17th National  Kickboxing Chamionship-2018
Mr. Mohan lal
Gold Medial 
431
Bhavishay Bharti
2018
Compudon Championship (Microsoft Office Specialist) on 18th May 2018 at Noida
Mrs. Swati Arora
India   Finalist
432
Swapnil Boora
2018
Compudon Championship (Microsoft Office Specialist) on 19th May 2018 at Noida
Mrs. Swati Arora
India   Finalist
433
Aman Kumar
2018
Compudon Championship (Microsoft Office Specialist) on 16th May 2018 at Noida
Mrs. Swati Arora
India   Finalist
434
Bantripat Singh Chawla
2018
Compudon Championship (Microsoft Office Specialist) on 18th May 2018 at Noida
Mrs. Swati Arora
Merit
435
Aryan
2018
All India Fencing Touranment at Katak from 12 to 16 Sept.2018
Mr. Baljeet Singh
Silver Medal
436
Chaitanya
2018
National Painting "Japan on Canvas" Result declared on 14th Oct.2018
Mrs. Kanika Malhotra
Winner
437
Yashika Malik
2018
National Painting "Japan on Canvas" Result declared on 14th Oct.2018
Mrs. Kanika Malhotra
Outstanding Performance Award
438
Anirudh
2018
National Painting "Japan on Canvas" Result declared on 14th Oct.2018
Mrs. Kanika Malhotra
Extra Oridnary Performance Award
439
Ananya
2018
National Painting "Japan on Canvas" Result declared on 14th Oct.2018
Mrs. Kanika Malhotra
Extra Oridnary Performance Award
440
Harshit
2018
National Painting "Japan on Canvas" Result declared on 14th Oct.2018
Mrs. Kanika Malhotra
Consolation Prize
441
Shubham
2018
National Open Roller Skating(300 M) Chamoionship at Jind from 26 to 28 Oct.2018
Mr. Mandeep
Silver Medal
442
Shubham
2018
National Open Roller Skating(Demo Race) Chamoionship at Jind from 26 to 28 Oct.2018
Mr. Mandeep
Silver Medal
443
Vidhi
2018
Award by Governor of Uttarakhand on 11th Nov.2018
Youth I-Con Award
444
Aryan
2018
CBSE National -XV Athletics Champion (800M) at Bangalore on 16th Nov.2018
Silver Medal
445
Rahul
2018
SR Diplomacy Summit'18 at Scholars Rosary, Rohtak on 17th & 18th Nov.2018
Honorable Mention
446
Hardik
2018
SR Diplomacy Summit'18 at Scholars Rosary, Rohtak on 17th & 18th Nov.2018
Best Caricaturist with Cash of Rs.3000/-
447
Ashwani Saini
2018
64th National School Baseball Championship at Indapur, Maharashtra on 21st Nov.2018 to 25th Nov.2015
Gold
Medal
448
Neha Narwal
2018
CBSE Class – X (Science)
Certificate of Merit
449
Pratibha
2018
CBSE Class – X (Science)
Certificate of Merit
450
Purnima
2018
CBSE Class – X (Science)
Certificate of Merit
451
Saloni
2018
CBSE Class – X (Science)
Certificate of Merit
452
Deepanshu
2019
United India Games-2019 (Kabaddi Competition) from 29th to 31st Jan.2019, Jalandhar
Mr. Mohan Lal
First Position
453
Arav Arora
2019
Orange Global Olypiad (Mathematics) (2018-19)
Rank-I
454
Arav Arora
2019
Orange Global Olypiad (Science) (2018-19)
Rank-IV
455
Kunal Hooda
2019
National Open Junior Badminton Championship at Gurgaon on 29th Sept.2019.
Mr. Baljit Singh
Bronze Medal
456
Vidhi Deshwal
2019
Pradhan Mantri Innovative Learning Programme - DHRUV at ISRO Bangalore and National Bal Bhawan, Delhi from 12th Oct. to 24 th Oct.2019.
