Apycom jQuery Menus

State

ACHIEVEMENTS AT STATE LEVEL
Sno Name Year Item Teacher
Incharge
Rank
1 Viney Babbar 1986 Gymnastics (IX Haryana Sports Festival)   Silver Medal
2 Nishant 1989 VII State Ambulance Competition   I
3 Viney, Nishant, Dinesh, Alok, Amit 1989 -do-   II
4 Gunjan, Geeta, Shampy, Aman, Hina 1989 -do-   II
5 Nishant, Dinesh,  Amit, Alok, Yogeet 1989 VIII Haryana State Ambulance Competition, Rohtak   I
6 Gunjan, Jyoti, Shampy, Savita, Neelima  1990 -do-   I
7 Kavita Dahiya, Nidhi, Shilpa, Pawan, Kavita Singh 1990 -do-   II
8 Nishant 1990                          -do-     (Viva   Voce)   I
9 Gunjan 1990                          -do-     (Viva Voce)   I
10 Nishant 1990  VIII Haryana State Ambulance Competition, Rohtak      (Red Cross)   State Sanad
11 Ravita, Shampy, Nidhi, Gunjan  1991 4th Haryana Base Ball Championship, Rohtak   Winners
12 Gunjan, Shenji, Shampy, Savita, Neelima 1991 9th Haryana State Ambulance Competition, Karnal   II
13 Junior Female
Kavita Dahiya, Shilpa, Nidhi, Pawan, Kavita Singh
1991 -do-   I
14 Senior Female
Varinder, Abhishek,  Deepak, Pradeep, Rahul  
1991 -do-   I
15 Junior Male
Nishant, Amit, Kapil, Sanjay, Manish
1991 -do-   II
16 Junior Female
Sherry, Namita, Sarita, Parul, Natasha
1991 -do-   III
17 Shilpa 1991                          -do-     (Viva  Voce)   I
18 Kuldeep Sharma 1992 Haryana State Science Exhibition, Kurukshetra   I
19 Vineet Nagpal 1992 -do-   II
20 Senior Female
Gunjan, Shilpa, Nidhi, Kavita, Neelima
1992 10th Haryana State Ambulance Competition, Rewari   I
21 Senior Male
Nishant, Amit Kr., Kapil, Amit Saini, Deepak Juneja
1992                          -do-   II
22 Junior Female
Pawan Joon, Namita, Rashi, Sarita, Parul Bajaj
1992                          -do-   II
23 Nishant Sharma 1992                          -do-      (Viva  Voce)   I
24 Gunjan Sharma 1992                          -do-      (Viva  Voce)   I
25 Pawan Joon 1992                         -do-       (Viva Voce)   I
26 Nitin Kaul, Prashant Bajaj, Pankaj,  Gaurav Verma, Ajmer Singh 1993 11th State Ambulance Meet, Kurukshetra   14-17 Dec.   III
27 Vikas Hooda 1993 State Science Competition on Environment, Rohtak   I
28 Deepak Dahiya, Karunpal, 1993 State Gymnastics Competition   I
29 Senior Female
Gunjan, Neelima, Rashi, Anjali, Namita
1994 12th State Ambulance Meet Yamunanagar   I
30 Junior Male
Nitin, Prashant, Pankaj, Ajmer, Gaurav
1994 Cadet Ambulance   III
31 Hardyal, Ashok, Pardeep, Dinesh Manjeet 1994                           -do-     III
32 Priyanka Srivastava 1994                           -do     (Viva Voce)   I
33 Gunjan  1994                           -do-    (Viva Voce)   I
34 Nitin Kaul 1994                           -do-    (Viva Voce)   I
35 Garima Pathania 1995 State Schools Archery    -  20 mts. Competition, Karnal        - 30 mts.   II
36 Manu Tiwari, Sumit, Akhil, Nitin Jain 1995 Haryana School Boys Archery Meet, Hisar   II
37 Mayank, Nitin, Manish 1995 State Science Quiz   Merit
38 Arjun Singh 1996 State Science Essay Competition Kurukshetra   Merit
39 Sr Female
Garima Pathania, Anjali, Nidhi Bajaj, Jinia, Nidhi Chaudhary
1997 14th State Ambulance Meet, Karnal   I
40 Jr. Male
Manu, Rajat, Navneet, Amit, Saurabh
1997 -do-   II
41 Junior Female
Manisha, Shikha, Garima Hooda, Monika, Prerna 
1997 -do-   III
42 Garima Pathania 1997                          -do-     I
43 Arun Deswal 1998 State Essay Writing Y.H.A.I. Rewari    I
44 Srishti Dogra 1998 Haryana Punjabi Sahitya Academy, Panchkula             (Singing)   II
45 Anshul Pathania 1998 -do-                       (Mono Acting)   I
46 Amit Vashisht 1998 Regional Singing Competition, Chandigarh   III
47 Lenin Pal 1998 Haryana State Ranking Table Tennis, Faridabad   Gold  Medal
48 Garima, Jinia, Akhil, Anshul, Kavya 1998 State Bal Vigyan Congress, Hisar   Selected for Nationals
49 Manisha, Nidhi, Anjali, Prerna, Seema  1999 15th State Ambulance Meet, Sirsa   II
50 Vishal, Pawan, Arun, Saurabh, Nipun 1999 -do-   I
51 Monika Chhikara, Monika Gahlaut, Priyanka, Aman, Gauri 1999 15th State Ambulance Meet, Sirsa   II
52 Kavya Konark, Vikrant, Prateek, Raman, Lokesh, Nikhil 1999                          -do-   I
53 Lenin Pal 1999 State Table Tennis   Gold Medal
54 Hemant Chugh 2000 Inter School English Group Discussion, Bhiwani   II
55 Anshul, Raman, Hemant, Rohit & Nikhil Govil 2000 17th State Ambulance Competition, Palwal   I
56 Aman Chhikara, Vidhi Bajaj, Monika Gahlaut, Manu Saini, Krittika 2000 -do-   I
57 Monika Chhikara, Ritu Manderna, Prerna, Poorti Khanna  & Akanksha Parmar 2000 17th State Ambulance Competition, Palwal    I
58 Kavya, Kiratpal, Prateek, Lokesh & Vikrant 2000 -do-   II
59 Hemant Chugh 2000 -do-   Gold Medal
