Apycom jQuery Menus

National

PATHANIA PUBLIC SCHOOL, ROHTAK
ACHIEVEMENTS AT NATIONAL LEVEL
Sno Name Year Item Teacher
Incharge
Rank
1 Seema Hooda 1986 Declamation All India Schools Festival U.S.O. New Delhi   II
2 Kavita  Madan 1986 Dance All India School Festivals U.S.O. New Delhi   Merit
3 Seema, Nandita, Kiran, Monika, Sujata 1987 VIII All India Home Nursing Competition  (Orissa)   III
4 Keshav Dahiya 1988 Gymnastics   National - S.A.I. Scholarship
5 Nishant  1989 39th All India Schools Festival Madras          (Declamation)   III
6 Dinesh 1989 39th All India Schools Festival Madras          (Declamation)   Merit
7 Nishant 1989 39th All India Schools Festival Madras          (Painting)   Merit
8 Dinesh  1989 39th All India Schools Festival Madras          (Painting)   Merit
9 Nishant 1989 NAFEN’S 2nd  National Drawing Competition, New Delhi   I
10 Nishant, Karunish, Alok, Amit, Yogeet 1989 All India Ambulance Competition, Jamshedpur   II
11 Gunjan 1989 All India Ambulance Competition, Jamshedpur (Viva Voce)   III
12 Nishant 1989 All India Ambulance Competition, Jamshedpur (Viva Voce)   II
13 Nishant 1989 Painting All India Schools Festival, Banglore   I
14 Randeep Malhan 1991 Indian Base Ball Team   National Colour
15 Arya Bandhu, Randeep, Ajay, Rajat 1992 National  Base Ball Campionship, Madras   Winners
16 Nishant Sharma 1992 NAFEN’s 5th National Drawing Competition, New Delhi   I
17 Randeep 1993 National Base Ball Championship, Aurangabad   Winner
18 Nishant 1993 NAFEN’s 6th National Drawing Competition, New Delhi   II
19 Neeraj 1994 Football   National S.A.I. Scholarship
20 Vikrant 1994 Football    National S.A.I. Scholarship
21 Nitin Kaul, Gaurav Verma 1995 National Red Cross Meet, Gurgaon   I
22 Nitin Kaul, Gaurav Verma  1995 National Red Cross Meet, Lucknow   I
23 Neelima Jain, Ruchi, Preeti, Namita, Sarita 1996 10th All India First Aid Comp, Bahadurgarh   I
24 Garima, Jinia, Anjali, Anoora, Neha  1996 -do-   II
25 Nitin, Gaurav, Prashant, Pankaj, Amarjeet  1996 -do-   II
26 Neelima Jain 1996 -do-   I
27 Sarita Nandal, Arun Deswal 1996 10th All India First Aid Competition, Bahadurgarh    II
28 Nitin Jain 1997 CBSE Class X (Maths)   Merit
29 Garima, Nitin, Manish, Gaurav 1998 All India Science Festival Quiz, Bahal   III
30 Garima Pathania 1998 CBSE Class (X)  Maths   Merit
31 Arun Deswal 1998 National Creative Writing   Bal Shree Honour
32 Garima, Jinia, Akhil, Anshul, Kavya 1998 National Science Congress, Chennai   Bal Vaigyanik (Gold Medal)
33 Nitin, Gaurav, Manish 1999 All India Science Quiz, Bhiwani   III
34 Shachi Sharma 1999 CBSE Class XII (English)   Merit
35 Abhilasha Goswami 1999 -do-   Merit
36 Nidhi Marya 1999 -do-   Merit
37 Hemant Chugh 1999 National Creative Writing   Bal Shree Honour
38 Swati Dangi 1999 National Korf Ball, Agra   I
39 Prerna 1999 All India Group Discussion, Bhiwani   I
40 Vishwas Bhutani 2000 Scouts & Guides   Rashtarpati Award
41 Vikrant Malik 2000 Korfball National Championship, Faridabad   Runners Up
42 Vikrant Malik 2000 8th Korf Ball Federation Cup, Mohali   Winner
43 Anshul Pathania,Raman Maggu Rohit, Hemant Chugh, Nikhil Govil 2001 11th  All India Brigade Competition in First Aid Ambulance Drill and Home Nursing at Jamshedpur  from 3-7 Jan. 2001   I
44 Aman Chhikara, Vidhi Bajaj, Monika Gahlaut, Manu Saini, Krittika 2001 -do-   II
45 Kavya, Vikrant Malik, Kirat Pal, Prateek, Lokesh 2001 -do-   III
46 Hemant Chugh 2001 -do-   I
47 Vidhi Bajaj 2001 -do-   II
48 Aman Chhikara 2001 -do-   III
49 Prerna Sanwal 2001 -do-   III
50 Raman  Maggu 2001 CBSE  Class-X (Science 100%)   Merit
51 Sumit Rana 2001 III National Science Olympiad – State Level   (SOF)   I
52 Krittika Aggarwal 2001 III National Science Olympiad – State Level   (SOF)   X
53 Sumit Rana 2001 III National Science Olympiad – National Level   (SOF)   I
54 Aman Saharan 2001 II Sub Junior National Korfball Campionships at Agra   II
55 Aman Chhikara, Shreya Dawar Monika Gahlaut, Manu Saini  2001 12th All India St. John  Ambulance Competition   at   Bangalore  from 12-16th Dec.2001  Mr. Khajan Singh & Mrs. Suman Sharma I
56 Ashish Sethi, Kanwalpreet, Gaurav Saini, Himanshu Yadav, Deepak Saini 2001 -do- -do- I
57 Raman Maggu 2001 -do- -do- III
58 Anshul Pathania 2001 -do- -do- III
59 Himanshu Yadav 2001 -do- -do- III
60 Kavya Konark, Nikhil Govil, Prateek Raman 2001 VII Inter School Science Quiz – PRISM 2001, Bahal   II
61 Kavya Konark Goel 2002 CBSE Class XII  (Chemistry) Mrs. Ashu Juneja Merit 
62 Abhinav Miglani & Ashish Sethi 2002 Working Model Competition by NAFEN, 24th Nov.2002 Mr. Ishwar Singh I
63 Shilpa Popli 2002 Essay Writing Competition by NAFEN, 24th Nov.2002 Mr. Ishwar Singh Third
64 Neha Chahar, Abhinav Miglani,  Ashish Sethi, Gaurav Saini &  Vidhi Bajaj  2002 10th National Children’s Science Congress, Mysore, 27th to 31st Dec.2002  Mrs. Arti Yadav Bal Vaigyanik (Gold Medal)
65 Abhinav Miglani 2003 Northern India Science Fair, New Delhi, 21st to 23rd Jan.2003 Mr. Ishwar Singh Third