Selected for Particpation out of 30 students
457
Nanki
2019
SR Diplomacy Summit'18 at Scholars Rosary, Rohtak on 12th & 13th Oct.2019
Ms. Shalini Gupta
Best Caricaturist with Cash of Rs.5000/-
458
Nancy
2019
SR Diplomacy Summit'18 at Scholars Rosary, Rohtak on 12th & 13th Oct.2019
Ms. Shalini Gupta
High Recommendation
459
Annanya
2019
SR Diplomacy Summit'18 at Scholars Rosary, Rohtak on 12th & 13th Oct.2019
Ms. Shalini Gupta
Special Mention
460
Nikhil Ahuja, Ritik, Shivansh, Gaurav, Ishant
2019
Gold Cricket Cup from 16 to 19th Oct.2019 at Rohtak
Gold Cup
461
Sakshi
2019
National Fencing Championship from 21st to 24th Oct.2019 at Bhilai
Mr. Baljeet Singh
Bronze Medal
462
Tannu
2019
National Painting "Japan on Canvas" Result declared on 14th Oct.2018
Ms. Kanika Malhotra
Extra Oridnary Performance Award
463
Anjali
2019
National Painting "Japan on Canvas" Result declared on 14th Oct.2018
Ms. Kanika Malhotra
Extra Oridnary Performance Award
464
Yashasvi Srivastav
2019
CBSE Class-XII (Music)
Mr. Pankaj
Certificate of Merit
465
Mansi
2019
CBSE Class-XII (Music)
Mr. Pankaj
Certificate of Merit
466
Pridhi
2019
CBSE Class-XII (Chemistry)
Ms. Parveen Dhaka
Certificate of Merit
467
Bhuvan Manchanda
2019
CBSE Class-XII (Hindi)
Ms. Susheela Devi
Certificate of Merit
468
Chirag Mittal
2019
CBSE Class-XII (Business Studies)
Mr. Deepak Jain
Certificate of Merit
469
Prerna Manocha
2019
CBSE Class-XII (Economics)
Ms. Rajni Gupta
Certificate of Merit
470
Tina
2019
CBSE Class-XII (Music)
Mr. Pankaj
Certificate of Merit
471
Jahanvi
2019
CBSE Class-XII (Music)
Mr. Pankaj
Certificate of Merit
472
Sargam
2019
CBSE Class-XII (Painting)
Ms. Neetu Sethi
Certificate of Merit
473
Shayari Sharma
2019
CBSE Class-XII (Music)
Mr. Pankaj
Certificate of Merit
474
Vikas
2019
CBSE Class-XII (Music)
Mr. Pankaj
Certificate of Merit
475
Saket Mehla
2019
National Level Fencing Tournament, Nasik from 8th to 10th Dec.2019
Mr. Baljeet Singh
Bronze Medal
476
Vidhi Deshwal
2019
4th Six Sigma Healthcare Excellence Awards and Leadership Summit-2019 at Delhi on 26th Dec.2019
Mr. Anshul Pathania
Pround Makers of India Award
477
Jasmine
2019
CBSE Class-X (Social Science)
Mrs. Shalini Gupta
Certificate of Merit
478
Vandana
2019
CBSE Class-X (Social Science)
Mrs. Shalini Gupta
Certificate of Merit
479
Avneet Kaur
2019
CBSE Class-X (Social Science)
Mrs. Shalini Gupta
Certificate of Merit
480
Yukti
2019
CBSE Class-X (Mathematics)
Mr. Rajiv Kumar
Certificate of Merit
481
shubham
2019
1st National Skill Smarter Abacus Competition-2020 at Delhi on 2nd Jan.2020
Second
482
Arav Arora
2020
Compudon Championship (Microsoft Office Specialist) on 15th Dec.2019 at Noida
Mrs. Swati Arora
National Celebrated Participant (Top 50)
483
Manav Gulati
2020
Compudon Championship (Microsoft Office Specialist) on 15th Dec.2019 at Noida
Mrs. Swati Arora
National Merit List  (Top 100)
484
Diksha Sharma
2020
Compudon Championship (Microsoft Office Specialist) on 15th Dec.2019 at Noida
Mrs. Swati Arora
National Merit List  (Top 100)
485
Dhruv Arora
2020