60 Aman Chhikara 2000 -do-   Gold Medal
61 Poorti Khanna 2000 -do-   Gold Medal
62 Harshita 2001 State Table  Tennis  at   Bhiwani – 6th to 11th Nov.   III
63 Anshul Pathania, Raman Maggu, Krittika Aggarwal, Neha Chahar, Kamini Sharma 2001 9th Haryana State National Bal Science Congress at Rohtak on 15th Dec. 2001 Ms. Ashu Juenja State  Bal Vaigyanik Award
64 Neha Chahar, Abhinav Miglani,  Ashish Sethi, Gaurav Saini &  Vidhi Bajaj  2002 10th Haryana State Level Children Science Congress, Kaithal, 30th to 1st Dec.2002  Mrs. Arti Yadav Selected for Nationals
65 Pawan Kapoor, Mohit Jatain, Ashish Nandal, Himanshu Dhull, Gaurav Kumar, Manu Dhawan, Ajit Rana, Ravinder Malik, Manjul Malik, Deepak Redhu, Mohit Malik and Harit Sapra 2003 CBSE North Zone Handball Championship, Faridabad, 18th to 21st Sept.2003 Mr. Khajan Singh & Mr. R. K. Sehrawat II
66 Amit Ahlawat 2003 4th Haryana State Kickboxing Championship, 17th to 19th Oct.2003   First
67 Amit Ahlawat 2003 15th Haryana State Taekwondo Championship, 31st Oct. to 2nd Nov.2003   Bronze Medal
68 Kriti Aggarwal, Ashish Hooda, Ashish Singhal, Pallavi Jangra, Lalit Chahar 2003 11th State Children’s Science Congress, 29th & 30th Nov. 2003 Mrs. Asha Gaur & Mrs. Lata Nijhawan Selected for National
69 Abhinav Miglani, Inderpreet, Shwetank, Yatan Sharma, Paramjeet  2003 11th State Children’s Science Congress, 29th & 30th Nov. 2003 Mrs. Arti Yadav Selected for National
70 Ritu Kadyan, Priyanka Hooda, Bhawna Maderna, Seema Verma 2004 Haryana State Soft Ball Championship, Kurukshetra, 14th to 16th May 2004. Mrs. Kavita Rathee I
71 Anmol Mehta, Yogesh, Ankit Kumar, Vikas Hooda 2004 Haryana State Soft Ball Championship, Kurukshetra, 14th to 16th May 2004. Mrs. Khajan Singh II
72 Tanu, Priyanka, Joshika, Kriti, Garvita, Pallavi, Minal, Yashika, Deepti, Devyani 2004 Haryana State Soft Ball Championship, Kurukshetra, 14th to 16th May 2004. Mrs. Kavita Rathee I (Scholarship.Rs.1200/- per child)
73 Saransh, Shivtaj Malik, Sudhir Tomar, Achientya Mehta, Dushyant 2004 Haryana State Soft Ball Championship, Kurukshetra, 14th to 16th May 2004. Mr. Khajan Singh II
74 Yashika Miglani, Parul, Jyoti, Yashika Dahiya, Garvita, Sonal, Himani, Pooja, Garima Gandhi, Manju, Seema & Ameeksha 2004 CBSE North Zone Handball Tournament, Faridabad, 28th to 30th Sept.2004. Mrs. Kavita Rathee Third
75 Swati Kampani & Nitish Mittal 2004 North Zone CBSE Science and Intel Exhibition, Chandigarh, 27th to 28th Aug.2004. Mrs. Arti Yadav I
76 Nicy Batra & Harshita 2004 North Zone CBSE Science and Intel Exhibition, Chandigarh, 27th to 28th Aug.2004. Mrs. Arti Yadav I
77 Shwetank, Abhishek Jain, Dheeraj Rathi, Tanu Thakran and Aditi Singh 2004 12th State Bal Science Congress, Karnal, 11th  to 12th Dec. 2004 Mrs. Dimple II
78 Kriti Aggarwal, Gaurav Minocha, Vansh Sharma, Pallavi Jangra and Krishan Chanda 2004 12th State Bal Science Congress, Karnal, 11th  to 12th Dec. 2004 Mr. Deepak I
79 Gaurav Minocha 2004 Zonal Level Bal Shree Camp (Creative Scientific Innovation), New Delhi   Selected for Nationals
80 Kusum Verma 2004 Zonal Level Bal Shree Camp (Creative Art), New Delhi   Selected for Nationals
81 Nicy Batra & Harshita Malik 2005 Science Fair (Team Project) by Kurukshetra Panorama & Science Centre, 15th to 17th Jan. 2005 Mrs. Arti Yadav II
82 Mrs. Arti Yadav
PGT (Bio-Sciences)
2005 Science Fair (Teacher Project) by Kurukshetra Panorama & Science Centre, 15th to 17th Jan. 2005 Mrs. Arti Yadav I
83 Sonal, Neha, Garima, Shibali, Pooja, Anmol, Bhawna, Diksha, Anu, Renu, Ashima,Shreya, Garvita, Seema, Anchal 2005 Sub Junior Girls State Softball Championship, Panipat in May 2005. Mrs. Kavita Rathee III
84 Ritu, Shivani, Jyoti, Ritu, Seema, Bhawna, Ameeksha, Shika, Ridhi, Parul, Ritika, Seema, Minakshi, Seema Hooda, Ritu 2005 Sub Junior Girls State Softball Championship, Panipat in May 2005.  Mrs. Kavita Rathee II
85 Chirag, Mohit, Pradeep, Gaurav, Sandeep, Mohit, Shivtaj, Adarsh, Paramveer, Tishant, Abhishek, Naveen, Naresh, Ankit, Sudhir 2005 Sub Junior Boys State Softball Championship, Panipat  in May 2005  Mr. Baljeet Singh III
86 Naveen, Manoj, Ravinder, Saurabh, Anil, Rakesh, Anil Malik, Pradeeo, Diwaker, Dinesh, Ankit, Inderjeet, Deepak, Nitin, Ankit 2005 Sub Junior Boys State Softball Championship, Panipat  in May 2005  Mr. Baljeet Singh II
87 Kriti Aggarwal 2005 State Level Student Science Seminar, Gurgaon, 29th Aug.2005. Mrs. Asha Gaur II
88 Sahil Khatter,  Gaurav Minocha, Vansh Sharma 2005 Regional Level CBSE – INTEL Science Exhibition, Gurgaon, 20th to 21st Sept. 2005. Mr. Veenus Girdhar Selected for Nationals
89 Priyanka Ahlawat, Prerna Chawla, Anjali Dhama, Kriti Aggarwal, Dinesh Kumar 2005 13th Haryana State Junior Bal Science Congress, Sonepat, 3rd Dec.2005 Mr. Deepak Malik I