66 Neha Chahar 2003 CBSE Class X (Eng-95%) Mrs. Minakshi Jain Merit 
67 Krittika Aggarwal 2003 CBSE Class X (SST-97%) Mr. Rajeev Sharma Merit
68 Mohit Malik, Ashish Nandal, Mohit Jatain, Manu, Deepak Redhu, Nitin Rathee, Manjul Malik, Ajit Singh Rana, Ravinder Malik, Himanshu Dhull, Harit Sapra, Gaurav Rohaj 2003 Inter School CBSE National Handball Tournament, Jodhpur, 27th to 30th Nov. 2003 Mr. R. K. Sehrawat Third
69 Abhinav Miglani, Inderpreet, Shwetank, Yatan Sharma, Paramjeet 2003 11th National Children’s Science Congress, 27 – 31st Dec.  2003 Mrs. Arti Yadav Outstanding
70 Kriti Aggarwal, Ashish Hooda, Ashish Singhal, Pallavi Jangra, Lalit Chahar 2003 11th National Children’s Science Congress, 27 – 31st Dec.  2003 Mrs. Asha Gaur & Mrs. Lata Nijhawan Outstanding 
71 Rajat Miglani, Kunal Khurana 2004 National Indian Science Congress, 3rd to 7th Jan.2004 Mrs. Arti Yadav Participation
72 Jyoti Dalal, Preeti Sharma, Neha Chahar, Nidhi, Tanvi Beniwal 2004 13th All India St. John  Ambulance Competition, Kolkata, 17th  to 22nd Feb.2004 Mrs.Suman Sharma I
73 Anshuman Sethi, Ashish Hooda, Sachin Tomar, Sunny, Lalit Chahar 2004 13th All India St. John  Ambulance Competition, Kolkata, 17th to 22nd Feb.2004 Mr. Khajan Singh  I
74 Deepti Saini, Ritu, Sonakshi, Priya, Anchal 2004 13th All India St. John  Ambulance Competition, Kolkata, 17th to 22nd Feb.2004 Mrs. Suman Sharma II
75 Ashish Sethi, Kanwalpreet, Gaurav Saini, Deepak Saini, Ashish Rohaj 2004 13th All India St. John  Ambulance Competition, Kolkata, 17th to 22nd Feb.2004 Mr. Khajan Singh  III
76 Inderpreet Singh, Nitish, Paramjeet, Dheeraj Rathi, Ankit Chaudhary, Ankit Saini 2004 13th All India St. John  Ambulance Competition, Kolkata, 17th to 22nd Feb.2004 Mr. Khajan Singh  III
77 Inderpreet Singh 2004 13th All India St. John  Ambulance Competition, Kolkata, 17th to 22nd Feb.2004 Mr. Khajan Singh  III in Theory
78 Miss Poorti Khanna 2004 CBSE Class-XII (Business Studies) Mr. Sanjeev Kaushik Merit
79 Miss Taruna Chawla 2004 CBSE Class-XII (Business Studies) Mr. Sanjeev Kaushik Merit
80 Kriti, Tanu, Harshita, Deepti, Disha, Shivani Seema & Bhawna 2004 National Base Ball Championship, 23rd to 29th May 2004. Mrs. Kavita Rathee Participation
81 Shwetank, Abhishek Jain, Dheeraj Rathi, Tanu Thakran and Aditi Singh 2004 12th National Senior Bal Science Congress, Guwahati, 27th to 31st Dec.2004. Mrs. Dimple Outstanding
82 Kriti Aggarwal, Gaurav Minocha, Vansh Sharma, Pallavi Jangra and Krishan Chanda 2004 12th National Junior Bal Science Congress, Guwahati, 27th to 31st Dec.2004. Mr. Deepak Outstanding
83 Seema Ahlawat 2004 CSIR Scholarship, New Delhi   Winner
84 Bharat Jangra 2005 CBSE Class X (Hindi Course-A)  Mrs. S. Vashistha Merit 
85 Nicy Batra 2005 CBSE Class X (Hindi Course-A)  Mrs. S. Vashistha Merit 
86 Kartika 2005 CBSE Class X (Hindi Course-A)  Mrs. S. Vashistha Merit 
87 Sahil Khatter,  Gaurav Minocha, Vansh Sharma 2005 National Level CBSE – INTEL Science Exhibition, Delhi, 26 to 27th Oct.2005. Mr. Veenus Girdhar Won the Nationals
88 Priyanka Ahlawat, Prerna Chawla, Anjali Dhama, Kriti Aggarwal, Dinesh Kumar 2005 13th National Junior Bal Science Congress, Bhubaneshwar, 27th to 31st Dec.2005.  Mr. Deepak Malik Outstanding
89 Anu, Garima, Supriya Sheetal, Vishakha, Pooja, Rishika 2006 16th Sub Junior National Baseball Championship, Solan, 23rd to 29th May 2006. Mrs. Kavita Rathee Participation
90 Mohit Khatri, Mohit Dalal, Rahul Deswal, Sandeep Ranga, Yashawjeet Nandal, Gaurav Nain 2006 16th Sub Junior National Baseball Championship, Solan, 23rd to 29th May 2006. Mrs. Kavita Rathee Participation
91 Hitesh Hooda, Shivtaj Malik 2006 National Softball Championship, Hyderabad, 6th to 11th June2006. Mrs. Kavita Rathee Participation
92 Ankit Malik 2006 CBSE Class – X (Social Studies) Mr. Rajeev Sharma Certificate of Merit
93 Devyani Sapra 2006 CBSE Class – X (Social Studies) Mr. Rajeev Sharma Certificate of Merit
94 Ikjot Kaur 2006 CBSE Class – X (Mathematics) Mr. Praveen Chander Certificate of Merit
95 Lalit Kumar 2006 CBSE Class – X (Social Studies) Mr. Rajeev Sharma Certificate of Merit
96 Sukrit Narula 2006 CBSE Class – X (Science) Mrs. Asha, Mrs. Anu, Mrs. Arti  Certificate of Merit
97 Hitesh Hooda, Nishant Arora, Mohit Khatri, Madhur Malik, Gaurav Nain, Sandeep Ranga, Sachin Malik, Sachin Jangra, Aditya Gulia, Suraj, Sumit, Chakshu 2006 National CBSE Handball Championship, Gaziabad, 4th to 8th Nov.2006. Mr. Khajan Singh Participation
98 Shubham Jain, Rishabh Bansal, Priyanka Ahlawat, Nidhi Pasrija & Prerna Chawla 2006 14th National Bal Science Congress, Sikkim, Gangtok, from 24th to 31st Dec.2006. Mrs. Arti Yadav Participation
99 Rishab Bansal 2007 94th Indian Science Congress, Chidambram, Jan. 3rd to 7th, 2007. Mrs. Arti Yadav Participation
100 Yugdeep Bangar 2007 CBSE Class – X (Mathematics) Mrs. Praveen Chander Certificate of Merit
101 Kriti 2007 CBSE Class – X (English & IT) Mrs. Reshma & Mrs. Nutan Certificate of Merit