Compudon Championship (Microsoft Office Specialist) on 3rd June 2019 at Delhi
Mrs. Swati Arora
India   Finalist
486
Lakshay Saini
2020
Compudon Championship (Microsoft Office Specialist) on 3rd June 2019 at Delhi
Mrs. Swati Arora
India   Finalist
487
Dhruv Raj Parmar
2020
Compudon Championship (Microsoft Office Specialist) on 3rd June 2019 at Delhi
Mrs. Swati Arora
India   Finalist
488
Bantript Singh Chawla
2020
Compudon Championship (Microsoft Office Specialist) on 3rd June 2019 at Delhi
Mrs. Swati Arora
India   Finalist
489
Anusna Pradhan
2020
Compudon Championship (Microsoft Office Specialist) on 3rd June 2019 at Delhi
Mrs. Swati Arora
India   Finalist
490
Krishna Bhatia
2020
Compudon Championship (Microsoft Office Specialist) on 3rd June 2019 at Delhi
Mrs. Swati Arora
India   Finalist
491
Jannu Sharma
2020
Compudon Championship (Microsoft Office Specialist) on 3rd June 2019 at Delhi
Mrs. Swati Arora
India   Finalist
492
Dhruv Pareek
2020
Compudon Championship (Microsoft Office Specialist) on 3rd June 2019 at Delhi
Mrs. Swati Arora
India   Finalist
493
Mohak Singh
2020
Compudon Championship (Microsoft Office Specialist) on 3rd June 2019 at Delhi
Mrs. Swati Arora
India   Finalist
494
Sahil
2020
National Qwan Ki-Do Championship at Aurangabad on 18-19 Jan.2020
Silver Medal
495
Simarpreet Kaur
2020
Haryana Gaurav Puraskar' by Rashtriya Shiksha Samiti, Fatehabad on 23rd Nov.2020
Ms. Susheela Devi
Merit
496
Mehak
2020
Haryana Gaurav Puraskar' by Rashtriya Shiksha Samiti, Fatehabad on 23rd Nov.2020
Ms. Susheela Devi
Merit
497
Jahanvi
2020
Haryana Gaurav Puraskar' by Rashtriya Shiksha Samiti, Fatehabad on 23rd Nov.2020
Ms. Susheela Devi
Merit
498
Anshika
2020
Haryana Gaurav Puraskar' by Rashtriya Shiksha Samiti, Fatehabad on 23rd Nov.2020
Ms. Susheela Devi
Merit
499
Harshita
2020
Haryana Gaurav Puraskar' by Rashtriya Shiksha Samiti, Fatehabad on 23rd Nov.2020
Ms. Susheela Devi
Merit
500
Himanshi
2020
Haryana Gaurav Puraskar' by Rashtriya Shiksha Samiti, Fatehabad on 23rd Nov.2020
Ms. Susheela Devi
Merit
501
Jogender
2020
Haryana Gaurav Puraskar' by Rashtriya Shiksha Samiti, Fatehabad on 23rd Nov.2020
Ms. Susheela Devi
Merit
502
Itishree
2020
Haryana Gaurav Puraskar' by Rashtriya Shiksha Samiti, Fatehabad on 23rd Nov.2020
Ms. Susheela Devi
Merit
503
Damya
2020
Haryana Gaurav Puraskar' by Rashtriya Shiksha Samiti, Fatehabad on 23rd Nov.2020
Ms. Susheela Devi
Merit
504
Darshita
2020
Haryana Gaurav Puraskar' by Rashtriya Shiksha Samiti, Fatehabad on 23rd Nov.2020
Ms. Susheela Devi
Merit
505
Sakshi
2020
65th National Level Games at Nadiad, Gujarat (Fencing) from 15th to 19th Feb.2020
Mr. Baljeet Singh
Second
506
Jinisha Verma
2020
India's Dancing Idol-2020 by Vawsum.com
Mrs. Reema Sharma
First
507
Saket Malik
2020
National Level Online Quiz on Covid-19 Pandemic Awareness Campaign
Third
508
Namrata
2020
National Level Online Quiz on Covid-19 Pandemic Awareness Campaign
Appreciation Certificate
509
Yash Hooda
2020
National Level Online Quiz on Covid-19 Pandemic Awareness Campaign
Appreciation Certificate