90 Anu, Garima, Supriya Sheetal, Vishakha, Pooja, Rishika 2006 16th Sub Junior Haryana Baseball Championship, Kalka, 12th to 14th May 2006 Mrs. Kavita Rathee First
91 Mohit Khatri, Mohit Dalal, Rahul Deswal, Sandeep Ranga, Yashawjeet Nandal, Gaurav Nain 2006 16th Sub Junior Haryana Baseball Championship, Kalka, 12th to 14th May 2006 Mrs. Kavita Rathee Second
92 Miss Anjali Dhama 2006 State Level Science Seminar, Gurgaon, 29th Aug.2006  Mrs. Arti Yadav Third
93 Gaurav Minocha, Vansh Sharma, Sahil Khatter, Sarthak Hans 2006 Regional Level CBSE Science Exhibition, Faridabad, 11th Sept. 2006  Mr. Veenus Girdhar Selected for Nationals
94 Hitesh Hooda, Nishant Arora, Mohit Khatri, Madhur Malik, Gaurav Nain, Sandeep Ranga, Sachin Malik, Sachin Jangra, Aditya Gulia, Suraj, Sumit, Chakshu 2006 CBSE North Zone-II Handball Championship, Siwani, 16th to 19th Sept.2006. Mr. Khajan Singh Second
95 Anu, Neha, Garima 2006 School State Badminton Championship, Rohtak on 6th Nov.2006 Mr. Surender Kr. II
96 Varun & Vatan 2006 School State Badminton Championship, Rohtak, 6th Nov.2006 Mr. Surender Kr. III
97 Shubham Jain, Rishabh Bansal, Priyanka Ahlawat, Nidhi Pasrija & Prerna Chawla 2006 14th State Bal Science Congress, Jind, 9-10 Dec.2006. Mrs. Arti Yadav I & Selected for Nationals
98 Prakriti 2007 24th Sub-Junior / 34th Junior Swimming Championship, Ambala Cantt.. 26 to 27th May 2007.   II
99 Neha Nandal 2007 State Badminton Tournament, Panchkula, 18th to 22nd Aug.2007   II
100 Priyanka Ahlawat 2007 Zonal Level Bal Shree Camp (Creative Writing), Chandigarh, 27th to 28th Sept.2007.   Selected for Nationals
101 Vaibhav Grover 2007 FIITJEE Talent Reward Exam, 2nd Dec.2007   Zonal Topper Mathematics
102 Ashutosh Yadav, Rohan Gupta, Ashish Mehta, Tarun Tomar, Akshee Batra 2007 15th State Bal Science Congress, Narnaul, 8th & 9th  Dec.2007. Mrs. Arti Yadav Selected for Nationals
103 Anu Arya & Prerna Sharma 2008 Inter School Poem Recitation, Bhiwani, 9th May 2008 Mr. Sunil Kumar II
104 Tushar Sharma & Chetan Malik 2008 Inter School Poem Recitation, Bhiwani, 9th May 2008 Mr. Sunil Kumar III
105 Anu Arya 2008 Inter School Poem Recitation, Bhiwani, 9th May 2008 Mr. Sunil Kumar III
106 Diya Bisht 2008 Inter School Poem Recitation, Bhiwani, 9th May 2008 Mr. Sunil Kumar III
107 Manu Ahlawat, Rishabh Bansal, Sumit Sindhu, Sarvanshu, Amit Nehra 2008 18th State Ambulance, Rohtak, 23rd to 26th Oct.2008 Mr. Khajan Singh III
108 Vishakha Agarwal, Komal Malik, Swati Punia, Kavita, Monika Dahiya 2008 18th State Ambulance, Rohtak, 23rd to 26th Oct.2008 Mrs. Kavita Rathee II
109 Neha Nandal, Sonal Dahiya, Osheen Sharma, Disha Alva, Shweta Dangi 2008 18th State Ambulance, Rohtak, 23rd to 26th Oct.2008 Mrs. Kavita Rathee I
110 Geetika Gulati, Manisha Patlan, Phalak Sachdeva, Sushila Sharma 2008 18th State Ambulance, Rohtak, 23rd to 26th Oct.2008 Mrs. Kavita Rathee I
111 Vaibhav Grover, Suraj Hooda, Himanshu Deswal, Chakshu Batra, Kunal 2008 18th State Ambulance, Rohtak, 23rd to 26th Oct.2008 Mr. Khajan Singh I
112 Akhil Saini, Gurneet Singh, Ashutosh Yadav, Prateek Malhotra, Rohan Gupta 2008 18th State Ambulance, Rohtak, 23rd to 26th Oct.2008 Mr. Khajan Singh III
113 Rishabh Bansal 2008 18th State Ambulance, Rohtak, 23rd to 26th Oct.2008 Mr. Khajan Singh I
114 Osheen Sharma 2008 18th State Ambulance, Rohtak, 23rd to 26th Oct.2008 Mrs. Kavita Rathee I
115 Disha Alva 2008 18th State Ambulance, Rohtak, 23rd to 26th Oct.2008 Mrs. Kavita Rathee II
116 Geetika Gulati 2008 18th State Ambulance, Rohtak, 23rd to 26th Oct.2008 Mrs. Kavita Rathee II
117 Manisha Patlan 2008 18th State Ambulance, Rohtak, 23rd to 26th Oct.2008 Mrs. Kavita Rathee I
118 Vaibhav Grover 2008 18th State Ambulance, Rohtak, 23rd to 26th Oct.2008 Mr. Khajan Singh I
119 Ajay Arya 2008 Zonal Level Bal Shree Award (Creative Writing), National Bal Bhawan, Delhi, 23rd Sept.2008.   Selected for Nationals
120 Hrithik Kaul 2008 State Level Bharat Ko Jano Competition-2008, 16th Nov.2008   I
121 Neha, Shraddha, Nidhi, Ashutosh & Rohan 2008 16th State Bal Science Congress, Rewari, 29th Nov.2008 Mrs. Arti Yadav I
122 Nishant Dhama 2008 State Level Essay Writing Competition, Panchkula by Deptt. of Renewable Energy, Haryana on 13th Dec.2008 Mrs. Vidya Dogra II
Rs.15,000 cash prize
123 Nikhil Dhull 2009 50m Butterfly, 50m Free Style, 200m I.M. Swimming Championship 2009-10, 17th to 20th Aug.2009 at Kurukshetra   First
124 Apoorva Bhalla 2009 State Level Essay Writing Competition, 10th Sept.2009 at Israna Mrs. Nutan Singh II
125 Purushotam Kumar Rai 2009 State Level Essay Writing Competition, 10th Sept.2009 at Israna Mrs. Nutan Singh Consolation 