102 Sarthak Hans 2007 CBSE Class – X (IT) Mrs. Nutan Singh Certificate of Merit
103 Gaurav Minocha 2007 CBSE Class – X (English & IT) Mrs. Reshma & Mrs. Nutan Certificate of Merit
104 Ashish M Sherashia 2007 CBSE Class – X (English) Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
105 Ankit 2007 CBSE Class – X (Mathematics) Mr. Praveen Chander Certificate of Merit
106 Himanshu Popli 2007 CBSE Class – X  (IT) Mrs. Nutan Singh Certificate of Merit
107 Heena 2007 CBSE Class-XII (Music) Mrs. Anita Awasthi Certificate of Merit
108 Harshita 2007 CBSE Class-XII (Music) Mrs. Anita Awasthi Certificate of Merit
109 Nicy 2007 CBSE Class-XII (Eco & Maths) Mrs. Rajni Gupta & Mr. Raj Khanna Certificate of Merit
110 Anupriya 2007 CBSE Class-XII (Eco & Music) Mrs. Rajni Gupta & Mrs. Anita Awasthi Certificate of Merit
111 Parul Singh 2007 CBSE Class-XII (Music) Mrs. Anita Awasthi Certificate of Merit
112 Vishesh Kansal 2007 All India Solo Vocal Competition in Light Music, Pune, 1st June 2007   Certificate of Honour
113 Vishesh Kansal 2007 All India Solo Instrumental Contest in Classical Music, Pune on 1st June 2007   Certificate of Honour 
114 Yugdeep Bangar 2007 National Talent Search Examination   Annual Scholarship Awarded Rs.6000/- 
115 Abhishek Bhayana, Dinesh Kumar, Shubham Gupta, Rishabh Bansal, Shubham Jain 2007 XIV All India Ambulance Competition, Kanpur, 13th to 17th Nov.2007 Mr. Khajan Singh II
116 Pallavi Kawatra, Sandhya Bhatia, Kriti Aggarwal, Nidhi Pasrija, Vishakha 2007 XIV All India Ambulance Competition, Kanpur, 13th to 17th Nov.2007 Mrs. Kavita Rathee III
117 Pallavi Kawatra 2007 XIV All India Ambulance Competition, Kanpur, 13th to 17th Nov.2007 Mrs. Kavita Rathee II
118 Kriti Aggarwal 2007 XIV All India Ambulance Competition, Kanpur, 13th to 17th Nov.2007 Mrs. Kavita Rathee II
119 Ashutosh Yadav, Rohan Gupta, Ashish Mehta, Tarun Tomar, Akshee Batra 2007 15th National Bal Science Congress, Pune, 25th to 31st Dec.2007. Mrs. Arti Yadav Gold Medal
120 Manisha Patlan 2007 J.R.C. National Integration Camp (Essay Writing Comp., Delhi, 25th to 31st Dec.2007 Mrs. Veena Sehgal & Mrs. Nirupma Bajaj Second
121 Geetika Gulati 2007 J.R.C. National Integration Camp, Delhi, 25th to 31st Dec.2007 Mrs. Veena Sehgal & Mrs. Nirupma Bajaj Best Camper
122 Tarun Tomar 2008 Poem Writing (Gandhiji) National Bal Bhawan, Delhi, Jan.2008   I
123 Shivam Juneja 2008 National Essay Writing organised by Akhil Bhartiya Anuvrat Nyas, Delhi in Jan 2008.   III
124 Sushila 2008 Poem Writing (Gandhiji) National Bal Bhawan, Delhi, Jan.2008   III
125 Tarun Tomar 2008 Education for All Week (Creative Writing), National Bal Bhawan, Delhi, 21st to 23rd April 2008 Mrs. Neetu Sethi I
126 Akshee Batra 2008 Education for All Week (Creative Writing), National Bal Bhawan, Delhi, 21st to 23rd April 2008 Mrs. Neetu Sethi III
127 Vishesh Kansal 2008 All India Solo Light Music, Pune, 1st June 2008   III
128 Vishesh Kansal 2008 All India Solo Patriotic Song, Pune, 1st June 2008   I
129 Vishesh Kansal 2008 All India Instrumental Music   I
130 Prerna Chawla 2008 CBSE Class –X (Mathematics) Mr. Praveen Chander Certificate of Merit
131 Ishu Garg 2008 CBSE Class –X (Social Studies) Mrs. Shalini Gupta Certificate of Merit
132 Nidhi Pasrija 2008 CBSE Class –X (IT) Mrs. Nutan Singh Certificate of Merit
133 Rishabh Bansal 2008 CBSE Class –X (IT) Mrs. Nutan Singh Certificate of Merit
134 Shweta Mittal 2008 CBSE Class – X (IT) Mrs. Nutan Singh Certificate of Merit
135 Anjali Dhama 2008 CBSE Class –X (English) Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
136 Navya Gupta 2008 CBSE Class – XII (Music) Mrs. Anita Awasthi Certificate of Merit
137 Sumangla Kadyan 2008 National Essay Writing, Delhi   II
Awarded by Dr. Abdul kalam & Cash Prize of Rs.5000/-
138 Parul Girdhar 2008 CBSE Class-XII Commerce   CBSE  Scholarship Rs.1000/- per Month
139 Vishesh Kansal 2008 All India Inter Schools Classical Instrumental Music, Chandigarh, 30th Nov.2008   I
140 Bhawna Dahiya & Parneeta Pahwa 2008 Anuvrat Essay Writing Comp-2007   I & Best Essay
141 Neha Jindal 2008 16th National Bal Science Congress, Dimapur, Nagaland, 27th to 31st Dec.2008 Mrs. Arti Yadav Participation
142 Manisha Patlan 2009 Oil India Golden Jubilee National Essay Competition – 2009 Mr. Sunil Kumar I
Rs.20,000/- cash prize
143 Vishesh Kansal 2009 All India Solo Classical Instrumental Music, Pune, 1st June 2009   I
144 Sanjeevani Kansal 2009 All India Solo Patriotic Song, Pune, 1st June 2009   I
145 Rishabh Vij 2009 CBSE Class – X (Mathematics) Mr. Praveen Tomar Certificate of Merit
146 Abhishek Bhayana 2009 CBSE Class – X (Science) Mr. Veenus, Mr. Suresh & Mrs. Arti Yadav Certificate of Merit
147 Chakshu Batra 2009 CBSE Class – X (Science) Mr. Veenus, Mr. Suresh & Mrs. Arti Yadav Certificate of Merit
148 Purushotam Kumar Rai 2009 CBSE Class – X (Science) Mr. Veenus, Mr. Suresh & Mrs. Arti Yadav Certificate of Merit
149 Deepti 2009 The 16th National Thang-Ta Championship-2009 at Sri Ganganagar from 30th Sept. to 3rd Oct.2009.   Gold Medal