126 Preeti Nehra 2009 State Level Debate Competition, 10th Sept.2009 at Israna Mrs. Nutan Singh I
127 Rishika Dangi 2009 State Level Debate Competition, 10th Sept.2009 at Israna Mrs. Nutan Singh I
128 Sakshi 2009 State Level Debate Competition, 10th Sept.2009 at Israna Mrs. Nutan Singh III
129 Aishwarya Durgia 2009 State Level Debate Competition, 10th Sept.2009 at Israna Mrs. Nutan Singh III
130 Nikhil Dhull 2009 50 Mtr Free Style Swimming in XXIII Haryana State Olympic Games, 21st to 24th Nov.2009 at Rohtak   III
131 Shivam Juneja, Nitish Kumar, Akhil Saini, Rishab Arora, Bhanu Pratap Singh 2009 19th State Ambulance, Hisar, 2nd to 5th Dec.2009 Mr. Khajan Singh I
132 Geetika Gulati, Vaishali Khatter, Anushree Bansal, Nivedita Malik 2009 19th State Ambulance, Hisar, 2nd to 5th Dec.2009 Mrs. Kavita Rathee I
133 Neha Nandal, Monica Deswal, Preeti Redhu, Manisha Patlan, Garima 2009 19th State Ambulance, Hisar, 2nd to 5th Dec.2009 Mrs. Kavita Rathee I
134 Preeti Nehra, Jyoti, Komal, Priyanka, Osheen 2009 19th State Ambulance, Hisar, 2nd to 5th Dec.2009 Mrs. Kavita Rathee II
135 Preeti Nehra 2009 19th State Ambulance, Hisar, 2nd to 5th Dec.2009 Mrs. Kavita Rathee I
136 Geetika Gulati 2009 19th State Ambulance, Hisar, 2nd to 5th Dec.2009 Mrs. Kavita Rathee I
137 Neha Nandal 2009 19th State Ambulance, Hisar, 2nd to 5th Dec.2009 Mrs. Kavita Rathee II
138 Akshee Batra, Advitiya Laller, Nishant Dhama, Aditya Rana, Hemant Mann 2009 17th State Bal Science Congress, Jind, 5th & 6th Dec.2009 Mrs. Asha Gaur I and Selected for Nationals
139 Himani, Shivani, Sanjana, Manisha, Prachi, Tripti, Vibhooti, Muskan, Anshu, Vishakha, Jyoti, Ruchika 2009 CBSE North Zone-II Handball Tournament, Rohtak, 2nd to 5th Oct.2009 Mrs. Kavita Rathee II
140 Anjali Dhama, Ajay Arya, Shweta Mittal 2009 Zonal Level Science Quiz Competition, Rohtak, 9th Dec.2009 Mrs. Arti Yadav Selected for State Level
141 Amit Ahlawat 2010 North Zone Bal Shree Camp-2010 at Pathania Public School, Rohtak, 21st to 24th Sept.2010   Selected for Nationals
142 Preeti Nehra, Manisha Patlan, Neha Nehra, Sonika Saini, Mudita Girotra 2010 20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula Mrs. Kavita Rathee First
143 Uru Sharma, Garima, Vrinda, Pooja Ahlawat, Kirti 2010 20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula Mrs. Kavita Rathee First
144 Rishabh Arora, Amit Sheoran, Arshdeep, Tarun Tomar, Tarun 2010 20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula Mr. Khajan Singh First
145 Nitish Kumar, Ishan Kaushik, Aaditya Malik, Aditya Rana, Akash Sharma 2010 20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula Mr. Khajan Singh Second
146 Akhil Saini, Viney Agrawal, Gurneet Singh Hans, Prashant Sharma, Ashutosh Yadav 2010 20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula Mr. Khajan Singh Third
147 Diksha Dahiya, Manisha Bhambri, Nivedita Malik, Anupma Kumari, Niyati Sangwan 2010 20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula Mrs. Kavita Rathee Second
148 Homeguard
Neha Nandal, Geetika Gulati, Anushree Bansal, Vaishali Khatter, Avneet Sidana
2010 20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula  Mrs. Kavita Rathee First
149 Arshdeep 2010 20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula (Viva Voce) Mr. Khajan Singh First
150 Neha Nehra 2010 20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula (Viva Voce) Mrs. Kavita Rathee First
151 Manisha Patlan 2010 20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula (Viva Voce) Mrs. Kavita Rathee First
152 Preeti Nehra 2010 20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula (Viva Voce) Mrs. Kavita Rathee First
153 Geetika Gulati 2010 20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula (Viva Voce) Mrs. Kavita Rathee First
154 Diksha Dahiya 2010 20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula (Viva Voce) Mrs. Kavita Rathee First
155 Nivedita Malik 2010 20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula (Viva Voce) Mrs. Kavita Rathee First
156 Anupama Kumari 2010 20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula (Viva Voce) Mrs. Kavita Rathee First
157 Vaishali Khatter 2010 20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula (Viva Voce) Mrs. Kavita Rathee First
158 Anushree Bansal 2010 20th State Ambulance Competitions, 8th to 11th Dec.2010, Panchkula (Viva Voce) Mrs. Kavita Rathee First
159 Arun Rathee 2011 16th Haryana State Jr/Sub Jr Chess Championship, 15th to 17th April 2011, Rohtak Mrs. Kavita Rathee First
160 Shivam Chawla, Jatin Grover  2011 State Level Exhibition Under Inspire Scheme organised by SCERT at Gurgaon, 27th to 29th July 2011 Mr. Gaurav Kumar State Award