150 Kavita 2009 The Bharat Scouts and Guides awarded at Rashtrapati Bhawan on 20th Sept.    Awarded by President
151 Akshee Batra, Advitiya Laller, Nishant Dhama, Aditya Rana, Hemant Mann 2009 17th National Bal Science Congress, Ahmedabad, 27th to 31st Dec.2009 Mrs. Asha Gaur Gold Medal
152 Nishant Dhama  2010 97th Indian Science Congress at Thiruvananthapuram from 3rd to 7th Jan. Mr. Suresh Chopra Participation
153 Miss Nidhi Pasrija 2010 CBSE Class-XII (English) Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
154 Miss Anjali Dhama 2010 CBSE Class-XII (Music) Mrs. Anita Awasthi Certificate of Merit
155 Miss Neha Kawatra 2010 CBSE Class-XII (FMM) Mrs. Rajni Gupta Certificate of Merit
156 Hrithik Kaul 2010 I-genius Quiz Online Contest on 18th Oct.2010   Consolation
Cash Prize of
Rs.3000/-
157 Prateek Malhotra 2010 CBSE Class-X secured Grade A1   Certificate of Merit
158 Neha Nandal 2011 CBSE Class-XII (Physical Education) Mr. Khajan Singh Certificate of Merit
159 Shivam Chawla  2011 National Level Exhibition Under Inspire Scheme organised by SCERT at Gurgaon, 14th to 16th Aug.2011 Mr. Gaurav Kumar State Award
160 Ashna Batra, Geetika Gulati 2011 National Level CBSE Science Exhibition-2011, Delhi on 21st & 22nd Oct.2011. Mr. Raj Kumar Khanna Participation
161 Sakshi Bhardwaj 2011 Best Message for CBSE on National Education Day 2011 Mrs. Reshma Malhotra First
162 Anushree 2011 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
163 Diksha Dahiya 2011 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
164 Anupma Kumari 2011 CBSE Class-X secured Grade A1 Mr. Parveen Chander Certificate of Merit
165 Arpan Dagar 2011 CBSE Class-X secured Grade A1 Mr. Parveen Chander Certificate of Merit
166 Pooja Ahlawat 2011 CBSE Class-X secured Grade A1 Mr. Parveen Chander Certificate of Merit
167 Shubham Vij 2011 CBSE Class-X secured Grade A1 Mr. Parveen Chander Certificate of Merit
168 Tarun Tomar 2011 CBSE Class-X secured Grade A1 Mr. Parveen Chander Certificate of Merit
169 Advitiya Laller 2011 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
170 Ankita 2011 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
171 Dev priya Dogra 2011 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
172 Manisha Bhambri 2011 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
173 Nishant Dhama  2011 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
174 Ravinshu Hooda 2011 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
175 Akshee 2011 CBSE Class-X secured Grade A1 Mr. Sunil Kumar Certificate of Merit
176 Hemant Mann 2011 CBSE Class-X secured Grade A1 Mr. Sunil Kumar Certificate of Merit
177 Nidhi Soni, Uru Sharma, Tripti Sharma, Sakshi Bhardwaj, Naman Jain 2012 19th National Children's Science Congress at Jaipur from 27th to 31st Dec.2012 Mrs. Arti Yadav Gold Medal
178 Prateek Malhotra 2012 CBSE-AISSCE-2012
Scholarship for Higher Education to 1% students
  Higher Education Scholarship
179 Rohan Gupta 2012 CBSE-AISSCE-2012
Scholarship for Higher Education to 1% students
  Higher Education Scholarship
180 Himani, Navana, Amit,
Hardik, Shubham, Ashish
2012 National Level Nukkad Natak
on Drug Abuse Substance and
Illicit Trafficking-2012
Mrs. Neetu Sethi First
181 Nidhi Soni, Deven Sachdeva 2012 National Level Case Study
on Drug Abuse & Illicit Trafficking-2012
Mrs. Arti Yadav II
182 Tanishka 2012 National Level Story Writing
on Drug Abuse & Illicit Trafficking-2012
Mr. Sunil Kumar III
183 Aishwarya K 2012 Card Making on All India Inter Public School Art Competition at Vidya Devi Jindal School, Hisar on 7th Aug.2012 Mrs. Neetu Sethi II
184 Pooja 2012 Poster Making on All India Inter Public School Art Competition at Vidya Devi Jindal School, Hisar on 7th Aug.2012 Mrs. Neetu Sethi II
185 Priya, Sharuti Sharma 2012 Rangoli on All India Inter Public School Art Competition at Vidya Devi Jindal School, Hisar on 7th Aug.2012 Mrs. Neetu Sethi III
186 Hitesh Tanwar, Sharuti Sharma, Priya, Aishwarya K 2012 Best Out of Waste on All India Inter Public School Art Competition at Vidya Devi Jindal School, Hisar on 7th Aug.2012 Mrs. Neetu Sethi Consolation
187 Chhavi Arora, Kunal, Hardik Babbar, Anjali Rana, Kritika Grover, Yastika, Pallavi Khurana 2012 Inter School Creative Choreography Competition-Nrityotsav on 17th Aug.2012 at Hisar Mrs. Neetu Sethi First
188 Tripti, Garima Nain, Hemant Mann, Nitish Kumar 2012 1st All India Inter School Mathematics Quiz on 21st Aug.2012 at BRCM Bahal, Bhiwani Mr. Raj Khanna First
189 Shivam Chawla  2012 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
190 Isha Gandhi 2012 CBSE Class-X secured Grade A1 Sunil Kumar Certificate of Merit
191 Himanshi Mann 2012 CBSE Class-X secured Grade A1 Sunil Kumar Certificate of Merit
192 Tanishka 2012 CBSE Class-X secured Grade A1 Sunil Kumar Certificate of Merit
193 Nidhi Soni 2012 CBSE Class-X secured Grade A1 Sunil Kumar Certificate of Merit
194 Vibha Kush 2012 CBSE Class-X secured Grade A1 Sunil Kumar Certificate of Merit