161 Sanjivani 2011 45th Haryana State Table Tennis Championship, Rohtak from 28th July to 3rd Aug.2011.   Second
162 Ashna Batra, Geetika Gulati 2011 Regional Level CBSE Science Exhibition-2011, Karnal on 16th & 17th Aug.2011. Mr. Raj Kumar Khanna First & selected for Nationals
163 Mayank Aggarwal, Chirag Arora, Manav Rao, Chirag Malik, Himanshu Sharma 2011 State Level Junior Red Cross Training Camp, Haridwar, 17th to 23rd Oct.2011 Mr. Raj Kumar Chopra The Best Team
164 Mayank Aggarwal 2011 State Level Junior Red Cross Training Camp (Painting Competition) Haridwar, 17th to 23rd Oct.2011 Mr. Raj Kumar Chopra First
165 Chirag Malik 2011 State Level Junior Red Cross Training Camp (Declamation Competition) Haridwar, 17th to 23rd Oct.2011 Mr. Raj Kumar Chopra First
166 Chirag Arora 2011 State Level Junior Red Cross Training Camp, Haridwar, 17th to 23rd Oct.2011 Mr. Raj Kumar Chopra The Best Junior Cadet
167 Chirag Malik 2011 State Level Junior Red Cross Training Camp (Race), Haridwar, 17th to 23rd Oct.2011 Mr. Raj Kumar Chopra Third
168 Mayank Aggarwal, Chirag Arora, Manav Rao, Chirag Malik, Himanshu Sharma 2011 State Level Junior Red Cross Training Camp (Quiz), Haridwar, 17th to 23rd Oct.2011 Mr. Raj Kumar Chopra First
169 Mayank Aggarwal, Chirag Arora, Manav Rao, Chirag Malik, Himanshu Sharma 2011 State Level Junior Red Cross Training Camp (Group Song), Haridwar, 17th to 23rd Oct.2011 Mr. Raj Kumar Chopra First
170 Mayank Aggarwal, Chirag Arora, Manav Rao, Chirag Malik, Himanshu Sharma 2011 State Level Junior Red Cross Training Camp (Drama), Haridwar, 17th to 23rd Oct.2011 Mr. Raj Kumar Chopra Third
171 Simran 2011 25th Haryana State Primary School Gymnatics Competitiion held at Panchkula   III
172 Nidhi Soni, Uru Sharma, Tripti Sharma, Sakshi Bhardwaj, Naman Jain 2012 19th Bal Science Congress held at Rohtak on       2011 Mrs. Arti Yadav Selected for Nationals
173 Himani, Navana, Amit,
Hardik, Shubham, Ashish
2012 Zonal Level Nukkad Natak
on Drug Abuse Substance and
Illicit Trafficking on 21st & 22nd Oct.2011
Mrs. Neetu Sethi First
174 Anushka Dhawan 2012 Zonal Level Symposium (English)on Drug Abuse Substance and
Illicit Trafficking on 21st & 22nd Oct.2011
Mrs. Reshma Malhotra First
175 Advitiya Laller 2012 Zonal Level Symposium (English) on Drug Abuse Substance and
Illicit Trafficking on 21st & 22nd Oct.2011
Mrs. Reshma Malhotra First
176 Kritika Grover 2012 Zonal Level Symposium (Hindi) on Drug Abuse Substance and
Illicit Trafficking on 21st & 22nd Oct.2011
Mr. Sunil Kumar Second
177 Jayant Arya and Nidhi Soni 2012 Zonal Level Case Study on Drug Abuse Substance and
Illicit Trafficking on 21st & 22nd Oct.2011
Mrs. Arti Yadav First
178 Nidhi Soni, Nisha Singh 2012 Regional Level CBSE Science Exhibition, held at Manimajra, Chandigarh on 31st Aug. & 1st Sept.2012 Mrs. Arti Yadav Selected for Nationals
179 Chirag Sangwan and Ashish Hooda 2012 Haryana State Sports (Baseball) at Hisar in Sept.2012   First
180 Chirag Sangwan and Ashish Hooda 2012 47th Haryana School Sports at Rohtak from 12th to 15th Oct.2012   First
181 Himanshi, Muskan, Anjali Rana, Anushka, Nikita, Niharika, Riya Gupta, Sakshi Dahiya, Riya Narwal, Jahnvi and Manisha 2012 CBSE North Zone-II Handball Championship-2012 from 18th to 20th Oct.2012 at Siwani Mandi Mrs. Kavita Rathee Third
182 Divya, Vaishali, Ruchika 2012 CBSE North Zone Badminton Championship from 28th Oct. to 31st Oct.2012 at Rohtak Mrs. Kavita Rathee Second
183 Simran 2012 Haryana State Inter Centre Gymnastics Competitions, Kurukshetra   III
184 Simran 2012 Haryana State Sub Junior Artistic Gymnastic Championship, Faridabad   I
185 Simran 2012 Haryana State Sub Junior Artistic Gymnastic Championship, Faridabad   Best Gymnast
186 Ashish Ahlawat 2012 State Level Children's Day celebrations (Mono Acting), Faridabad on 4th Nov.2012 Mrs. Nutan Singh I
187 Aarzoo Arora 2012 Zonal Level Legal Literacy Competitions held at Rohtak on 9th Nov.2012   First
188 Himani Bhardwaj 2012 Zonal Level Legal Literacy Competitions held at Rohtak on 9th Nov.2012 Mr. Sunil Kumar First
189 Chhavi Arora, Kunal, Hardik Babbar, Anjali, Kritika Grover, Yastika Batra and Pallavi 2012 Zonal Level Legal Literacy Competitions held at Rohtak on 9th Nov.2012 Mrs. Neetu Sethi First
190 Nishant Dhama, Kunal Dhankar 2012 State Level Inter School Science Quiz at Rohtak on 22nd Dec.2012 Mrs. Krishna Saini First
191 Hardik Wadhwa 2013 State Level Science Competition organised by National Education Trust, Tohana, 16th Jan.2013 Mr. Khajan Singh Merit
192 Prateek Kinra 2013 State Level Science Competition organised by National Education Trust, Tohana, 16th Jan.2013 Mr. Khajan Singh Merit