195 Prerna 2012 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
196 Rohan Gupta 2012 CBSE Class-XII (Mathematics & Chemistry) Mr. Raj Kumar Khanna & Mrs. Krishna Saini Certificate of Merit
197 Gurneet Singh Hans 2012 Mathematics Mr. Raj Kumar Khanna Certificate of Merit
198 Prateek Malhotra 2012 Music Hind. Vocal Mrs. Anita Awasthi Certificate of Merit
199 Vaishali Khatter 2012 Music Hind. Vocal Mrs. Anita Awasthi Certificate of Merit
200 Nidhi Soni, Nisha Singh 2012 National Level CBSE Science Exhibition, held at Delhi on 30th & 31st Oct.2012 Mrs. Arti Yadav Participation
201 Sharuti Sharma 2012 First National Art Competition The Butterfly-2012 Mrs. Neetu Sethi Certificate of Merit
202 Asihwarya K 2012 First National Art Competition The Butterfly-2012 Mrs. Neetu Sethi Certificate of Merit
203 Dheeraj Saini 2012 First National Art Competition The Butterfly-2012 Mr. Raj Chopra Certificate of Merit
204 Kirti Saini 2012 First National Art Competition The Butterfly-2012 Mrs. Neetu Sethi Certificate of Merit
205 Abhimanyu Arya 2012 First National Art Competition The Butterfly-2012 Mrs. Neetu Sethi Certificate of Merit
206 Deeksha 2012 First National Art Competition The Butterfly-2012 Mrs. Neetu Sethi Certificate of Merit
207 Anirudh 2012 First National Art Competition The Butterfly-2012 Mrs. Neetu Sethi Certificate of Merit
208 Janhvi Kaushik 2012 First National Art Competition The Butterfly-2012 Mrs. Neetu Sethi Certificate of Merit
209 Manav Rao, Mayank Aggarwal, Chirag Malik, Himanshu Patlan, Gaurav Saharan, Himanshu Sharma, Kritika Grover, Jigyasa Arora, Jitika Malik, Nikita Phougat, Akanksha Arya, Anushka Dhawan 2012 National Youth Exhange Programme by Indian Red Cross society, Chandigarh at Amritsar from 22nd to 29th Dec.2012 Mr. Khajan Singh and Mrs.Kavita Rathee Participation
210 Manav Rao 2012 National Youth Exhange Programme (Tug of War) by Indian Red Cross society, Chandigarh at Amritsar from 22nd to 29th Dec.2012 Mr. Khajan Singh First
211 Mayank Aggarwal 2012 National Youth Exhange Programme (Poem Recitation by Indian Red Cross society, Chandigarh at Amritsar from 22nd to 29th Dec.2012 Mr. Khajan Singh First
212 Himanshu Patlan 2012 National Youth Exhange Programme (Poster Making) by Indian Red Cross society, Chandigarh at Amritsar from 22nd to 29th Dec.2012 Mr. Khajan Singh Second
213 Manav Rao 2012 National Youth Exhange Programme (Written Quiz) by Indian Red Cross society, Chandigarh at Amritsar from 22nd to 29th Dec.2012 Mr. Khajan Singh Third
214 Manav Rao, Mayank Aggarwal, Himanshu Sharma, Gaurav Saharan 2012 National Youth Exhange Programme (Oral Quiz) by Indian Red Cross society, Chandigarh at Amritsar from 22nd to 29th Dec.2012 Mr. Khajan Singh III
215 Akanksha Arya 2012 National Youth Exhange Programme (Sack Race) by Indian Red Cross society, Chandigarh at Amritsar from 22nd to 29th Dec.2012 Mrs. Kavita Rathee First
216 Kritika Grover, Jigyasa Arora 2012 National Youth Exhange Programme (Three Leg Race) by Indian Red Cross society, Chandigarh at Amritsar from 22nd to 29th Dec.2012 Mrs. Kavita Rathee Second
217 Kritika Grover 2012 National Youth Exhange Programme (Paper Reading) by Indian Red Cross society, Chandigarh at Amritsar from 22nd to 29th Dec.2012 Mrs. Kavita Rathee III
218 Mr. Khajan Singh 2012 National Youth Exhange Programme (Marathon) by Indian Red Cross society, Chandigarh at Amritsar from 22nd to 29th Dec.2012   Second
219 Mrs. Kavita Rathee 2012 National Youth Exhange Programme (Sack Race) by Indian Red Cross society, Chandigarh at Amritsar from 22nd to 29th Dec.2012   Second
220 Saurabh, Siddharth Sethi, Yashasvi Srivastav, Parshant 2013 CBSE National Rope Skipping (Free Style) Championship at Meerut, 11th to 13th Jan.2013 Mr. Khajan Singh First
221 Shreya Bhatnagar, Khushbu Sharma, Simran Huria, Rechal Hooda 2013 CBSE National Rope Skipping (Free Style) Championship at Meerut, 11th to 13th Jan.2013 Mrs. Kavita Rathee Second
222 Pulkit  2013 10th Sub Junior National Jump Rope Championship at Nashik from 25th to 29th July 2013   Silver Medal
223 Dushyant Kumar 2013 10th Sub Junior National Jump Rope Championship at Nashik from 25th to 29th July 2013   Silver Medal
224 Rimpy 2013 CBSE Class-XII (Music) Mrs. Anita Awasthi Certificate of Merit
225 Ashima 2013 CBSE Class-XII (Music) Mrs. Anita Awasthi Certificate of Merit
226 Kritika Grover 2013 Global Tiger Day Competition (Poem Writing) April/May-2013- Round-I   Selected for Round-II
227 Pooja Dhaka 2013 Folder Making on All India Inter Public School Art Competition at Vidya Devi Jindal School, Hisar on 7th & 8th Aug.2013 Mrs, Neetu Sethi I
228 Abhimanyu Arya 2013 Portrait Making on All India Inter Public School Art Competition at Vidya Devi Jindal School, Hisar on 7th & 8th Aug.2013 Mrs, Neetu Sethi II
229 Shubham, Mayank 2013 Best Out of Waste on All India Inter Public School Art Competition at Vidya Devi Jindal School, Hisar on 7th & 8th Aug.2013 Mrs, Neetu Sethi II