193 Kunal Rathee, Chirag Arora, Himanshu Sharma, Manav Rao, Mayank 2013 21st State St John Ambulance Competition, 14th to 17th April 2013, Kurukshetra Mr. Khajan Singh First
194 Jatin Grover, Abhishek Phutela, Saksham, Abhishek Bhoriya, Vipin Negi 2013 21st State St John Ambulance Competition, 14th to 17th April 2013, Kurukshetra Mr. Khajan Singh First
195 Tanurag Dangi, Himanshu Patlan. Prashant, Gaurav 2013 21st State St John Ambulance Competition, 14th to 17th April 2013, Kurukshetra Mr. Khajan Singh Third
196 Manav Rao 2013 21st State St John Ambulance Competition, 14th to 17th April 2013, Kurukshetra Mr. Khajan Singh First
197 Abhishek Phutela 2013 21st State St John Ambulance Competition, 14th to 17th April 2013, Kurukshetra Mr. Khajan Singh First
198 Jigyasa Arora, Nikita, Kritika Grover, Anushka Dhawan. Prachi Boora 2013 21st State St John Ambulance Competition, 14th to 17th April 2013, Kurukshetra Mrs. Kavita Rathee First
199 Upma Kaushik, Shivani Sharma, Ritvika Juneja, Arachika Nagpal, Neha Khatri 2013 21st State St John Ambulance Competition, 14th to 17th April 2013, Kurukshetra Mrs. Kavita Rathee Third
200 Manasvi Shukla, Akanksha Arya, Nidhi, Divya Malik, Arzoo Dhankhar 2013 21st State St John Ambulance Competition, 14th to 17th April 2013, Kurukshetra Mrs. Kavita Rathee Second
201 Ritvika Juneja 2013 21st State St John Ambulance Competition, 14th to 17th April 2013, Kurukshetra Mrs. Kavita Rathee First
202 Nikita 2013 21st State St John Ambulance Competition, 14th to 17th April 2013, Kurukshetra Mrs. Kavita Rathee First
203 Aarzoo Arora 2013 State Level Legal Literacy Competition (Declamation), 10th May 2013 at Gurgaon Mrs. Neetu Sethi Second & Cash Prize of Rs.8,000/-
204 Himani Bhardwaj 2013 State Level Legal Literacy Competition (Poem Recitation), 10th May 2013 at Gurgaon Mrs. Neetu Sethi First & cash prize of Rs.11,000/-
205 Yastika Batra, Chhavi Arora, Kritika Grover, Anjali Rana, Pallavi Khurana, Kunal, Hardik Babbr 2013 State Level Legal Literacy Competition (Mime), 10th May 2013 at Gurgaon Mrs. Neetu Sethi First & cash prize of Rs.11,000/-
206 Himani Bhardwaj 2013 State Level Legal Literacy Prize Distributiion Ceremony, 17th May 2013 at Gurgaon Mrs. Neetu Sethi Cash Prize of Rs.51,000/-
207 Ashish Hooda, Chirag Sangwan, Ankit Sharma 2013 State Softball Championship at Rohtak from 22nd to 24th Nov.2013 Mr. Baljeet Singh First
208 Yastika Batra, Chhavi Arora, Anjali Rana, Pallavi Khurana, Kunal, Hardik Babbar, Shubham Sharma, Vikas, Siddarth Sethi 2013 State Level Presentation on Female  Feeticide (Mime) at District Court Palwal, 3rd August 2013 Mrs. Neetu Sethi Cash Prize of Rs.50,000/-
209 Samriti, Riya, Nandini, Jasmine 2013 1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013 Mrs. Kavita Rathee I
210 Akshat, Anirudh, Vikash, Nikhil 2013 1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013 Mrs. Kavita Rathee I
211 Prashant, Aman Hooda, Aman, Shubham 2013 1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013 Mrs. Kavita Rathee II
212 Kunal, Nitin, Kapil, Anshul 2013 1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013 Mrs. Kavita Rathee III
213 Samriti 2013 1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship (Double Under) 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013 Mrs. Kavita Rathee I
214 Khushboo 2013 1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship (Speed Sprint) 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013 Mrs. Kavita Rathee I
215 Simran 2013 1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship (Speed Hop) 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013 Mrs. Kavita Rathee I
216 Sourabh 2013 1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship (Speed Sprint) 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013 Mrs. Kavita Rathee I
217 Aman Sehrawat 2013 1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship (Speed Hop) 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013 Mrs. Kavita Rathee I
218 Yashasvi 2013 1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship (Free Style) 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013 Mrs. Kavita Rathee I
219 Siddharth 2013 1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship (Double Under) 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013 Mrs. Kavita Rathee II
220 Aditya Malik 2013 1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship (Speed Hop) 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013 Mrs. Kavita Rathee II
221 Vishvender 2013 1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship (Speed Sprint) 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013 Mrs. Kavita Rathee II
222 Aman Hooda 2013 1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship (Double Under) 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013 Mrs. Kavita Rathee III
223 Sahej Kochar 2013 1st Haryana State Sub Junior/Junior Skipping/Jump Rope Championship (Speed Hop) 2013 at Rohtak on 7th Sept.2013 Mrs. Kavita Rathee III
224 Parshant, Rahul, Kunal 2013 23rd Sub-Junior National Baseball Championship from 29th Sept. to 3rd Oct.2013 at Karnal  Mrs. Kavita Rathee First
225 Madhav Chawla, Hrithik Kaul 2013 World Tourism Day (Travel Solutions) at MDU on 27th Sept.2013 Mrs. Neetu Sethi First
226 Priya Babbar 2013 World Tourism Day (Slogan Writing) at MDU on 27th Sept.2013 Mrs. Neetu Sethi First
227 Kritka Grover, Anushka Dhawan 2013 World Tourism Day (Planning Spectrum) at MDU on 27th Sept.2013 Mrs. Neetu Sethi First
228 Amit Ahlawat 2013 World Tourism Day (15 Seconds) at MDU on 27th Sept.2013 Mrs. Neetu Sethi First
229 Amit Ahlawat, Vikas Sharma, Shubham, Twinkle, Devisha, Deepanshi, Divyank  2013 World Tourism Day (Nukkar Natak) at MDU on 27th Sept.2013 Mrs. Neetu Sethi First
230 Hitesh Panwar 2013 World Tourism Day (Poster Making) at MDU on 27th Sept.2013 Mrs. Neetu Sethi Second
231 Simran 2013 Haryana State Inter Centre Gymnastics Competitions, Ambala Team) from 17th to 19th Oct.2013 Mr. Baljit Singh First
232 Simran 2013 Haryana State Inter Centre Gymnastics Competitions (U-Bars), Ambala from 17th to 19th Oct.2013 Mr. Baljit Singh Second
233 Simran 2013 Haryana State Inter Centre Gymnastics Competitions (V.Table), Ambala from 17th to 19th Oct.2013 Mr. Baljit Singh Second
234 Simran 2013 Haryana State Inter Centre Gymnastics Competitions (All Round Best), Ambala from 17th to 19th Oct.2013 Mr. Baljit Singh Second
235 Simran 2013 27th Haryana State Primary School Game Competition, Panchkula from 6th to 8th Nov.2013 Mr. Baljit Singh First
236 Ankush Bhardwaj 2013 Haryana State Inter Centre Gymnastics Competitions, Ambala from 26th Nov. to 28th Nov.2013 Mr. Baljit Singh First
237 Rechal Hooda 2013 48th Haryana State School Tournament (Basketball) at Karnal from 17th Sept. to 20th Sept.2013 Mr. Baljit Singh Second
238 Maynak  2013 ZonaL Level for Balshree -2013 (Creative Scientific Innovation)  from Pathania Public School, Rohtak Mrs. Arti Yadav Selected for National
239 Manav Rao 2013 ZonaL Level for Balshree -2013 (Creative Scientific Innovation)  from Pathania Bal Bhavan, Rohtak Mrs. Arti Yadav Selected for National
240 Kritika Grover 2013 ZonaL Level for Balshree -2013 (Creative Writing)  from Pathania Bal Bhavan, Rohtak Mrs. Reshma Malhotra Selected for National
241 Rohit Sangwan 2013 6th Haryana State Junior Netball Championship at Jhajjar from 28th to 29th Dec.2013 Mr. Baljit Singh First &
Gold Medal
242 Diksha 2014 State Level Legal Literacy Competitions (Declamation) at Kurukshetra on 22nd May 2014 Mrs. Reshma Malhotra First &
Cash Prize of Rs.11,000/-
243 Tripta 2014 State Level Legal Literacy Competitions (Poem Recitation) at Kurukshetra on 22nd May 2014 Mrs. Reshma Malhotra First &
Cash Prize of Rs.11,000/-
244 Diksha, Garima 2014 Regional Level CBSE Science Exhibition at Ballabhgarh, 10th to 12th July 2014  Mrs. Arti Yadav First
245 Chirag & Navishth 2014 Regional Level CBSE Science Exhibition at Ballabhgarh, 10th to 12th July 2014  Mrs. Arti Yadav First
246 Rahul, Vinay 2014 Haryana Tourism Day (Quiz on Tourism & Hotel Mgmt) at MDU on 1st Sept.2014 Mrs. Neetu Sethi First
247 Deepak, Hemant, Ankush, Hardik Babbar, Siddharth, Ankur, Ashish, Karan 2014 Haryana Tourism Day (Nukkar Natak) at MDU on 1st Sept.2014 Mrs. Neetu Sethi First
248 Ankita Pruthi, Arti 2014 Haryana Tourism Day (Flower Arrangement) at MDU on 1st Sept.2014 Mrs. Neetu Sethi First
249 Sakshi, Akanksha Arya 2014 Haryana Tourism Day (Salad Preparation) at MDU on 1st Sept.2014 Mrs. Neetu Sethi First
250 Shubham, Prachi Boora 2014 Haryana Tourism Day (Vegetable Carving) at MDU on 1st Sept.2014 Mrs. Neetu Sethi Second
251 Anjali, Hancy, Shreya, Riya, Divya, Muskan, Riyansh & Rishabh  2014 Haryana State Anuvrat Naitik Geet Gyan Pratiyogita on 8th Sept.2014 at Bhiwani Mr. Prem Rawal
Mr. Pankaj
Third
252 Abhimanyu Arya 2014 State Level Knowledge & Talent Hunt Program (Painting) at FDDI, Rohtak, 1st Oct.2014 Mrs. Neetu Sethi First
253 Yankita Kadian 2014 State Level Knowledge & Talent Hunt Program (Face Painting) at FDDI, Rohtak, 1st Oct.2014 Mrs. Neetu Sethi First
254 Himanshu Patlan 2014 State Level Knowledge & Talent Hunt Program (Face Painting) at FDDI, Rohtak, 1st Oct.2014 Mrs. Neetu Sethi Second
255 Simran Kaur 2014 State Level Children's Day celebrations (Solo Song), Hisar, 31st Oct.2014 Mr. Pankaj Third
256 Lavanya 2014 State Level Gymnastics-2014, Sirsa, 28th to 30th Oct.2014 Mr. Baljit Singh Second