230 Shubham Sharma 2013 Wood Carving on All India Inter Public School Art Competition at Vidya Devi Jindal School, Hisar on 7th & 8th Aug.2013 Mrs, Neetu Sethi III
231 Alisha Manchanda 2013 Mehndi on All India Inter Public School Art Competition at Vidya Devi Jindal School, Hisar on 7th & 8th Aug.2013 Mrs. Neetu Sethi III
232 Simran Kaur 2013 Inter School Music Competition-
Naadotsav-2013, 24th Aug. 2013, at
OP Jindal Modern School, Hisar
Mrs. Ritu Behl II
233 Abhishek Sehrawat 2013 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
234 Mayank Kadyan 2013 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
235 Mehak Dua 2013 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
236 Naman Jain 2013 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
237 Sakshi Bhardwaj 2013 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
238 Shivam Kataria 2013 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
239 Tripti 2013 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
240 Vishakha Arya 2013 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
241 Yastika 2013 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
242 Ankit Ahuja 2013 CBSE Class-X secured Grade A1 Dr. Sunil Kumar Certificate of Merit
243 Dhruv Bajaj 2013 CBSE Class-X secured Grade A1 Dr. Sunil Kumar Certificate of Merit
244 Hrithik Kaul 2013 CBSE Class-X secured Grade A1 Dr. Sunil Kumar Certificate of Merit
245 Manisha 2013 CBSE Class-X secured Grade A1 Dr. Sunil Kumar Certificate of Merit
246 Mehak Goyal 2013 CBSE Class-X secured Grade A1 Dr. Sunil Kumar Certificate of Merit
247 Pulkit  2013 CBSE Class-X secured Grade A1 Dr. Sunil Kumar Certificate of Merit
248 Samiksha 2013 CBSE Class-X secured Grade A1 Dr. Sunil Kumar Certificate of Merit
249 Sharmistha 2013 CBSE Class-X secured Grade A1 Dr. Sunil Kumar Certificate of Merit
250 Varsha Malik 2013 CBSE Class-X secured Grade A1 Dr. Sunil Kumar Certificate of Merit
251 Ankur 2013 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Nutan Singh Certificate of Merit
252 Deepanshu Tyagi 2013 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Nutan Singh Certificate of Merit
253 Himani 2013 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Nutan Singh Certificate of Merit
254 Prateek Kinra 2013 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Nutan Singh Certificate of Merit
255 Simran Kaur 2013 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Nutan Singh Certificate of Merit
256 Chhavi Arora, Kunal, Hardik Babbar, Anjali Rana, Kritika Grover, Yastika, Pallavi Khurana 2013 National Assembly by Avantika Group on Hindi Day at Delhi, 16th Oct.2013 Mrs. Neetu Sethi Best Performance
257 Chirag Sangwan, Ashish Hooda, Dheeraj Saini 2013 31st Junior National Softball, 3rd June 2013 at LPU Jalandhar, Punjab Mr. Baljeet Third & Scholarship of Rs.60,000/-
258 Manav Rao, Abhimanyu Arya 2014 22nd National Young Environmentalists Conference (Model Making) at National Bal Bhawan, Delhi from 23rd to 27th March 2014. Mrs. Neetu Sethi First
259 Manav Rao, Abhimanyu Arya 2014 22nd National Young Environmentalists Conference (Powerpoint Presentation) at National Bal Bhawan, Delhi from 23rd to 27th March 2014. Mrs. Nutan Singh First
260 Manav Rao, Abhimanyu Arya 2014 22nd National Young Environmentalists Conference (Quiz) at National Bal Bhawan, Delhi from 23rd to 27th March 2014. Mrs. Shalini Gupta Third
261 Manav Rao, Abhimanyu Arya 2014 22nd National Young Environmentalists Conference (Poster Making) at National Bal Bhawan, Delhi from 23rd to 27th March 2014. Mrs. Neetu Sethi First
262 Rahul Sheokand 2014 CBSE Class-XII (Physical Education) Mr. Baljeet Singh CBSE Merit Certificate & Letter of Appreciaton by HRD Minister
263 Nisha Singh 2014 CBSE Class-XII (Physical Education) Mr. Baljeet Singh CBSE Merit Certificate & Letter of Appreciaton by HRD Minister
264 Garima Nain 2014 CBSE Class-XII (Economics & Accounts) Mr. Deepak Jain CBSE Merit Certificate & Letter of Appreciaton by HRD Minister
265 Anjali Hooda 2014 CBSE Class-XII (Music) Mrs. Neetu Sethi CBSE Merit Certificate & Letter of Appreciaton by HRD Minister
266 Shubham, Deepak 2014 Best out of Waste All India Art Competition at Vidya Devi Jindal School, Hisar on 7th & 8th Aug.2014 Mrs. Neetu Sethi II
267 Yankita 2014 Mehandi All India Art Competition at Vidya Devi Jindal School, Hisar on 7th & 8th Aug.2014 Mrs. Neetu Sethi Consolation
268 Mamta Singh, Disha Dhankhar 2014 Selected by CBSE for Online Writings Day-3 on Sri Pingali Venkayya from 5th to 11th Aug.2014 Mrs. Reshma Malhotra Rs.5000/-
269 Jalaj, Manav Rao 2014 Selected by CBSE for Online Writings Day-3 on Sri Pingali Venkayya from 5th to 11th Aug.2014 Mrs. Reshma Malhotra Rs.5000/-
270 Mamta Singh, Disha Dhankhar 2014 Selected by CBSE for )Online Writings Day-6 on Sri Pingali Venkayya from 5th to 11th Aug.2014 Mrs. Reshma Malhotra Rs.5000/-
271 Manav Rao, Jalaj 2014 Selected by CBSE for Online Writings Day-6 on Sri Pingali Venkayya from 5th to 11th Aug.2014 Mrs. Reshma Malhotra Rs.5000/-
272 Cheshtha Sindhwani, Anushmita Laller 2014 Selected by CBSE for Online Writings Day-6 on Sri Pingali Venkayya from 5th to 11th Aug.2014 Mrs. Reshma Malhotra Rs.5000/-
273 Sawan 2014 Pen & Ink Performance at Gial, Delhi Mrs. Neetu Sethi Rs.25,000/-
274 Chirag Arora, Navishth Singh 2014 National Level CBSE Science Exhibition, 11th to 13th Sept. at Delhi Mrs. Arti Yadav Outstanding
Rs.3000/- cash
275 Aarzoo Arora 2014 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
276 Chirag Arora 2014 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
277 Kritika Grover 2014 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
278 Manav Rao 2014 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
279 Mayank 2014 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
280 Arzoo Dhankhar 2014 CBSE Class-X secured Grade A1 Dr. Sunil Kumar Certificate of Merit
281 Sahil Gupta 2014 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Nutan Singh Certificate of Merit
282 Manisha 2014 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Nutan Singh Certificate of Merit
283 Saksham Arora 2014 Model United Nations Conference at Rohtak, 1st & 2nd Nov.2014 Mrs. Shalini Gupta Special Mention
284 Muskan Mehlawat 2014 Model United Nations Conference at Rohtak, 1st & 2nd Nov.2014 Mrs. Shalini Gupta Special Mention
285 Manav Rao 2015 National Creative Scientific Innovation   Bal Shree Honour
286 Kritika Grover 2015 National Creative Writing   Bal Shree Honour
287 Pulkit Balhara 2015 Kishore Vaigyanik Puruskar Yojana   Scholarship for higher studies
288 Anuj Popli & Dhruv Dutt 2015 National Level CBSE Science Exhibition at Gurgaon, 23rd to 25th April 2015 Mrs. Kanika Maggu Outstanding
Rs.3000/- cash
289 Simran Kaur, Ankur, Dinky Juneja, Richa, Sharmistha, Simran Singh Juneja, Varsha Malik 2015 Congrats Letter from Ms. Smriti Zubin Irani, Human Resource Development Minister for Excellent Performance in Class-XII    
290 Garima, Hancy Kawatra, Vivek Rana, Aman Singal, Cheshtha Sindhwani, Diksha, Advika, Anushmita Laller, Esha 2015 Congrats Letter from Ms. Smriti Zubin Irani, Human Resource Development Minister for Excellent Performance in Class-X    
291 Mr./Mrs. Versha Rani, Anita Awasthi, Ashu Kapoor, Baljeet Singh, Deepak Kumar Jain, Neetu Sethi, Parveen Chander, Rajni Gupta, Reshma Malhotra, Arti Yadav, Ashish Kumar Sharma, Poonam Rana, Poonam Saini, Mohan Lal, Sushila Devi, Parveen Dhaka, Kavita Rathee, Shalini Gupta  2015 Appreciation Letter from Ms. Smriti Zubin Irani, Human Resource Development Minister for Excellent Performance in Class-X    
292 Garima 2015 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
293 Hancy Kawatra 2015 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
294 Vivek Rana 2015 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
295 Aman Singal 2015 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Nutan Singh Certificate of Merit
296 Cheshtha Sindhwani 2015 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Nutan Singh Certificate of Merit
297 Diksha 2015 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Nutan Singh Certificate of Merit
298 Advika 2015 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Susheela Kumari Certificate of Merit
299 Anushmita Laller 2015 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Susheela Kumari Certificate of Merit
300 Esha 2015 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Susheela Kumari Certificate of Merit
301 Hardik Wadhwa 2015 CBSE Class-XII (Music) Mrs. Anita Awasthi Certificate of Merit
302 Pooja Kadian 2015 CBSE Class-XII (Music) Mrs. Anita Awasthi Certificate of Merit
303 Shikha Raghav 2015 CBSE Class-XII (Music) Mrs. Anita Awasthi Certificate of Merit
304 Simran Kaur 2015 CBSE Class-XII (Music) Mrs. Anita Awasthi Certificate of Merit
305 Yastika 2015 CBSE Class-XII (Music) Mrs. Anita Awasthi Certificate of Merit
306 Dinky Juneja 2015 CBSE Class-XII (Music) Mrs. Anita Awasthi Certificate of Merit
307 Divya Sachdeva 2015 CBSE Class-XII (Physical Education) Mr. Mohan Lal Certificate of Merit
308 Lokesh Makkar 2015 CBSE Class-XII (Physical Education) Mr. Mohan Lal Certificate of Merit
309 Richa 2015 CBSE Class-XII (Music) Mrs. Anita Awasthi Certificate of Merit
310 Saksham Arora 2015 CBSE Class-XII (Economics) Mrs. Rajni Gupta Certificate of Merit
311 Sanad Girotra 2015 CBSE Class-XII (Physical Education) Mr. Mohan Lal Certificate of Merit
312 Sharmistha  2015 CBSE Class-XII (Music) Mrs. Anita Awasthi Certificate of Merit
313 Vasrsha Malik 2015 CBSE Class-XII (Music) Mrs. Anita Awasthi Certificate of Merit
314 Bankit Narwal 2015 CBSE Class-XII (Music) Mrs. Anita Awasthi Certificate of Merit
315 Vishakha Arya 2015 CBSE Class-XII (Physical Education) Mr. Baljeet Singh Certificate of Merit
316 Anamika 2016 National Level Rural Sports Competition (Boxing) at Chennai from 16th to 19th Jan.2016 Mr. Mohan Lal Gold Medal & Cash Rs.50,000/-
317 Garima, Rashi, Muskan 2016 Young Leaders Intiative at SRCC Delhi
on 3rd Feb.2016