257 Simran Saini 2014 State Level Gymnastics-2014, Ambala, 28th to 30th Oct.2014 Mr. Baljit Singh Second
258 Koastubh 2014 State Level Gymnastics-2014, Karnal, 20th Nov. to 22nd Nov.2014 Mr. Baljit Singh Third
259 Simran 2014 Haryana State Inter Centre Gymnastics Competition (Floor Exercise) at Panchkula, 26th to 28th Nov.2014 Mr. Baljit Singh First
260 Simran 2014 Haryana State Inter Centre Gymnastics Competition (Balancing Beam) at Panchkula, 26th to 28th Nov.2014 Mr. Baljit Singh First
261 Simran 2014 Haryana State Inter Centre Gymnastics Competition (All Round Best Gymnast) at Panchkula, 26th to 28th Nov.2014 Mr. Baljit Singh First
262 Simran 2014 Haryana State Inter Centre Gymnastics Competition (Team Event) at Panchkula, 26th to 28th Nov.2014 Mr. Baljit Singh First
263 Lavanya 2014 Haryana State Inter Centre Gymnastics Competition (Team Event) at Panchkula, 26th to 28th Nov.2014 Mr. Baljit Singh First
264 Nainika Kalra 2014 Brain Hunt by Dainik Bhaskar   State Level Qualifier
265 Akanksha, Jigyasa Arora, Ritika, Nikita Phogat 2014 22nd State St John Ambulance Competition, Faridabad from 19th to 22nd Dec.2014  Mrs. Kavita Rathee First
266 Parv Saini, Shivanshu Sharma, Vivek Deswal, Paras, Garvit 2014 22nd State St John Ambulance Competition, Faridabad from 19th to 22nd Dec.2014  Mr. Khajan Singh First
267 Himanshu Patlan, Ashish Ahlawat, Deepak Ahlawat, Akshaj Juneja 2014 22nd State St John Ambulance Competition, Faridabad from 19th to 22nd Dec.2014  Mr. Khajan Singh Second
268 Harsh Raperia, Karan Chawla, Shivam Mandal, Akash Chopra, Armaan Alam Ansari 2014 22nd State St John Ambulance Competition, Faridabad from 19th to 22nd Dec.2014  Mr. Khajan Singh Second
269 Sejal, Anisha, Anamika, Ria, Anu 2014 22nd State St John Ambulance Competition, Faridabad from 19th to 22nd Dec.2014  Mrs. Kavita Rathee Second
270 Garima, Priya, Aradhya, Nidhi 2014 22nd State St John Ambulance Competition, Faridabad from 19th to 22nd Dec.2014  Mrs. Kavita Rathee Third
271 Anisha 2014 22nd State St John Ambulance Competition (Viva-Voce), Faridabad from 19th to 22nd Dec.2014  Mrs. Kavita Rathee First
272 Nikita Phogat 2014 22nd State St John Ambulance Competition (Viva-Voce), Faridabad from 19th to 22nd Dec.2014  Mrs. Kavita Rathee First
273 Akash Chopra 2014 22nd State St John Ambulance Competition (Viva-Voce), Faridabad from 19th to 22nd Dec.2014  Mr. Khajan Singh First
274 Deepanshi & Reva Kathuria 2015 Regional Level CBSE Science Exhibition at Gurgaon, 21st to 23rd Jan.2015 Mrs. Priyanka Kaushik First
275 Anuj Popli & Dhruv Dutt 2015 Regional Level CBSE Science Exhibition at Gurgaon, 21st to 23rd Jan.2015 Mrs. Kanika Maggu First
276 Anamika 2015 10th Sub-Junior State Boxing Championship at Bhiwani from 20th to 23rd Aug.2015 Mr. Mohan lal Second
277 Anamika 2015 Sub-Junior State Boxing Championship at Yamunanagar, Sept.2015 Mr. Mohan lal Third
278 Anamika 2015 3rd Nov.-Boxing-Bhiwani-State Level Mr. Mohan lal Gold Medal
279 Lavanya 2015 State-Gymnastics Mr. Baljeet Singh Second
280 Akanksha, Garima, Neha, Namita, Swati Dahiya 2015 23rd State St John Ambulance Competition, Kurukshetra from 27th to 30th Nov.2015 Mrs. Kavita Rathee First
281 Karan, Akash, Vivek Deswal, Harsh Raperia, Shivam Mandal 2015 23rd State St John Ambulance Competition, Kurukshetra from 27th to 30th Nov.2015 Mr. Mohan lal First
282 Sejal, Anu, Anamika, Ria, Anisha 2015 23rd State St John Ambulance Competition, Kurukshetra from 27th to 30th Nov.2015 Mrs. Kavita Rathee Second
283 Ashish Ahlawat 2015 23rd State St John Ambulance Competition (Viva-Voce), Kurukshetra from 27th to 30th Nov.2015 Mr. Mohan lal First
284 Anisha 2015 23rd State St John Ambulance Competition (Viva-Voce), Kurukshetra from 27th to 30th Nov.2015 Mrs. Kavita Rathee First
285 Shivam Mandal 2015 23rd State St John Ambulance Competition (Viva-Voce), Kurukshetra from 27th to 30th Nov.2015 Mr. Mohan lal First
286 Aakash 2015 23rd State St John Ambulance Competition (Viva-Voce), Kurukshetra from 27th to 30th Nov.2015 Mr. Mohan lal First
287 Pranjel 2016 State Level Essay Writing Competition on the occasion of Republic Day Celebrations at Panchkula on 19th Jan.2016  Mrs. Reshma Malhotra First
288 Anamika 2016 Haryana State Boxing Championship in Sept.2016 at Bhiwani Mr. Mohan Lal Gold Medal
289 Vinay Kumar, Vikas Malik, Bhawana Devi 2016 State Level Maths & Science Quiz (Redge-2016) at Chhuchhakwas on 18th Oct.16 Mrs. Parveen Dhaka Third &
Cash prize of Rs.21,000/-
290 Rahul, Nitesh Dutt 2016 Tourism Quiz at MDU Rohtak on 9th Nov.2016 Mrs. Shalini Gupta First among schools & Third among colleges
291 Rechal Hooda 2017 26th Junior Haryana State Baseball Championship at Hisar on 11th & 12th Feb.2017 Mrs. Kavita Rathee II