Mr. Deepak Jain & Mrs. Rajni Gupta Declared Among Best 12 Schools of India
318 Manav 2016 National Creative Scientific Innovation   Bal Shree Honour
319 Kritika 2016 National Creative Writing Bal Shree Honour
320 Sahil 2016 6th National Game (Jump Rope - Speed Endurance) from 19th to 21st Aug.2016 at Haridwar Mr. Mandeep Gold Medal
321 Aman 2016 6th National Game (Jump Rope-Speed Hop) from 19th to 21st Aug.2016 at Haridwar Mr. Mandeep Gold Medal
322 Natterpal, Nikhil 2016 6th National Game (Jump Rope-Speed Sprint) from 19th to 21st Aug.2016 at Haridwar Mr. Mandeep Gold Medal
323 Vikas, Prashant  2016 6th National Game (Jump Rope-Freestyle) from 19th to 21st Aug.2016 at Haridwar Mr. Mandeep Gold Medal
324 Shubham 2016 6th National Game (Jump Rope-Speed Hop) from 19th to 21st Aug.2016 at Haridwar Mr. Mandeep Silver Medal
325 Anamika 2016 National Level Sports Competition (Boxing) at Telangana from 03rd to 07th Oct.2016 Mr. Mohan Lal Gold Medal & Eligible to join the Indian Boxing Team
326 Muskan Mehlawat 2016 Model United Nations Conference at Rohtak, 5th & 6th Nov.2016 Mrs. Shalini Gupta & Mrs. Kumud Jain Best Delegate
327 Abhinav 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
328 Ishan Khurana 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
329 Rishabh Sharma 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
330 Sumit 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
331 Deepak 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Susheela Devi Certificate of Merit
332 Himanshu Sharma 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Susheela Devi Certificate of Merit
333 Samriti 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Susheela Devi Certificate of Merit
334 Shantnu Kadian 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Swati Arora Certificate of Merit
335 Tanu 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Susheela Devi Certificate of Merit
336 Tushar Gupta 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Susheela Devi Certificate of Merit
337 Vikas Hooda 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Susheela Devi Certificate of Merit
338 Yashasvi Budhwar 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Susheela Devi Certificate of Merit
339 Yitik Kawatra 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Susheela Devi Certificate of Merit
340 Aman Nehra 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Swati Arora Certificate of Merit
341 Atul 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Swati Arora Certificate of Merit
342 Bhoomika Sangwan 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Swati Arora Certificate of Merit
343 Mritunjay Rana 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Swati Arora Certificate of Merit
344 Pranjel 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Swati Arora Certificate of Merit
345 Rahul 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
346 Reva Kathuria 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Swati Arora Certificate of Merit
347 Sachin  2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Swati Arora Certificate of Merit
348 Sanjana 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Swati Arora Certificate of Merit
349 Bhawana Devi 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
350 Garvit 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
351 Gautam Tayal 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
352 Krrish Batra 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
353 Raghav Takkar 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
354 Ronit Anand 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
355 Sameer Mann 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Reshma Malhotra Certificate of Merit
356 Bharti Bhalla 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Swati Arora Certificate of Merit
357 Harshit 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Swati Arora Certificate of Merit
358 Savin 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Swati Arora Certificate of Merit
359 Shashi 2016 CBSE Class-X secured Grade A1 Mrs. Swati Arora Certificate of Merit
360 Aryan 2016 CBSE National Rope Skipping (Speed Endurance) Championship at Sangamner (Maharashtra), 28th to 30th Dec.2016 Mr. Mandeep Bronze Medal
361 Aryan, Akshat, Ritvik, Nitin 2016 CBSE National Rope Skipping (Double Dutch Pair Speed) Championship at Sangamner (Maharashtra), 28th to 30th Dec.2016 Mr. Mandeep Gold Medal
362 Nitin, Akshat, Ritvik 2016 CBSE National Rope Skipping (Double Dutch Single Free Style) Championship at Sangamner (Maharashtra), 28th to 30th Dec.2016 Mr. Mandeep Gold Medal
363 Simran, Kushboo 2016 CBSE National Rope Skipping (Single Rope Pair Free Style) Championship at Sangamner (Maharashtra), 28th to 30th Dec.2016 Mrs. Kavita Rathee Bronze Medal
364 Rishika Chaudhary, Kanishka 2016 CBSE National Rope Skipping (Single Rope Pair Free Style) Championship at Sangamner (Maharashtra), 28th to 30th Dec.2016 Mrs. Kavita Rathee Gold Medal